FinExpert.e15.cz

Balkánské šance

Rodina států Evropské unie se na počátku letošního roku zase rozšířila. Otevřely se tak nové možnosti pro české investory a obchodníky.
Balkánské šance

Potenciál rozvoje se v obou zemích odhaduje jako velmi vysoký. Při pronikání na rumunské a bulharské trhy však existují i překážky.

Bulharsko a Rumunsko jsou nejchudšími členy Evropské unie. Před jejich přistoupením k 1. lednu 2007 se podle Eurostatu jejich HDP rovnalo asi třetině unijního průměru. Reformy prováděné v 90. letech byly sice laxní, nyní se však začíná obracet na lepší časy a přicházejí první výsledky; ekonomický růst v obou zemích je v současnosti silně nad evropským průměrem. V Bulharsku je po provedené privatizaci 80 procent HDP vytvářeno v soukromém sektoru. V Rumunsku je to o něco méně. Stát ovládá stále ještě asi 30 procent hospodářství.

Rychlý ekonomický růst láká do obou zemí nové investory. Své filiálky zde kromě bank otevírají např. pojišťovny, leasingové nebo poradenské firmy. Např. leasingový trh v Bulharsku v minulém roce dosáhl hodnoty kolem 1,3 mld. euro, tj. asi 4,6 procent HDP.

V nových zemích je hodně co dělat

Obě země vykazují zpoždění prakticky ve všech oblastech hospodářství. Proto jsou zde nutné velké investiční náklady. Ty se však rozhodně najdou: otevřely se možnosti čerpat z unijních fondů, investovat na rozvíjejících trzích budou ochotny také banky a i soukromí investoři. Všichni hledají oblasti vhodné pro rozmnožení svého kapitálu. V Rumunsku i Bulharsku je zastaralý energetický sektor, městská infrastruktura, silniční i železniční komunikace.

Lákadlem pro nové investory je i geografická lokalizace, která umožňuje výhodné spojení na východní trhy, a také do Asie. Velkou předností je také levná pracovní síla (průměrný plat rumunského dělníka u výrobní linky je asi 4 000 Kč) a nízká nezaměstnanost, která se pohybuje kolem unijního průměru. Obě země také uplatňují pro nově příchozí firmy různé daňové slevy nebo daňové prázdniny (např. v regionech s vysokou nezaměstnaností). Daň právnických osob je v Rumunsku 16 procent, přičemž malé firmy, které zaměstnávají do devíti pracovníků a současně mají zisk do 30 tisíc Eur, platí tříprocentní daň.

Jen závidět můžeme Bulharsku přebytek státního rozpočtu, který tvoří 2,4 procent HDP. Špatně si v tomto nevedou také v Rumunsku, kde se na počátku letošního roku schodek státního rozpočtu pohyboval na 0,4 procentech. K tomu je nutno dodat poměrně nízkou inflaci. Negativní je ovšem bilance zahraničního obchodu obou zemí.

Existují však i překážky

Velkým problémem je vysoká korupce. Podle průzkumu, který provádí společnost Transparency International, se Bulharsko nachází na 55. místě žebříčku, Rumunsko pak na 85. místě. Pro srovnání Česko obsadilo v minulém roce spolu se Slovinskem a Řeckem 47. příčku.

V Bulharsku se kromě toho těší velké popularitě populisté. Strana Volena Siderova, předsedy strany Útok, měla se svým nacionalistickým programem ve stylu „Bulharsko Bulharům" v minulých prezidentských volbách výrazný hlas.

Balkán pro Čechy?

Vstup Rumunska a Bulharska do Evropské unie je velkou příležitostí i pro české podnikatele. Obchodní bilance s Rumunskem se zvyšuje, jen v 1. pololetí tohoto roku to bylo meziročně o 2,7 mld. korun. Z českých firem se v Bulharsku stačila prosadit např. českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth, která nedávno ovládla firmu Hemus a v Burgasu vyrábí fixy, lepící pásky a další kancelářské potřeby. V Rumunsku úspěšně zapustila kořeny zase firma Hamé, která zde ovládla čtvrtou největší výrobnu paštik a obchoduje také s kečupy, dětskou výživou, místními hotovými jídly, přičemž se chystá dále expandovat. Také společnost Jelínek, která vyrábí destiláty, je na Balkáně úspěšná.

Možnosti existují ale i pro fyzické osoby. Velmi atraktivní je v nových členských zemích trh s nemovitostmi. Za sumu od 1 000 do 1 500 Eur za čtvereční metr lze na břehu Černého moře pořídit apartment. Soudě podle toho, jak horečně se např. na bulharském pobřeží v současnosti staví hotelová zařízení (na dovolené je to občas jako na velkém staveništi), lze odhadovat, že ceny nemovitostí budou jen růst. V lokalitě je navíc velmi příznivé klima, slunečné počasí a teplé moře, což jsou věci, které hledáme na dovolené nejčastěji. Turistická sezóna přitom trvá půl roku.

Náklady na koupi a udržování domu lze pokrývat i z pronájmu, čímž je možné pověřit některou ze specializovaných lokálních firem. Nezanedbatelná je přitom také možnost strávit příjemnou dovolenou ve vlastním domě v libovolném termínu prázdnin, aniž byste byli zatíženi náklady, které od vás požadují cestovní kanceláře.

Situace Bulharska a Rumunska je v mnohém srovnatelná se tou, v níž se Česká republika nacházela na počátku 90. let. Kolik bylo tehdy možné vydělat při výhodné investici do akcií či nemovitostí, ví každý, a není o tom nutné nikoho přesvědčovat. Obě balkánské země se budou rozvíjet. Hojně tomu bude napomáhat jejich přítomnost v Evropské unii, která si jako jeden z cílů stanovila vyrovnávání hospodářské úrovně členských zemí. Jak Česká republika na svém vstupu do EU vydělala, vidí v současnosti i euroskeptici, a proto ani populistické strany nebudou moci rozvoj obou států zastavit.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Odkaz na clanek
Marek
21. 10. 2007, 21:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená