FinExpert.e15.cz

Banky, které možná neznáte

V Česku působí 37 bank. Představíme vám méně známé banky, o nichž jste možná nikdy neslyšeli.
Banky, které možná neznáte
Desítku nejznámějších bank zná téměř každý a v anketách občané jejich jména běžně uvádějí. Některé banky se zaměřují výhradně na korporátní klientelu, některé si své zákazníky pečlivě vybírají.

BAWAG Bank CZ

Banka působí v České republice již od roku 1991. Do roku 2003, kdy byla plně převzata rakouskou bankou Bank für Arbeit und Wirtschaft Aktiengesellschaft (BAWAG), působila pod názvem Interbanka. Ta byla známá především vydáváním co-brandovaných kreditních karet CCS Kredo. Její jediný akcionář, rakouská banka BAWAG, je členem čtvrté největší rakouské finanční skupiny BAWAG P.S.K. Group. Její pobočky v Česku najdete v devíti městech (Brno, Ostrava, Praha, Olomouc, Liberec, Ústí nad Labem, Plzeň, Hradec Králové a České Budějovice).

Banka nabízí jednak privátní bankovnictví pro náročnější klientelu, tak i účty pro běžné občany. Banka má unikát v podobě nejnižšího poplatku za výběr z jakéhokoliv bankomatu, zaplatíte jen 6,50 Kč. V současné době je banka před prodejem novému majiteli, ten bude známý nejpozději v červenci 2007. Banka je vhodná pro všechny, kteří chtějí vyzkoušet nové služby a nebaví je fronty na pobočkách. Cenově je na střední úrovni, má však výborné úvěrové produkty.

Commerzbank

Banka se orientuje zejména na obchody s firemní a špičkovou mohovitou privátní klientelou. Disponuje osobními poradci, kteří pomohou s výběrem vhodných domácích i zahraničních investičních možností, provedou ho úskalími investičních nástrojů a strategií. Každý klient má zaručeny exkluzivní služby, individuální přístup, profesionalitu a komplexní finanční servis. Veškeré dohodnuté sazby i ceny jsou proto ryze individuální. Občan s běžným příjmem si v této bance běžný účet nezaloží.

HSBC Bank

Banka je součástí HSBC Group, jedné z největších organizací na světě poskytující bankovní a finanční služby s více než 9 500 pobočkami v 76 zemích a teritoriích. Pražskou pobočku otevřela v květnu roku 1997 a v současnosti poskytuje široké spektrum bankovních služeb zejména pro přední společnosti a řadu investičních produktů určenou individuálním investorům. Orientuje se spíše na korporátní klientelu, ale běžný účet si u ní může otevřít i běžný občan. Podmínky jsou však přísné: minimální vklad i zůstatek je
150 000 korun, ty se navíc neúročí. Platby je nutné zadávat osobně, poštou nebo faxem a každá stojí 30 korun. Za trvalý příkaz se platí 100 Kč (žřízení i realizace), totéž v případě inkasa z účtu. Za zahraniční platbu se platí 1 000 Kč. Jen malou odměnou pak jsou příchozí zahraniční a tuzemské platby zdarma včetně vedení účtu a výpisu.

IC Banka

Menší, plně soukromá banka s malajským kapitálem fyzické osoby a s menšinovým (7%) podílem JUDr. Mariána Čalfy. V ČR má dvě pobočky: v Praze a v Hradci Králové. Pro běžné občany nabízí vedení účtu za 30 Kč měsíčně. Poplatky má ICB velmi jednoduché. Příkazy k úhradě je nutné zadávat osobně nebo faxem, resp. poštou. Internet a homebanking zde nenajdete. Karty vydává přes ČSOB a kopíruje její ceny. Banku lze doporučit klientům, kteří rádi pracují s hotovostí – vklady a výběry v Kč i cizích měnách jsou do určité výše (např. do 1 000 000 Kč u korunových účtů) pro klienty poskytovány zdarma. Rovněž je vhodná pro zahraniční platby, 450 Kč u odchozí platby je paušál a vyšší již nebude. Příchozí jsou zdarma, je-li účet vedený v téže měně.

J&T BANKA

J&T BANKA je členem skupiny J&T, jedná se o velkou slovenskou finanční skupinu. Skupina své hlavní aktivity a služby rozvíjí především v oblastech korporátních investic, realitního developerství, privátního bankovnictví, obchodování a zajišťování servisních služeb na veřejných trzích. Rovněž tato banka se orientuje jen na špičkovou mohovitou privátní klientelu a veškeré dohodnuté sazby i ceny jsou ryze individuální. Pro běžného občana tato banka rozhodně není.

ING Bank N. V.

ING poskytuje bankovní služby firemní i soukromé klientele. Pro soukromou klientelu je určen spořící účet ING Konto, což je dlouhodobě nejvýše úročený spořící účet v ČR. Výhodou ING Konta jsou zcela nulové poplatky za zřízení, zrušení a transakce (jednorázové i trvalé platební příkazy, inkasa) a obsluha prostřednictvím přímého bankovnictví. Současná sazba ING Konta je 1,8 % p.a. a úročeny jsou všechny prostředky nad 10 000 Kč, přičemž minimální a maximální zůstatek na účtu není stanoven. Z ING konta můžete posílat příkazy jen na tři předem definované účty v jakékoliv české bance.
Účet lze otevřít na centrále v Praze, ale lze využít i služeb finančních poradců ING nebo nezávislých makléřských společností, kteří vás navštíví kdekoliv, nebo si účet můžete založit sami přes internet. Pokud chcete mít minimální výdaje za bankovní služby, je nejlevnějším způsobem všechny vaše příchozí platby nasměrovat na ING Konto a jednou měsíčně část prostředků převést na váš výdajový účet do vaší hlavní banky. Tímto poněkud krkolomným postupem ušetříte nemálo peněz za bankovní poplatky.

Oberbank AG

Oberbank vstoupila na trh dne 1. 10. 2004, kdy koupila všechny obchodní místa Sparkasse Mühlviertel-West AG. V loňském roce otevřela pobočku v Praze a v Brně a chystá se i do Ostravy. Banka má více jak 130letou tradici a disponuje více jak 100 pobočkami v Rakousku a v Bavorsku. Karty vydává OB prostřednictvím ČSOB za její ceny.  Přístup k účtu je i přes internet, transakce se potvrzují jednorázovými kódy TAN.

Zahraniční platby nevybočují z normálních cen českých bank, takže při platbách do zahraničí s Oberbank rozhodně neušetříte. Může vás však oslovit zajímavá sazba kontokorentu, která se pohybuje kolem 10,5 % p.a. Oberbank nepatří mezi nejlevnější banky, při použití jejich služeb se vyplatí dobře spočítat, nebudou-li u konkurence levnější. Má však výhodné úrokové sazby u úvěrů a termínovaných vkladů.

PPF Banka

PPF banka je součástí největší české privátní finanční skupiny PPF. Navazuje na činnost První městské banky, která se profilovala jako banka zaměřená primárně na komunální klientelu. Banka se zaměřuje spíše na služby městům a obcím, nicméně občanům účet také otevře; pro ně nabízí účet GAMA. Zdarma k němu dostanete homebanking. Jedná se o program, který máte ve svém počítači a s bankou komunikujete přímo prostřednictvím tohoto programu. Odesílaná data pak mohou jít buď přes internet anebo přímo vytáčeným spojením přes modem banky.

Kontokorent u PPF Banky nenajdete. Platební karty banka vydává prostřednictvím ČSOB a přebírá tak i její ceny za tuto službu. Výhodou jsou tak minimální náklady na používání bankovních služeb. Pokud budete využívat homebanking a platební kartu, můžete bydlet kdekoliv; při složitějších operacích se ale připravte na cestu do Prahy, kde má banka jedinou pobočku v ČR. Je proto vhodná spíše pro občany hlavního města, kteří preferují nízkou cenu.

Raiffeisenbank im Stiftland eG

Další plně zahraniční banka, tentokrát německá. V Česku má jen tři pobočky: Cheb, Planá u Mariánských Lázní a Plzeň. Mateřská pobočka banky sídlí ve Waldsassenu, což je kousek za hranicemi s Německem. Raiffeisenbank im Stiftland eG je pobočkou zahraniční banky, a proto se vztahuje na veškeré vklady jištění Fondu pojištěných vkladů německých Volks - a Raiffeisenbank (Sicherungseinrichtung des Bundesverbandes der Deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken - BVR). Toto jištění se vztahuje na veškeré vklady, jak v CZK, tak i v cizích měnách v plné výši bez omezení. V RB Cheb máte na výběr mezi homebankingem a internetovým bankovnictvím, zahraniční platby však musíte poslat poštou nebo faxem. Internetové bankovnictví je jištěno fyzickým elektronickým klíčem (podobně jako u eBanky a HVB Bank). Nevýhodou RB Cheb je účtování 2 Kč za každou transakci kartou.

Tuto banku ještě nedávno bylo možné doporučit všem, kdo chtěli nejnižší cenu na trhu, ale po dubnovém zdražení vás vyjde levněji používat jakýkoliv účet v jiné bance. Jedinou výhodou zůstala nízká cena za příchozí zahraniční platbu (min. 0,25 % min. 50 Kč, max. 1 000 Kč).

Waldviertler Sparkasse von 1842

Dne 1. března 1842 – tedy před více jak 160 lety – vznikl ve Waidhofenu/Th v Dolním
Rakousku spořitelní spolek. Od vzniku Waldviertler Sparkasse von 1842 jako samostatného a nezávislého peněžního institutu se banka řídí pouze jednou zásadou v podnikání: „Obecný užitek namísto užitku vlastního.“ Teprve v letošním roce se stala akciovou společností.

Tato regionální banka má v Česku osm poboček (Praha, Dačice, Třeboň, Třebíč, Pelhřimov, Moravské Budějovice a centrála v Jindřichově Hradci). Její obrovská výhoda spočívá v systému pojištění vkladů: WSPK je rakouská banka, v ČR je vedena jen jako organizační složka, a proto se řídí rakouským zákonem o bankách. Ten zajišťuje v případě krachu banky 100% návratnost vkladů (max. 20 000 eur) pro občany a 90% návratnost (max. 18 000 eur) pro právnické osoby a podnikatele.

WSPK nabízí běžné základní služby, ale ceny má velmi přátelské. Výhodou jsou i vyšší úroky na účtech – aktuální úroková sazba je 0,5 % p.a, přitom běžné účty „velkých“ bank se často úročí i jen 0,1 % (kromě spořících účtů). WSPK lze doporučit klientům, kteří jsou citliví na cenu, ale přesto vyžadují kvalitní služby banky a občas posílají zahraniční platby. Banka umí zřídit účet i korespondenčně a touto cestou lze zasílat i dispozice pro nakládání s účtem. Internetové bankovnictví je však žalostné a platba se potvrzuje elektronickým certifikátem.

Kterou si vybrat?

Kromě bank, které se orientuji výhradně na mohovitou klientelu, mohou být popisované banky velmi dobrou volbou pro klienty, kteří preferují zcela vlastní cestu, mají rádi individuální přístup a možná i nevšední banku. Tyto banky rovněž mají hodně nástrojů, jak oslovit klienty, kteří preferují cenu.

Zajímavý tip se však nabízí pro klienty, kteří několikrát ročně provedou nějakou odchozí nebo příchozí zahraniční platbu. Při současných cenách ostatních bank za zahraniční platby se určitě vyplatí zřídit si druhý účet u RB Cheb, WSPK či IC Banky, protože rozdíl v poplatcích vám hravě zaplatí náklady na vedení účtu u nich. Pokud se však bojíte o své vklady, je pro vás zajímavou výzvou RB Cheb a WSPK. Tyto banky nabízejí pojištění vkladů 100% a RB Cheb navíc nerozlišuje měnu, ve které je vklad vedený.

Banka Vedení účtu Výpis z účtu poštou Přímé bankovnictví (měsíčně) Příkaz k úhradě přes IB Zahraniční platba odchozí / příchozí Mezinár. elektr. karta ročně
BAWAG Bank CZ 45, 69 (balíček) 0 IB 0 Kč 5 0,9 % min. 350 Kč / 0,9 % min. 350 Kč 0
Commerzbank individ. individ. HB nebo IB individ. individ. individ.
HSBC Bank 0 0 nelze 30 1 000 Kč / 0 Kč nelze
IC Banka 30 16 nelze 5,5 450 Kč / 0 (nebo 1%, min. 50 Kč) 200
ING Bank N. V. 0 0 IB 0 Kč 0 nelze / 0 Kč, ale jen platby v CZK nelze
J&T BANKA individ. individ. nelze individ. individ. individ.
Oberbank AG 20 15 HB 150 Kč, TB 20 Kč, IB 0 Kč 3 0,90 %, min. 250 Kč / 0,5 %, min. 250 Kč 200
PPF Banka 0 20 HB 0 Kč 4 1%, min.200 / 1%, min. 100 Kč 200
Raiffeisenbank im Stiftland 30 10 IB nebo HB, 0 Kč 2 0,50 %, min. 250-450 Kč / 0,25 %, min. 50 Kč 300
Waldviertler Sparkasse 10 11 IB 0 Kč 2 1 %, min. 150 Kč 200

IB - internetové bankovnictví
HB - homebanking
TB - telefonní bankovnictví
Další článek


 

celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:DOSTIHY A SÁZKY
Leo
30. 8. 2006, 18:06
Re:DOSTIHY A SÁZKY
Patrik Chrz
29. 8. 2006, 18:51
Re:DOSTIHY A SÁZKY
Michal Kára
29. 8. 2006, 12:44
Re:DOSTIHY A SÁZKY
Leo
29. 8. 2006, 11:31
Re:DOSTIHY A SÁZKY
Leo
29. 8. 2006, 11:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená