FinExpert.e15.cz

Banky ruší poplatky za správu úvěru, Česká spořitelna je zachová

Úspěšný boj proti bankovním poplatkům trvá již několik měsíců.
Banky ruší poplatky za správu úvěru, Česká spořitelna je zachová

Úspěšný boj proti bankovním poplatkům za správu a vedení úvěru trvá v České republice již několik měsíců. Jako první vrátila klientovi měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu Komerční banka. Stal se jím právník Petr Němec, který rozpoutal doslova revoluci v českém bankovnictví. O vrácení poplatků žádají další klienti a banky je postupně začaly samy rušit.

Vše odstartovalo poté, co německý soud rozhodl, že poplatek za vedení úvěrového účtu je nezákonný. Petra Němce poté napadlo, že bude žádat o vrácení poplatků i ve své bance, protože zákony v Česku i Německu vycházejí z evropských směrnic, tedy jejich výklad by měl být shodný.

„Za poslední půlrok se podařilo významně změnit bankovní trh, když část bank tyto poplatky pro nové klienty již zrušila. Nyní jde o to, aby se tyto poplatky zrušily úplně a navrátily klientům, kteří úvěry uzavřeli dříve,“ komentoval situaci Petr Němec. Ten rovněž provozuje portál www.jdeto.cz, kde zájemci najdou vzorovou výzvu k tzv. vydání bezdůvodného obohacení.

Je třeba se ale připravit na to, že banky výzvu nejprve zamítají – chtějí tak odradit spotřebitele. „Jakmile však s bankou zahájíte řízení u finančního arbitra, k čemuž je také vzor na našich stránkách, banky ustupují a poplatky vrací,“ poradil právník. Tento postup se týká spotřebitelských úvěrů. Situace v případě hypoték je složitější. Je třeba obrátit se na soud. „Proto nyní organizujeme hromadný postup při vymáhání těchto nákladů,“ doplnil Němec.

Sankce klientům podle Němce nehrozí. „Obavy z postihů mají zejména lidé s fixací hypotéky. Žádný případ msty banky jsem ale nezaznamenal. V tomto je naše bankovní prostředí férové a musím banky ocenit, že berou své právní pochybení důstojně,“ dodal.

dTest žaloval KB, chystá se i na Českou spořitelnu

Do celé situace se zapojil také časopis dTest, který na podzim minulého roku jednal se zástupci Komerční banky. Tu vyzval ke změně poplatkové politiky. Komerční banka od 1. ledna 2013 nabízí novou hypotéku, které je skutečně bez poplatků. „Klientům, kteří preferují co nejjednodušší způsob stanovení ceny bankovních produktů, nabízíme možnost sjednání hypotéky nebo spotřebitelského úvěru bez poplatku. Aktuální úprava naší produktové řady nijak nesouvisí s výzvou sdružení dTest nebo s rozhodnutím německého soudu,“ uvedla Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

U produktu Flexibilní hypotéky, který nabízí Komerční banka, se klienti aktuálně také nesetkají s poplatkem za spravování úvěru, nicméně musí počítat s novým poplatkem za flexibilitu, který dělá 99 korun měsíčně.

Změny v poplatcích se týkají pouze nově uzavřených smluv od 1. ledna letošního roku. „To bohužel neřeší situaci klientů, kteří podle starých smluv musí poplatky hradit. Na konci roku jsme na Komerční banku podali žalobu na zdržení se protiprávních činnosti, za kterou vybírání poplatku za vedení úvěrových účtů považujeme,“ sdělil Miloš Borovička z časopisu dTest.

Žaloba je v současné době na Obvodním soudě pro Prahu 1. Podobný postup chystá sdružení dTest i v případě České spořitelny, která v lednu oznámila, že poplatky i nadále zachová. „Neuvažujeme o zrušení poplatku za správu úvěru ani o zrušení poplatku za správu hypotéky, protože jsou v souladu s platnou legislativou. I nadále budeme poplatek za správu hypotéky účtovat odděleně od úrokové sazby,“ konstatovala tisková mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

Poplatky zrušila GE Money Bank i Raiffeisenbank

Koncem ledna oznámila také GE Money Bank, že je možné požádat u ní o úvěry bez poplatků. „Týká se to produktů Expres půjčka i Konsolidace půjček. Banka u nových spotřebitelských půjček ruší poplatky za poskytnutí úvěru, za vedení úvěrového účtu i za předčasné splacení,“ uvádí Ivan Macho, finanční specialista Veritas finance. Nabídka podle banky platí bez časového omezení a vztahuje se i na stávající klienty, kteří mají možnost své staré úvěry refinancovat, například pomocí Konsolidace půjček.

„Zákazníci mají o úvěry bez poplatků velký zájem. Nabídli jsme je o letních prázdninách a před Vánoci a objem nových Expres půjček se tehdy zvýšil skoro o čtvrtinu. Proto jsme se rozhodli úvěrové poplatky od února definitivně zrušit,“ řekl Radek Ženka, manažer spotřebitelských úvěrů GE Money Bank.

Na podzim minulého roku zrušila poplatek za správu úvěru u nových úvěrových účtů Raiffeisenbank. Nové banky, které vstoupily na český trh, podobné poplatky vůbec nezaváděly.

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Pletete si produkty: RePůjčka a konsolidace. Špatná...
nnnokiae52
12. 2. 2013, 05:37
My jsme přefixovali hypotéku ze spořky do mbank.cz a...
Karel743
11. 2. 2013, 18:37
Zkus refin u Zuno nebo spíš Airbank. U Air je garant...
ABC
11. 2. 2013, 12:16
To nelze, lze konsolidovat pouze 1 původní úvěr jedn...
XYZ
10. 2. 2013, 22:13
A zkusil ses zeptat na konsolidaci u Equa banky: Nab...
Bara
9. 2. 2013, 14:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená