FinExpert.e15.cz

Bankovnictví prochází fúzemi a další lze očekávat

Bankovnictví loni zaznamenalo prudký nárůst aktivity a jednoznačně potvrdilo svou dominantní pozici na trhu fúzí a akvizic ve finančním odvětví.

Spojování bank není u konce. Celková hodnota bankovních transakcí se oproti roku 2005 více než zdvojnásobila na téměř 99 mld. EUR. Celková hodnota transakcí v pojišťovnictví v uplynulém roce také vzrostla, naopak v odvětví správy investičního majetku došlo k výraznému poklesu. Vyplývá to ze zprávy společnosti PricewaterhouseCoopers.

Polovinu trhu ovládá pět největsích bank

Loni vzrostl význam jihovýchodní Evropy, a to díky několika velkým akvizicím především v Řecku a Turecku. Naopak aktivita v zemích střední a východní Evropy a Rusku se snížila. Finanční sektor ve střední a východní Evropě už dávno není neprobádaným územím. Řada těchto zemí je dnes v Evropské unii a praxe již dostatečně prověřila růstové možnosti a ziskovost na těchto rozvíjejících se trzích. V současnosti působí ve střední a východní Evropě více než 75 mezinárodních bankovních skupin, zejména z Rakouska, Itálie, Belgie a Francie. Pět největších hráčů (HVB/Unicredito, KBC, Erste Bank, Raiffeisen a Société Générale) ovládá více než 50 % bankovního trhu v oblasti.

Podle odborníků je proto pravděpodobné, že budoucí fúze a akvizice budou motivovány potřebou konsolidace a reorganizace těchto mezinárodních bankovních skupin, které do oblasti investují.

Spojování bude pokračovat

Konsolidace bankovních domů nekončí. Stále pokračující tendence budovat silné národní hráče, zejména v Itálii. Evropské a především francouzské banky chtějí stále růst, takže získávají strategicky výhodné pozice vytvářejí sekundární domácí trhy. I společnosti, které chtějí dosahovat silného růstu prostřednictvím investic do subjektů v zahraničí, přesouvají pozornost ze střední na jihovýchodní Evropu; banky v jihovýchodní Evropě navíc samy aktivně hledají zahraniční investory.

Naproti tomu se  bankopojišťovací skupiny se cíleně zbavují pojišťovacích aktivit. Rovněž odborníci neočekávají, že by v dohledné době na území Evropy vstupovaly banky z USA, protože pro ně není Evropa prioritním trhem.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená