FinExpert.e15.cz

BAWAG P.S.K. a BAWAG Bank CZ a.s. : Výsledky za rok 2005


Společná tisková konference BAWAG P.S.K. a BAWAG Bank CZ a.s. 12. července 2006, Praha

  • Ewald Nowotny, generální ředitel BAWAG P.S.K. Vídeň
  • Jochen Bottermann, člen představenstva BAWAG P.S.K. Vídeň a předseda dozorčí rady BAWAG Bank CZ a.s.
  • Markus Hermann, předseda představenstva BAWAG Bank CZ a.s

Profil BAWAG P.S.K.

BAWAG P.S.K. je čtvrtou největší bankou v Rakousku (měřeno celkovou bilanční sumou, která k 31.12.2005 činila 57,8 mld. EUR). Banka obsluhuje 1,3 miliónů soukromých osob a na 60 000 firemních klientů. Dříve oddělené společnosti skupiny BAWAG - “BAWAG” a “P.S.K.” – byly formálně spojeny k 1. říjnu 2005. Díky téměř 1 500 poboček vlastní BAWAG P.S.K. největší centrálně řízenou distribuční síť v Rakousku. Tuto síť doplňuje dalších 72 prodejních míst jejích 100% dceřiných společností, které působí v České republice, na Slovensku a Slovinsku. 

Refco a podniknutá opatření

Finanční rok 2005 a první měsíce roku 2006 se vyznačovaly řadou významných a mimořádných událostí. Po dokončení vypořádání ve Spojených státech, které se týkalo nároků související s firmou Refco, vstoupila dne 6. června 2006 v platnost záruka ve výši 900 miliónů EUR, kterou pro BAWAG P.S.K. vydala rakouská spolková vláda. Na základě tohoto vypořádání a této záruky schválila dozorčí rada a valná hromada BAWAG P.S.K. 6. června 2006 finanční výkazy za rok 2005. , Konsorcium rakouských finančních institucí poskytlo navíc prostředky ve výši 450 miliónů EUR k posílení kapitálové základny banky. Tato opatření poskytla skupině BAWAG P.S.K. stabilní základ pro pozitivní rozvoj v dalších letech.

Došlo také k personálním a strukturálním změnám v představenstvu a dozorčí radě BAWAG P.S.K. Nový management přijal během prvních měsíců 2006 několik zásadních opatření, která vedla k výraznému zlepšení zásad corporate governance.  Představenstvo schválilo nový jednací řád, jednací řád dozorčí rady byl přepracován. Představenstvo obdržlo nová pravidla zahrnující veškeré aspekty pro posuzování rizik.  Nové vedení navíc odsouhlasilo, že bude přijat Kodex Corporate governance , který aplikují společnosti kótované na burze v Rakousku.

Prodej BAWAG P.S.K.

Akcionář banky, Rakouský odborový svaz (ÖGB), se rozhodl prodat svůj podíl v bance. K tomuto účelu byla najata investiční banka Morgan Stanley, která bude z pozice poradce organizovat prodej. Proces prodeje již započal a pokračuje podle ověřených standartů. 

Důvěra v sílu BAWAG P.S.K.

Představenstvo BAWAG P.S.K. vítá rozhodnutí akcionáře prodat banku a plně podporuje proces prodeje. Široká klientská základna, hustá prodejní síť, úzká spolupráce s rakouskou poštou, silná pozice banky na trhu jako předního poskytovatele bankovních služeb institucionální klientele a soukromému sektoru a také dominantní pozice v platebním styku jsou pro nás nesmírně cennými aktivy. Jsou také zárukou stabilní a úspěšné budoucnosti BAWAG P.S.K.

Cíle BAWAG P.S.K.

Expanze ve střední Evropě je jedním z hlavních cílů BAWAG P.S.K. Například, Dresdner Bank CZ, kterou jsme získali v roce 2004, se na konci března 2005 spojila s dřívější Interbankou a vznikla tak dnešní BAWAG Bank CZ. Dalším mezníkem v expanzi bylo založení dceřiné společnosti ve Slovinsku v září 2005. V červenci 2005 se BAWAG P.S.K. stala první z středoevropských bank, která otevřela representační kancelář v Tripoli, hlavním městě Lybie. Tato representační kancelář je podporována  BAWAG Malta Ltd., která již dva roky úspěšně funguje v Sliema.

Konsolidované finanční výsledky 2005 BAWAG P.S.K.

Generální ředitel Ewald Nowotny řekl:”Schválení finančních výsledků za rok 2005 nám umožňuje udělat čáru za minulostí. Zároveň je to první den nové budoucnosti BAWAG P.S.K. Nyní můžeme zaměřit veškerou naší energii na naše obchodní aktivity  a zákazníky. Jsem si jistý, že dokážeme naše zákazníky přesvědčit o kvalitě nové BAWAG P.S.K. ”.

Účetní výkazy skupiny BAWAG P.S.K. za rok 2005 jsou nutným předpokladem  prodejního procesu, který nyní může pokračovat. Výsledky za skupinu BAWAG P.S.K. jsou prvními finančními výkazy od fúze BAWAG a P.S.K. Z tohoto důvodu není tedy možné výsledky přímo porovnávat s údaji z let minulých.

Výsledky BAWAG P.S.K. byly významně ovlivněny událostmi kolem konkurzu americké brokerské společnosti Refco. I přesto však BAWAG P.S.K. vykazuje zisk ve výši 6,2 miliónů. EUR, což je ovšem výrazně méně než v roce minulém.

BAWAG Bank CZ a.s.

Markus Hermann, předseda představenstva BAWAG Bank CZ a.s.

Důležité události v roce 2005 a finanční výsledky 2005

31. března 2005 BAWAG Bank CZ úspěšně dokončila právní fúzi BAWAG Bank CZ (dříve Interbanka CZ) a BAWAG International Bank CZ (dříve Dresdner Bank CZ). Dnes je BAWAG Bank CZ devátou největší bankou v České republice (podle bilanční sumy) a výsledky za rok 2005 ukazují výrazné vylepšení ziskovosti banky. Regulatorní kapitál ve výši téměř 4 mld. Kč (TIER I. 3,4 ml. Kč, TIER II. 0,6 mld. Kč), celková aktiva ve výši 33,6 mld. Kč a kapitálová přiměřenost 18,64% jen dokazují, že banka je kapitálově dobře vybavenou a silnou institucí. Za auditované období (18 měsíců) banka vykázala zisk 180 miliónů Kč. BAWAG Bank CZ současně dokázala výrazně zvýšit  vklady klientů, objem poskytnutých úvěrů a počet domácích platebních transakcí, zahraničních transakcí a FX transakcí.

BAWAG Bank CZ a.s. dnes

BAWAG Bank CZ je uznávaným odborníkem v oblasti firemního, privátního a investičního bankovnictví. V roce 2005 a 2006 banka rozšířila svoji prodejní a distribuční síť poboček (z původních 4 na dnešních 14), uvedla na trh nové úvěrové produkty pro soukromou klientelu (IQ půjčku, Osobní půjčku, standardní a americkou hypotéku, kreditní kartu), které si rychle získaly uznání. Například Osobní půjčka od BAWAG Bank získala ocenění Nejlepší úvěrový produkt 2005 (časopis Osobní Finance). BAWAG Bank CZ také intenzivně pokračuje v získávání podílu v nových tržních segmentech v osobním a privátním bankovnictví.

Nedávné události kolem BAWAG P.S.K. mají jen minimální dopad a vliv na naše působení, zejména díky našim zaměstnancům a jejich prvotřídní péči o klienty, jejichž důvěru dokázali udržet a dále pokračovat v kvalitní spolupráci.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená