FinExpert.e15.cz

Bankovnictví v EU – nové členské země

Minulý týden jsme informovali o bankovnictví v původních členských zemích EU. Nyní se podívejme na bankovní soustavu v nových devíti členských zemích Evropské unie (desátým je Česká republika). Obecně je možné říci, že zejména v zemích bývalého "východního bloku" urazilo bankovnictví značný kus cesty dopředu. Ačkoliv ne všechno je tak ideální, jak by si klienti bank mohli přát.
Bankovnictví v EU – nové členské země

Dobře fungující bankovní soustava je jedním ze základních předpokladů hospodářského růstu země. Její fungování je spojeno s otevřeností ekonomiky dané země. Také proto došlo v nových členských zemích Evropské unie za posledních několik let k výraznému zlepšení bankovnictví a nabízených bankovních služeb. Tempo rozvoje je velice vysoké a v mnoha nabízených bankovních službách  dosahují nové členské země  úrovně původních zemích Evropské unie.

Jste nespokojeni se službami našich bank? Podělte se o svoji zkušenost s ostatními čtenáři v našem Fóru. Téma dne: Nejhorší zážitek v bance.

K bankovnímu systému nových členů Evropské unie

Estonsko
Pro estonské banky je charakteristický příklon k internetovému bankovnictví, které funguje většinou dobře. V roce  2003 měly estonské banky přes 67 000 klientů, kteří používali internetové bankovnictví. Nejrozsáhlejší síť má vůdčí banka Hansapank. Banky pracují rychle a v zásadě spolehlivě. Lze se však setkat s tím, že ne všechny materiály k bankovním operacím jsou v Estonsku dostupné v angličtině či ruštině. V současné době existuje v Estonsku sedm obchodních bank: Eesti Krediidipank, Preatoni Pank, Eesti Uhispank, Sampo Pank, Hansapank, Tallinna Aripanga a Nordea (jediná zahraniční).

Kypr
Centrální bankou provádějící dohled nejenom nad bankovní soustavou je Central Bank of Cyprus. Největší komerční banky jsou: Bank of Cyprus, Cyprus Popular Bank a Hellenic Bank. Kromě komerčních bank, které poskytují služby na kyperském trhu, má na Kypru zastoupení také více než 30 offshore bank.

Litva
Hlavní banky jsou AB Bankas Hansa-LTB, AB Bankas Snoras, Kredyt Bank, Nord/LB Lietuva a UAB Medicinos Bankas. Realizují okolo 70 %  veškerých úvěrových operací a drží okolo 65% aktiv všech litevských bank. Stát se postupně zbavuje svého podílu v bankách a dochází ke konsolidaci a privatizaci.

Lotyšsko
V 90. letech Lotyšsko prošlo bankovní krizí. V současné době je systém již stabilizovaný a proudí do něj zahraniční investice. V minulém roce ani jedna banka nehospodařila se ztrátou. Ústřední národní bankou je Latvijas Banka. Největšími lotyšskými bankami jsou: Parekss Banka, Latvijas Unibanka a Hansabanka – tyto tři banky obhospodařují 55 % kapitálu. 

Maďarsko
Vedle centrální emisní banky tvoří maďarskou bankovní soustavu velký počet soukromých bank a spořitelen často kapitálově spojených s ojišťovacím sektorem. V souladu s vývojem ve světě dochází i v Maďarsku ke koncentraci bank. Nejvýznamnější banky jsou: OTP Bank, Kereskedelmi és Hitelbank, Magyar Külkereskedelmi Bank a CIB Bank. Sektor pojišťovnictví je v Maďarsku navázán na bankovní sektor ve formě banko-pojišťovacích finančních skupin.

Polsko
Polské banky se v průběhu 2. poloviny 90. let očistily bez státní pomoci od špatných úvěrů z minulosti. Podíl klasifikovaných úvěrů v portfoliích bank se pohybuje mezi 3 až 10 %. Celkový podíl špatných úvěrů v polském bankovním sektoru dosahuje v současnosti asi 24 %. Toto číslo je však nutno brát s rezervou, neboť jsou zde započítávány i špatné úvěry, které už měly a mohly být dávno odepsány, jsou na ně vytvořeny 100 % rezervy, ale banky čekají na legislativní změnu. Mezi špatnými úvěry figurují i úvěry poskytnuté nadnárodním firmám – jejich domácím dcerám, které jsou momentálně ve špatné situaci. Největší polské banky jsou: PKO BP, Bank Pekao, BPH PBK, Bank Handlowy. Zajímavostí je, že více než 70% polského bankovního sektoru patří zahraničnímu kapitálu. V Polsku převládají názory, že toto číslo se již nesmí zvyšovat, neboť je v Polsku dostatek schopných manažerů. Banky s většinovým zahraničním kapitálem dle mnohým domácích  ekonomických odborníků nedostatečně podporují domácí hospodářství.

Slovensko
Ve slovenském bankovním sektoru působí celkem 20 bankovních subjektů a 8 zastoupení zahraničních bank. Na rostoucím zisku bankovního  sektoru na se zejména podílí ukončená restrukturalizace bankovního sektoru. Kladný hospodářský výsledek dosáhlo v roce 2002 osmnáct bank. Podle výše čistého zisku je  největší bankou  Slovenská spořitelna (byla první zprivatizovanou bankou). Druhou největší bankou  je Tatra banka a  třetí se ziskem  je Všeobecná úvěrová banka. Privatizací IRB byl na Slovensku uzavřen proces restrukturalizace bank s účastí státu. Zahraniční investoři získali kontrolu nad všemi rozhodujícími bankovními domy na Slovensku. Největší podíl ve slovenském bankovním sektoru má Lucembursko, které v roce 2003 kontrolovalo přes 30% zahraničního základního jmění. Další významné slovenské banky: UniBanka, HVB Bank Slovakia, OTP Banka, Citibank Slovakia, Istrobanka, ČSOB (pobočka české banky).

Slovinsko
Bankovní sektor je ve Slovinsku poměrně rozvinutý, jeho aktiva činí okolo 75% HDP. V roce 2003 fungovalo ve Slovinsku 20 bank, dvě spořitelny a 29 záložen. Ze zahraničních bank mají největší zastoupení rakouské banky (Bank Austria Creditanstalt, Volksbank, Hypo Alpe Adria Bank a Kärntner Sparkasse AG). Bankovní sektor je koncentrovaný, dominují mu: Nová lublaňská banka a Nová kreditní banka Maribor, které dohromady spravují přeš 60 % veškerých bankovních aktivit v zemi. Privatizační proces pojišťoven má ve Slovinsku problémy, teprve nedávno byla přijata příslušná legislativa. Největší pojišťovnou je Triglav, která je aktivní i v Jugoslávii a Chorvatsku a patří mezi nejsilnější a největší pojišťovny na území bývalé Jugoslávie. Největší výhodou je znalost prostředí a dobrý management.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená