Banky vám klidně mohou samy od sebe zrušit účet, a to bez udání důvodu. Výpovědní lhůta je většinou dva měsíce. Podle informací některých bank, jsou měsíčně rušeny desítky účtů.
Banka vám buď může dát výpověď, nebo může odstoupit od smlouvy. V prvním případě tak učiní písemně a musí dodržet výpovědní lhůtu dva měsíce. „Ta začíná běžet dnem, v němž byla výpověď klientovi doručena, či pokud adresát odmítl převzít výpověď nebo ji nebylo možné doručit, účinky doručení nastávají v den, kdy držitel poštovní licence vrátí výpověď mBank jako nedoručenou,“ říká pro FinExpert.cz Pavel Vlček, tiskový mluvčí mBank.
V případě odstoupení od smlouvy je to složitější. Banka k tomuto kroku přistupuje v několika případech. Podívejte se, které to jsou.
Lež má krátké nohy
Pokud bance neposkytnete pravdivé údaje, máte to spočítané. A bez účtu jste do druhého dne po dni, kdy vám bylo doručeno rozhodnutí o zrušení. V bance musíte poskytnout pravdivé osobní údaje, musíte samozřejmě předložit potřebné dokumenty.
Pokud se například zjistí, že váš občanský průkaz je veden v databázi ztracených nebo odcizených dokladů, máte smůlu. Jak už bylo uvedeno, v těchto případech je vám účet zrušen okamžitě. Banka na to má právo a na nic nečeká.
Praní špinavých peněz
Jedním z nejčastějších důvodů odstoupení od smlouvy je praní špinavých peněz. Je jasné, že s tím nechce banka nic mít. Další neakceptovatelným trestným činem je například poškozování věřitele, když banka zjistí, že na daný účet si nechá posílat peníze osoba, která je v exekuci a její vlastní účet je odstaven. Nebo pokud by byl účet založen na ukradený doklad totožnosti.
Ztratili jste „občanku“ nebo vám jen „prošlo“ datum její platnosti?
Mrtvý účet
Znáte to. Účet si často založíme, pokud je to výhodné a něco nám to přinese. Například k úvěru nebo v případě cizince, který se vrátí do rodné vlasti a na účet v Čechách zapomene. „K výpovědi smlouvy přistupujeme obvykle v případě, kdy klient má sice účet založený, ale nepoužívá ho a bohužel po jeho majetku pátrají například exekutoři. Poskytování součinnosti je totiž administrativně náročné a tak pokud dochází k sérii dotazů exekutorů na určitého klienta, který účet nevyužívá, tak to je obvyklý případ pro výpověď smlouvy,“ říká Pavel Vlček. Například ČSOB vám účet zruší, pokud na něm nebude provedena žádná platební transakce po dobu delší než 24 měsíců.
Jste v minusu
Pokud jste samozřejmě delší dobu v debetu, který nehodláte splatit, banka vám účet zruší. „Klientovi můžeme zrušit účet, pokud se na něm dostane do nepovoleného debetu. Podle nového zákona o úvěru pro spotřebitele k tomu můžeme přistoupit po 95 dnech dlužnosti. Předtím klientovi posíláme tři upomínky na vyrovnání debetu, v té poslední je také uvedeno datum zesplatnění účtu,“ uvádí Kristýna Havligerová. Komerční banka z tohoto důvodu ruší účet dokonce už po 65 dnech.
Centrální evidence účtů
Zákon o centrální evidenci účtů vstoupil v platnost 6. října 2016. Evidence by měla fungovat od 1. ledna 2018. Budou v ní úplně všechny účty založené u bank v České republice. Důvodem zavedení centrální evidence byl požadavek na administrativní zjednodušení postupu oprávněných orgánů veřejné moci při zjišťování, u které úvěrové instituce má či nemá konkrétní osoba veden účet. Novinka by měla pomáhat v boji s daňovými úniky nebo zamezit financování terorismu. Registr bude mít pod palcem Česká národní banka a údajně se nemusíme bát toho, že by obsahoval údaje o zůstatcích na kontech.
V evidenci budou tyto informace: označení úvěrové instituce, datum zřízení účtu, číslo účtu, identifikační údaje klienta (jméno/název, datum narození, rodné číslo/identifikační číslo, bydliště/sídlo), datum vzniku a zániku oprávnění klienta k nakládání s peněžními prostředky na účtu, datum zrušení účtu.
Centrální evidence účtů by také měla usnadnit práci policii. Nyní když některé orgány potřebují informace o existenci bankovních účtů, musí obesílat desítky bank, záložen a dalších institucí. A to trvá.