FinExpert.e15.cz

Bankám se daří a porostou ještě více

Do roku 2011 lze čekat více než zdvojnásobení trhu, nejrychleji přitom rostou banky v jihovýchodní Evropě a v Rusku.
Bankám se daří a porostou ještě více

Celková aktiva bank ve střední a východní Evropě loni vzrostla o 28 procent a přesáhla bilion eur. Expanze však nekončí, očekává se další nárůst. Bankovní trhy ve střední a východní Evropě pokračovaly i v loňském roce ve významném růstu. Celková aktiva bank v tomto regionu loni vzrostla o 28 procent na 1,087 trilionu eur, uvádí zveřejněná studie skupiny Raiffeisen.

Manažeři se učí ruštinu

Nejrychleji přitom rostou banky v zemích Společenství nezávislých států (Bělorusko, Rusko a Ukrajina), kde loňský růst dosáhl téměř 42 procent. V zemích jihovýchodní Evropy růst dosáhl 37 procent a nejpomaleji rostou země střední Evropy s ročním tempem necelých 16 procent. Z jednotlivých zemí je nejsilnější dynamika bankovního sektoru v Srbsku a Rumunsku, naopak nejpomaleji rostou banky na Slovensku.

Studie počítá se silným růstem i v následujících letech. Do konce roku 2011 by se celková aktiva bank v regionu měla více než zdvojnásobit na 2,5 trilionu eur. Do roku 2016 by pak celková aktiva měla přesáhnout pět trilionů eur, což odpovídá průměrnému ročnímu posílení o 17 procent.

I nadále přitom budou nejrychleji růst bankovní trhy v zemích Společenství nezávislých států, nejpomalejší tempo bude ve střední Evropě. V důsledku toho by již v roce 2008 měly banky v SNS být celkově větší než ve střední Evropě.

Drobní střadatelé banky motivují

Hlavním motorem růstu jsou bankovní obchody s drobnými klienty. Příjmy velké části obyvatel v regionu rostou, čímž se zvyšuje poptávka po bankovních službách jak na straně půjček, tak i v oblasti vkladů. Téměř všechny mezinárodní banky se tak v regionu nyní zaměřují především na tuto slibnou část trhu. Pokračuje především prudký rozvoj půjček, největší zájem je přitom o financování bydlení, aut a spotřebního zboží.

Potenciál dalšího růstu úvěrování nejlépe vystihuje srovnání s celkovým vývojem ekonomiky. Zatímco v zemích eurozóny dosahují půjčky obyvatelstvu 54 procent HDP, ve střední a jihovýchodní Evropě je to pouze necelých 18 procent, v zemích SNS dokonce jen 8 procent.

Velikáni východu a střední Evropy

Největší bankou regionu je Ruská Sberbank s celkovými aktivy přes 100 miliard eur. Největší zahraniční bankovní skupinou je italská UniCredit, jejíž celková aktiva dosahují 91 miliard eur. Následují rakouské Erste Bank (59 miliard eur) a Raiffeisen International (56 miliard eur) a na dalších místech jsou KBC a Société Générale.

Nejrychleji rostoucí bankovní skupinou regionu je Raiffeisen International, jejíž průměrné roční tempo růstu v posledních pěti letech dosáhlo 37 procent, následují UniCredit s 32 procenty a maďarská OTP s 28 procenty.

Raiffeisen International má k dispozici nejsilnější pobočkovou síť, když klienty obsluhuje na 2 848 prodejních místech. UniCredit měla ke konci loňského roku 2 403 poboček a Erste Bank 1 765 obchodních míst. Nejširší působnost mají Raiffeisen International a UniCredit působící na 15 trzích.

Postavení mezinárodních bank ve střední a východní Evropě:

 Celková aktiva (mld. EUR)Průměrný roční růstPočet poboček
1UniCredit91Raiffeisen International37,10%

Raiffeisen International

2 848
2Erste Bank59,3UniCredit31,70%UniCredit2 403
3Raiffeisen International55,8OTP27,60%Erste Bank1 765
4KBC42,6Erste Bank22,20%Société Générale1 698
5Société Générale40IntesaSanpaolo20,50%OTP Bank1 277
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená