FinExpert.e15.cz

Banky svedou bitvu o bankomaty, výběry možná podraží

Klienti malých bank vybírají levně u těch velkých. Těm se to nelíbí...
Banky svedou bitvu o bankomaty, výběry možná podraží

V České republice je více než 4 300 bankomatů. Od teď budou všechny vaše... Výše uvedené věty najdete na webu Equa bank, která od února nabízí účet prakticky bez poplatků s tím, že ani za výběry z bankomatů v tuzemsku se neplatí. Výběry zdarma má pro své klienty s účtem plus i Zuno, za podmínky výběru nad 1 000 Kč, zákazníci mBank, kteří mají platební kartu mají měsíčně tři výběry bez podmínek. Tedy jen s drobnou podmínkou utratit kartou 500 Kč měsíčně, aby i ta byla bez poplatku.

Bezplatné výběry v cizích bankomatech mají i zákazníci Fio banky, pokud zaplatí kartou 4 000 Kč, mají jeden výběr zdarma, jinak 30 Kč za jeden výběr z cizího bankomatu. U Sberbank bezplatné výběry vyvažují ekvivalentem kreditního obratu na účtu ve výši 25 000 Kč, respektive měsíčního poplatku služby ve výši 199 Kč za veškeré běžně využívané služby.

Klepněte pro větší obrázek
Od prosince letošního roku klesnou poplatky, které za karetní transakce plynou bankám. Co to způsobí? (obr.: shutterstock.com)

Podobně je tomu u Air Bank, ta má aktuálně tři desítky svých vlastních bankomatů a výběry z cizích bankomatů zpoplatňuje – ať už jednorázově nebo v rámci poplatku za velký tarif. Air Bank je tak s poplatkem 100 Kč za velký tarif nejdražší v segmentu tzv. nových bank. Této konstrukce (poplatek za balík služeb) se možná v blízké budoucnosti dočkáme i jinde, na řádcích níže se dozvíte proč.

Poslední zmiňovaná Air Bank zároveň říká, že banku změní každý týden nějakých 2 500 lidí, což dokládá, že konkurence na trhu sílí a i konzervativní Češi jinak neochotní cokoli měnit, jdou tam, kde ušetří na poplatcích. A ty mají ony tradiční velké banky, zejména „Komerčka“ (KB), ČSOB a Česká spořitelna stále vysoko. Trend odlivu se tak dá velmi snadno vytušit – od velké trojky směrem k menším bankám, kde se lze poplatkům za běžné služby více méně vyhnout.

Tradiční vs. nové banky

Do toho všeho navíc už brzy zasáhne další element, a to nová legislativa z Bruselu snižující poplatky, které budou od prosince platit obchodníci bankám za to, když jim jejich zákazníci zaplatí za zboží platební kartou. Myšlenka to možná nebyla špatná, jenže banky upozorňují, že náklady na karty a transakce budou muset od klientů vybírat jinak. Nová regulace Evropské unie podle nich zvýší poplatky za samotné vedení platební karty a omezí věrnostní programy.

U transakcí prováděných debetními kartami bude strop nově činit 0,2 % z placené částky, u plateb „kreditkami“ pak 0,3 %. Aktuálně přitom si přitom banky, které kartu vydali berou okolo jednoho procenta z každé transakce. Teoreticky by tak zákazníci měli u obchodníka ušetřit, ale už nyní se zdá, že to nebude tak růžové. Naopak hrozí riziko, banky totiž budou hledat cesty jak si ušlé příjmy kompenzovat.

Nezůstávejte tam, kde to nemáte rádi, vyzývá Air Bank:

Tím se dostáváme k efektu, které bude mít snížení poplatků na banky v tuzemsku. Ty „tradiční“ i ty nové pocítí pokles příjmů, jenže právě u těch nových, pro které jde o zásadní zdroj příjmů může být nižší výnos za transakce problém a možná nakonec sáhnou k zavedení nových poplatků. Ale ani velké banky nebudou rády, stále mají nejvíc klientů a tudíž nejvíc karet a v absolutní hodnotě budou tratit nejvíc.

Páka jménem bankomat

To ale teprve uvidíme. Jistá je jiná věc – velké banky čelí odlivu klientů a to jim vadí. Mají ale trumf a tím je infrastruktura. Nejen pobočky, bez kterých se dnes už hodně lidí obejde, ale hlavně bankomaty. Mají jich tisíce a to něco stálo. Dodávají do nich hotovost a to něco stojí. Provádějí údržbu a to něco stojí... Zkrátka a dobře, jestli mají velké banky nějakou páku na ty malé, které bankomaty nemají buď vůbec nebo jen velmi omezeně, jsou to bankomaty.

Šušká se totiž už celkem hlasitě, že aktuální praxi bezplatných výběrů chtějí velké banky utnout. Od menších bank typu Equa či mBank pravděpodobně budou chtít víc peněz za výběry od jejich klientů, ale kdo ví, třeba jednou nastane i okamžik, kdy budou například bankomaty KB pro klienty ostatních bank zapovězeny úplně. Ostatně byl by to pádný argument pro zákazníky se zaječími úmysly. Mohlo by to vypadat nějak takto: „Vy chcete odejít? A můžu vědět kam? mBank říkáte? Aha a víte o tom, že si nevyberete hotovost z bankomatu?

Jsme zodpovědní, jen dokud úvěr opravdu nepotřebujeme

Jsme zodpovědní, jen dokud úvěr opravdu nepotřebujeme

Pak velká část lidí vezme cokoli, hlavně, když to bude rychle.

Na budoucnost oněch bezplatných cizích výběrů jsme se optali u KB, ČSOB i České spořitelny a také u těch menších bank, které sami bankomaty nemají. Nic moc konkrétního jsme se nedozvěděli, ale i tak lze z odpovědí něco vytušit: „Regulace asociací zasahují výrazně do kartového modelu a budeme se muset zamyslet i nad různými možnostmi řešení,“ říká ústy tiskové mluvčí Kristýny Havligerové Česká spořitelna.

Za KB odpovídal Michal Teubner z tiskového oddělení: „Komerční banka provozuje aktuálně 761 bankomat a celkové náklady na správu sítě činí více než 100 milionů korun ročně. Zvažujeme proto opatření, které by vyvážilo příspěvek na investici do bankomatové sítě ze strany malých bank, které tak rozsáhlou síť neprovozují a přesto jejich klienti mohou bez omezení využívat bankomaty KB i ostatních bank.

 

ČSOB: Za výběr by se mohlo platit přímo bance, které bankomat patří

 

ČSOB: Zajímavý scénář ve své odpovědi uvádí Martina Slavíková, tisková mluvčí ČSOB: „Vítáme u svých bankomatů pochopitelně i klienty jiných bank, uvědomujeme si, že naše rozsáhlá bankomatová síť slouží i jejich potřebám, stejně tak jako bankomatové sítě jiných bank slouží klientům ČSOB a Ery. V uvedené záležitosti je tedy na místě důkladně zvážit diverzitu potřeb různých klientů různých bank a celý systém nastavit tak, aby plně vyhovoval primárně těmto potřebám, ale současně odrážel i míru kontribuce jednotlivých bank do společného ekosystému bankomatů v celé České republice, které slouží nejenom domácím klientům, ale také zahraničním návštěvníkům.“

Inspirujeme se situacemi na zahraničních trzích a nevylučujeme v budoucnosti přibližování se těmto modelům také v České republice. V zahraničí začíná být zcela normální, že banky, které provozují síť bankomatů ve všech jejích aspektech (služby, náklady, dostatek hotovosti, dostupnost atd.), chtějí více mluvit do toho, jak tyto služby poskytovat klientům jiných bank, jež do provozu ATM sítí nepřispívají, ale jejich klienti je využívají. V zahraničí tedy není překvapením, když vás za využití bankomatu nezpoplatní vaše banka, nýbrž banka, které bankomat patří. Je to každopádně jenom jedna z možných cest a je součástí různých scénářů, které zvažujeme.“

O vyjádření jsme požádali i zástupce menších bank:

Zatím je pro nás moc brzy to nějak hodnotit, i ze strany zmíněných bank jde jen o úvahy. U nás každopádně platí, že se na všechno díváme z pohledu našich klientů, takže i v případě takovéto úpravy bychom vymysleli nějaké řešení, aby se jich to nijak negativně nedotklo,“ říká pro Finexpert Komjati Vladimír, tiskový mluvčí Air Bank.

Za mBank odpovídal tiskový mluvčí Pavel Vlček: „V České republice je už nyní opravdu vysoká hustota sítě bankomatů, kterých je přibližně 4500 a aby si všechny banky budovali vlastní síť a aby na každém roku bylo 20 nebo 30 bankomatů, to nemá logiku, ani to nedává ekonomický smysl. Navíc řešení, které nyní především od KB zaznívá, je kuriózní a například na sousedním Slovensku jsou takové praktiky zakázané.“

Navíc na úrovni EU se diskutuje o tom, že zrovna takový postup by měl být nepřípustný, protože omezuje konkurenční boj a jde proti zájmům spotřebitelů, tedy v tomto případě klientů bank. Banky samozřejmě provozovateli za využívání bankomatu platí, a to podle ceníku kartových asociací s cílem, aby tyto poplatky pokryly náklady na provoz a podporovaly oběh peněz v ČR. Síť bankomatů v ČR se navíc stále rozšiřuje a až do začátku července nezazněla žádná stížnost na to, že by se jejich provoz nevyplácel.“

Zástupci ostatních oslovených bankovních domů se v dané lhůtě nevyjádřili.

Jaký máte na „sdílení“ sítě bankomatů názor? Vybíráte zdarma a jste u banky bez bankomatů?

Další článek


 

celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Máš recht. Už nepiš.
McJane
25. 7. 2015, 20:33
Protože došlo k výraznému snížení mezibankovního pop...
Patrik Chrz
19. 7. 2015, 00:42
V článku nezazněla jedna věc. Dosud byl mezibankovní...
Patrik Chrz
19. 7. 2015, 00:41
Myslíte jako zrušit hotovost? Absolutní nesmysl !!!!
Pepa
18. 7. 2015, 21:46
Zeptam se, nestoji za kazdou novou malou a "chudou" ...
Michal Diviš
18. 7. 2015, 20:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená