FinExpert.e15.cz

Banka nepůjčí, kamarád ano aneb Nenechte se zatáhnout do cizích dluhů

Nejčastěji půjčují ti, kteří sami nic nemají a bohužel na to ošklivě doplácí.
Banka nepůjčí, kamarád ano aneb Nenechte se zatáhnout do cizích dluhů

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Lidé, kteří peníze evidentně mají, je příliš nepůjčují a ti, kteří vychází jen tak tak, se s vámi podělí i o to málo. Občas nabídnou i to, co nemají. Stejně jako pan Roman z Ústní nad Labem.

Nejlepší kamarád

Pan Roman neváhal ani chvíli, když se dozvěděl, že jeho kamarád má finanční problémy, sám se nabídl, že mu půjčí. Sice ho trochu zarazilo, že dluhy kamaráda se vyšplhaly na sto padesát tisíc, nicméně se rozhodl, že ho v tom nenechá. A to přesto, že si sám musel zhruba sto tisíc vypůjčit na své jméno – část v bance a část peněz si vybral z kreditky.

„Vůbec mě nenapadlo, s kamarádem sepsat nějakou smlouvu, znali jsme se přece odmalička, bydlí kousek ode mne, tak proč ty formality. To jsem ještě netušil, co se bude dít,“ líčí svůj smutný příběh pan Roman. „Kamarád mi vrátil jen 3 000 Kč a dál se mu platit nechtělo, tak jednoduše přestal. Telefony nebere, na ulici se mi vyhýbá, a když už se potkáme, tak půjčku zapírá. Půjčené peníze bohužel musím zaplatit ze svého, a to včetně vysokých úroků, na které jsem dopředu vůbec nepomyslel,“ stěžuje si Roman a zoufale hledá pomoc u právníků – bohužel pozdě.

Dlužníkům banka nepůjčí

Banky si v posledních měsících velmi pečlivě vybírají, komu půjčku poskytnou a komu ne. Proto není žádnou výjimkou, pokud žadateli půjčku odmítnou. „V naší Poradně se pak setkáváme s celou řadou případů, kdy kamarád nebo rodinný příslušník chtěl někomu finančně vypomoct a sám na to velmi těžce doplatil,“ říká Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu Poradnaveritele.cz, která za poslední půlrok řešila několik desítek podobných případů. Vždy se jednalo o půjčky na věci zbytné, obvykle se jednalo o automobily, vybavení domácnosti, vánoční dárky nebo zahraniční dovolené.

Lidem bohužel chybí právní a finanční gramotnost

Většina z návštěvníků Poradny, která takto vypomohla svému známému, bohužel nemá uzavřenou žádnou smlouvu o půjčce. Navíc tito věřitelé v danou chvíli vůbec nemyslí na úroky, které budou muset bance vrátit, a za které draze zaplatí. Obzvlášť, pokud díky tomu, že chcete půjčit kamarádovi, vyberete svůj kontokorent, kreditku nebo si půjčíte u nebankovního subjektu.

Podobně dopadla i paní Marta z Prahy, která takto půjčila celkem čtyři sta tisíc. Chtěla pomoct dceři a jejímu příteli k bydlení a k autu, takže se s manželem zadlužili u banky, nebankovních subjektů, vybrali kreditní karty i kontokorenty. Přítel se s dcerou rozešel, auto sebrala leasingová společnost pro nesplácení, z čtyř set tisíc je nyní díky úrokům dluh víc jak milion korun. Bývalý přítel nic platit nehodlá a paní Marta s manželem i dcerou nyní mají sotva na nájem.

Nepůjčujte těm, kterým banka odmítla úvěr

„Banka moc dobře ví, proč to dělá,“ upozorňuje všechny potenciální dobrodince Kovář. „Pokud banka někoho vyhodnotí jako nesloventního, je víc než pravděpodobné, že nebude mít ani na to, aby půjčku splatil vám. Navíc vám hrozí, že v bance zaplatíte 1,5 - 2x tolik. Rozdíl mezi částkou půjčenou kamarádovi a částkou splacenou bance s největší pravděpodobností zaplatíte ze svého, aniž byste si za tyto peníze cokoliv dopřáli. U sumy kolem jednoho sta tisíc se může klidně jednat o padesát tisíc i víc, záleží jen na době splácení a jaký typ úvěru zvolíte.“

Kde nic není…

Pokud se i přes tato varování rozhodnete vzít za někoho úvěr, rozhodně s ním sepište smlouvu. I tak se může stát, že se s půjčenými penězi už nikdy neuvidíte. „Pokud totiž váš kamarád nic nemá, pak mu dokonce ani exekutor nemůže nic zbavit. Jinými slovy – s půjčenými penězi se v takovém případě můžete nejspíš rovnou rozloučit. Proto dobře zvažte, komu a za jakých podmínek půjčíte peníze,“ důrazně doporučuje Kovář.

Zdroj: Poradnaveritele.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená