FinExpert.e15.cz

BAWAG BANK: Pro lepší život

BAWAG Bank je generálním partnerem APLA - Asociace pomáhající lidem s autismem, která, již tradičně, uspořádala pro své klienty letní tábory. Na jeden z nich jsme se vypravili podívat.

Krásná příroda a romantická dřevěná horská chalupa, to je první co nás upoutá při našem příjezdu. Pak už jen sledujeme dění, které se odehrává nejen venku, ale i uvnitř chalupy. Některé děti jsou na výletě se svými osobními asistenty, jiné si hrají s razítky a papíry, houpají se na houpačce nebo odpočívají na pěkných pokojích. Dvě osobní asistentky chystají oběd – rizoto s kuřecím masem a plánují se další aktivity pro děti. Vypadá to tu velmi idylicky, ale to jen díky trpělivým osobním asistentům, kteří své klienty dokáží nejen zabavit, ale i zvládnout.

Pár čísel....

Asociace pomáhající lidem s autismem - APLA Praha, Střední Čechy, o.s. pořádá od svého založení v roce 2003 letní rekondiční pobyty, které jsou určeny pro lidi s autismem. První tábor se konal ve čtyřech týdenních turnusech, na kterých se vystřídalo celkem 22 dětí a pečovalo o ně 17 osobních asistentů pod vedením behaviorálního terapeuta Hynka Jůna. O pobyty na letních rekondičních táborech je vždy velký zájem, proto APLA každý rok, v rámci svých finančních možností, počet turnusů navyšuje, aby mohlo jet více dětí.

V tomto roce APLA uspořádala devět týdenních pobytů, na kterých se vystřídalo přes 75 dětí a pečovalo o ně 57 osobních asistentů pod vedením terapeutů, psychologů a speciálních pedagogů. Letní rekondiční pobyty se již tradičně konají ve Hvozdech ve Středočeském kraji a v Křižlicích v Krkonoších. Letní rekondiční pobyt ve Hvozdech je určen pro menší děti s autismem a děti i dospívající s Aspergerovým syndromem. Zde proběhli čtyři týdenní pobyty, kterých se každý týden zúčastnilo 12 dětí a pečovalo o ně 8 osobních asistentů pod vedením terapeutů, speciálních pedagogů a psychologů.

Pro koho jsou pobyty určeny a jak probíhají

Letní rekondiční pobyt v Křižlicích, který jsme navštívili, je určen pro děti a dospívající s těžšími formami autismu a těžkým problémových chováním (agrese, autoagrese, svlékání na veřejnosti,plivání, stálý křik aj.). V letošním roce zde proběhlo pět týdenních pobytů, kdy každý týden byl určen pro šest dětí a pět osobních asistentů, kteří jsou dětem k dispozici 24 hodin v kuse. Tyto pobyty vede behaviorální terapeut a speciální pedagogové, kteří se již léta zaměřují na zvládání problémového chování. Péče o tyto děti s autismem a problémovým chováním je velmi náročná a to nejen psychicky, ale i fyzicky. Osobní asistenti se na tomto táboře střídají zhruba po týdnu, protože je nutné, aby i asistent měl možnost zrelaxovat a načerpat nové síly do další práce s těmito dětmi. S dětmi s autismem se na těchto pobytech odborně pracuje a terapeuti se zaměřují především na rozvoj sebeobsluhy, sociálních dovedností, komunikace, zjištění příčin problémového chování, ale i snížení výskytu problémového chování. Děti denně chodí na procházky a navštěvují zajímavá místa, kam by se bez pomoci osobního asistenta nedostaly. Tyto pobyty jsou velkou pomocí zároveň pro rodiče dětí s autismem, neboť v době, kdy je dítě na táboře, mají často jediný volný týden nebo 14 dní v roce, kdy mohou sami odjet na dovolenou, odpočinout si, věnovat se více zdravému sourozenci a také načerpat další síly pro náročnou péči o jejich dítě s autismem.

Zvládli bychom to také?

Po třech hodinách strávených s dětmi s autismem na táboře odjíždíme s velmi smíšenými pocity. Zvládli bychom vychovávat, starat se či pečovat o dítě postižené autismem? Nad všemi těmito úvahami se vznáší náš velký obdiv a to nejen k nelehké práci osobních asistentů a odborných pracovníků, ale i k obětavosti rodičů, kteří se o své dítě zvládnou starat po celý svůj život. V roce 2008 se tyto letní rekondiční pobyty mohly uspořádat i díky daru od BAWAG Bank.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená