FinExpert.e15.cz

Banky: V létě zlevníme i podražíme

Výběr bankovních poplatků za 1. čtvrtletí 2011 opět významně vzrostl.
Banky: V létě zlevníme i podražíme

Banky se změnami sazebníků hlásají, že vedle podražení zároveň i některé poplatky zlevní. Umí samozřejmě počítat, úpravy sazebníků těžko nastaví ve prospěch klienta. Čísla hovoří jasně. Podle webu Bankovnípoplatky.com na základě dat ČNB výběr bankovních poplatků za 1. čtvrtletí 2011 opět významně vzrostl.

„Zatímco úrokové výnosy klesají od roku 2009, kdy dosáhly svého vrcholu, tak výnosy z poplatků nepřetržitě v posledních třech letech rostou. Zatímco mezi roky 2008 a 2010 šlo o nepatrné pohyby nepřesahující 1 %, tak letos stoupl výběr poplatků jen za 1. čtvrtletí o plných 600 milionů Kč, což je 5,5% nárůst,“ informuje web Bankovnípoplatky.com.

GE Money Bank

GE Money provedla změny již se začátkem června – změny banka provádí čtvrtletně. Čeho se týkaly? První změna se týká kreditních karet. Pokud ji využíváte k zadání příkazu k úhradě prostřednictvím bankomatu, víte, že za tuto transakci jste dosud platili 10 korun. Nyní se poplatek odvíjí procentuálně z částky, kterou zadáte – zaplatíte tak 1 % z této částky. Pro ty, kteří často cestují do zahraničí, zavedla banka změnu PIN prostřednictvím bankomatu ostatních bank v ČR a v zahraničí za poplatek ve výši 49 korun – tuto službu nabízela banka za stejný poplatek již před 1. 6. , ale pouze v rámci ČR.

Letní změny v sazebníku ČSOB a Oberbank neurazí ani nenadchnou

Letní změny v sazebníku ČSOB a Oberbank neurazí ani nenadchnou

Oberbank změnila sazebník k 1.7.2011, ČSOB k 1.8.2011.

Poplatek zavedení povoleného debetního zůstatku Flexikredit se zvedl z 39 na 49 korun a nově se vztahuje pouze na Flexikredit poskytovaný k běžnému účtu jako je Běžný korunový účet.

Čerpání peněz z kontokorentu u konta Genius Start a Genius Active je nyní za 19 korun – v předchozím sazebníku nebyl poplatek žádný – byl zahrnut v ceně běžného účtu. Bude-li klient požadovat zvýšení limitu povoleného zůstatku Flexikredit, musí se opět připravit na se začátkem června zavedený poplatek 199 korun.

Jste klientem GE Money Bank a využíváte vkladní knížku? Jak u vkladu, tak i u výběru hotovosti skončil nulový poplatek. Připravte se, že za vklad hotovosti na pobočce zaplatíte 6 korun a za výběr hotovosti na pobočce dokonce 60 korun. Výběr hotovosti z bankomatu ostatních bank v ČR zdražil z 38 na 40 korun.

Jedna pozitivní zpráva – za vyhotovení výpisu z dálkového přístupu k údajům katastru nemovitostí zaplatíme 400 korun, místo původních 500.

Pokud uzavřete úvěrovou smlouvu bez sjednání nulového poplatku za zpracování úvěru u produktu Hypotéka a Variabilní hypotéka, zaplatíte za tuto službu 2 900 korun. Při uzavření této úvěrové smlouvy u hypotéky a úvěru bez určení byla tato služba zdarma a za úvěrovou smlouvu při sjednocení půjček si banka účtovala 0,8% z výše úvěru (4 000 – 12 000 korun).

GE a nové služby

Banka vám za 400 korun vyhotoví výpis z dálkového přístupu k údajům katastru nemovitostí LV (list vlastnictví) a za 100 korun vyhotoví výpis z dálkového přístupu k údajům katastru nemovitostí KM (katastrální mapy). Tyto poplatky se netýkají produktů Hypotéka NAOPAK a HypoExpres.

Po výčtu položek, které zdraží, se dočkáme i ponížení poplatků. Tato změna se týká poplatku za zpracování budoucí úvěrové smlouvy, u produktu Hypotéka NAOPAK a HypoExpres – ze 4 000 korun zlevňuje na 2900 korun. Také při poskytnutí hypotéky u produktu Hypotéka a Variabilní hypotéka banka snížila poplatek – ten původně činil 0,8 % z výše úvěru, což v reálu mohlo vyšplhat až na 25 000 korun, nově zaplatíme jednotně 2 900 korun.

Vydání náhradní karty v zahraničí – Emergency Card zlevnilo o 1 000 korun – tedy na 3 000 korun. Poplatek za Expresní vydání platební karty do 2 pracovních dnů zlevní z 1 500 na 1 000 korun. Podle mluvčího GE Money Bank Pavla Zúbka chce banka slevami vyjít vstříc klientům a podpořit růst hypoték.

K dnešnímu dni pak platí nový sazebník za investiční služby.

LBBW Bank

Od 1. 7. 2011 mění LBBW Banka podmínky u transakcí platební kartou – Banka je v nových podmínkách oprávněna jednostranně snížit limit. Tato změna musí být klientovi vždy neprodleně oznámena a má zamezit zneužití karty pokud vznikne podezření na neautorizované či podvodné transakce.

Další změna se týká převzetí platební karty. Doposud musel klient kartu při převzetí podepsat na podpisovém proužku v přítomnosti pracovníka banky, nově banka umožňuje ve výjimečných případech zaslání neaktivní karty poštou a následně kartu aktivuje na Call Centru banky.

Jedna perlička – již k prvnímu dubnu banka zavedla nesmyslný poplatek za dotaz na zůstatek účtu v bankomatu jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Banka argumentuje tím, že řada bankomatů však tuto informaci poskytuje při výběru z bankomatu na potvrzovacím lístku zdarma. Poplatek 6 korun je účtován jen při přímém dotazu na zůstatek na účtu přes bankomat.

Poštovní spořitelna

Navýšení poplatků, které od 1. července ohlásila Poštovní spořitelna, se týká vybraných transakcí na pobočkách, elektronických transakcí ani výběrů z bankomatů se změny nedotknou. Poplatek za založení a vedení účtu, vydání první Maxkarty a papírový výpis se nemění, ani zrušení účtu či změna údajů nás nevyjdou dráž.

Dále už budeme nuceni sáhnout hlouběji do peněženky. Výběr hotovosti Maxkartou, platebním šekem nebo osobně ve finančním centru se u Osobního účtu z původních 26 zvyšuje na 35 korun a na stejnou částku se z 30 korun zvyšuje výběr hotovosti u Postkonta. U Postkonta vzroste poplatek za změnu programu tiskopisem ze 30 na 50 korun, pokud ovšem bude klient přecházet z levnějšího programu na dražší, bude změna nadále zdarma.

Zapomenout PIN se nevyplatí

Používání Maxkarty přináší zdražení hned u několika položek. Vklad hotovosti na Postkonto zdražuje ze 2 na 5 korun. Vydání Maxkarty pro majitele Osobního účtu a první karty u Postkonta zůstává bez poplatku, za vydání karty disponující osobě a při druhém a dalším vydání karty u Postkonta, se poplatek zvyšuje z 200 na 350 korun.

Ztratíme-li Maxkartu nebo nám ji někdo odcizí, poplatek 350 korun se nemění. Pokud ovšem zapomeneme PIN, opět zaplatíme 350 korun, tedy o 150 korun více než doposud.

Podraží i složenky

U bezhotovostního jednorázového a hromadného příkazu k úhradě zadaného papírovým dokladem, se poplatek za položku zdvojnásobil, nyní zaplatíme za příkaz 16 korun.

Ani při platbě složenkou na obchodním místě se zdražení nevyhneme – za platbu do 200 korun zaplatíme místo původních 12 nově 22 korun, což sjednocuje poplatek s platbou do 5 000 korun. Při platbě do 50 000 korun se poplatek nepatrně, ale přece, zvedne z 30 na 33 korun.

Přehled změn sazebníku Poštovní spořitelny

Položkanynínově
výběr Maxkartou, platebním šekem, osobně  Osobní účet26 Kč35 Kč
výběr Maxkartou, platebním šekem, osobně  Postkonto30 Kč35 Kč
změna programu u Postkonta30 Kč50 Kč
vklad Maxkartou na Postkonto2 Kč5 Kč
vydání Maxkarty disponující osobě  Osobní účet200 Kč350 Kč
vydání 2. a další Maxkarty  Postkonto200 Kč350 Kč
výměna Maxkarty  zapomenutý PIN200 Kč350 Kč
jednorázový a hromadný příkaz k úhradě8 Kč16 Kč
platba složenkou do 200 Kč12 Kč22 Kč
platba složenkou do 5 000 Kč20 Kč22 Kč
platba složenkou do 50 000 Kč30 Kč33 Kč

Nejvíce změn se tak dotkne uživatelů Maxkarty – nejenže za některé služby zaplatí téměř dvojnásobek, ale je zrušeno i pojištění pro případ ztráty, pro případ finanční ztráty z důvodu neoprávněného použití, úrazové pojišťění, které bylo automaticky k Maxkartě poskytované.

Podle mluvčí Denisy Salátkové opouští tímto způsobem banka balíčkování služeb takzvaně „pro všechny“ a naplňuje motto „Era jednoduše“ – každý klient si vybere, co konkrétně chce a využije. Stávajícím klientům banka pojištění nezpoplatní, bude u karty zrušeno. Pokud o něj bude mít klient zájem, bude za vybraný typ pojištění platit. Klientům bude k Maxkartě nabízeno toto pojištění:

  • Bezpečná karta (pojištění finanční ztráty z důvodu: krádeže/ztráty Maxkarty, ztráty osobních věcí a odcizení hotovosti) – 132 Kč/rok
  • Úrazové pojištění (pojištění pro případ smrti a plné invalidity následkem úrazu) – 60 Kč/rok
  • Cestovní pojištění pro jednotlivce – 360 Kč/rok
  • Cestovní pojištění Family – 960 Kč/rok
  • Pojištění odpovědnosti za škodu – 396 Kč/rok.

Zítra se podíváme na chystané změny například u ČSOB.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zruším účet a tak je nebudu živit.
Demik
1. 7. 2011, 17:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená