FinExpert.e15.cz

Banky ve střední Evropě budou růst rychleji než v zemích eurozóny

Praha, 15. května 2014

Růst aktiv bude v regionu střední a východní Evropy silnější než v eurozóně. Podíl nesplácených úvěrů, který se loni stabilizoval na úrovni okolo 9 procent, se bude postupně dále zlepšovat. Předpokládá to mimo jiné nejnovější zpráva o vývoji bankovního sektoru v zemích střední a východní Evropy, kterou společně vydaly Raiffeisen Bank International (RBI) a Raiffeisen Centrobank (RCB).

“Po krizi, která začala v roce 2008 a ze západní Evropy se přesunula take do zemí  střední a východní Evropy, pozorujeme v tomto regionu pokračující stabilizaci a zlepšování ekonomických prognóz. Jsem přesvědčen, že rok 2014 bude pro celý evropský bankovní sektor rozhodujícím rokem, který současně prověří diverzifikační strategie bank působících v zemích střední a východní Evropy”,  komentoval vydání zprávy Karl Sevelda, generální ředitel skupiny RBI.

Zpráva předpokládá v zemích střední a východní Evropy silnější růst objemu poskytnutých úvěrů než v zemích eurozóny. Ve srovnání s velikostí bankovního sektoru eurozóny zůstávají banky v tomto regionu relativně malé, nicméně trend potvrzuje jejich rychlejší růst. „ Na konci roku 2013 činil objem poskytnutých úvěrů v tomto  regionu 9.7% ve srovnání s  eurozónou. V meziročním srovnání to ale  představuje  nárůst necelého jednoho procentního bodu, což  potvrzuje větší dynamiku růstu ve střední a východní Evropě”, doplnil Gunter Deuber, šéf analytik RBI.

Další zlepšování situace bankovního sektoru v region podpoří i celkový makroekonomický vývoj. Zpráva předpokládá v příštích třech letech v této části Evropy průměrný roční růst HDP v rozmezí 2,5 až 3 procent, což  je výrazně více než odhadované 1 až 1,5 procenta v zemích eurozóny. Nejsilnější růst je předpokládán v Polsku, České republice a na Slovensku.  

Z pohledu vývoje nesplácených úvěrů byl rok 2013 jednoznačně rokem stabilizace. Po předcházejících letech, kdy docházelo ke zhoršování tohoto ukazatele, se v loňském roce podíl nesplácených úvěrů v regionu střední a východní Evropy stabilizoval na úrovni kolem 9 procent. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená