FinExpert.e15.cz

Babiš chce kompenzovat EET, navrhuje 5 000 Kč slevu na dani

Dále nižší DPH v restauracích a bič na nepoctivce.
Babiš chce kompenzovat EET, navrhuje 5 000 Kč slevu na dani

Skoro by chtělo začít konstatováním, že ohledně elektronické evidence tržeb (EET) je mezi podnikateli rozšířena řada mýtů, polopravd a omylů, ale především panuje značná nejistota z toho co bude. Podoba zákona z dílny ministra financí Babiše se totiž mění prakticky každý týden. Ministerstvo financí nicméně v úterý oznámilo, že zapracovalo připomínky a o podobě finálního textu zákona, který bude předložen vládě, si teď tak můžeme udělat lepší představu.

Drobné podnikatele a živnostníky jistě potěší ta skutečnost, že ministr financí plánuje všem poplatníkům daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce (první vlna přijde na řadu v roce 2016) vznikle povinnost evidovat tržby přiznat slevu na dani ve výši 5 000 Kč. Ta má kompenzovat zvýšené náklady, které podnikatelům v souvislostí s účinností zákona vzniknou.

Úlevy, bič na darebáky i lotynka

Dále je jasné, že do povinnosti evidence nespadnou od začátku všichni, ministerstvo vymezilo množinu těch podnikatelů, kterých se zákona dotkne v první vlně na poskytovatele ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchod a maloobchod. Další skupiny podnikatelů přijdou na řadu v návaznosti na výsledky rizikové analýzy finanční správy.

Pro podnikatele v pohostinství by nově měla klesnout DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % s výjimkou daně na alkohol, tabákové výrobky a doplňkový sortiment. To má jednak zmírnit důsledky případného nárůstu cen a za druhé narovnat systémovou nerovnost, kdy podnikatelé v pohostinství nakupují potraviny se sníženou patnáctiprocentní sazbou, ale prodávají s jedenadvacetiprocentní.

Klepněte pro větší obrázek
Andrej Babiš prezentuje EET v Otázkách Václava Moravce (obr.: ceskatelevize.cz)

Andrej Babiš dále ze zákona vyňal povinnost zákazníka převzít účtenku. Účtenkovou loterii však úplně nezavrhnul, pravděpodobně ale nepůjde o plošnou hru typu sazky. V plánu jsou dle ministerstva spíše nepravidelné, tematické nebo regionálně zaměřené loterijní kampaně tak, aby byli spotřebitelé motivováni si účtenky brát.

Zásadní změnu doznal také systém sankcí. Uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti je v návrhu zákona pojímáno pouze jako předběžné opatření, které bude možné využít dočasně, a to do doby sjednání nápravy. Zkrátka opatření, které finanční a celní správě umožní účinně a efektivně zasáhnout, pokud by někdo zákon nerespektoval a tím poškozoval poctivé podnikatele.

Chcete nový iPhone? Pronajměte si ho

Chcete nový iPhone? Pronajměte si ho

Se službou UpDate můžete mít co rok nový telefon. Vyplatí se ale?

A konečně, zákon má být více konkrétní. Jde například o stanovení údajů na účtence nebo přehled systémových výjimek, tedy tržeb, které budou z povinnosti elektronické evidence vyňaty. Zavádí také institut závazného posouzení pro poplatníky, kteří si nejsou jisti, zda má jejich příjem charakter nahodilého příjmu (ten je z EET osvobozen). Posouzení budou provádět finanční úřady za lidových tisíc korun za kus.

Pokud se vás EET v budoucnu dotkne nebo vás toto téma zajímá, pak můžete novinky ohledně zákona sledovat na webu finanční správy.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Tenhle článek to je nějaký propagační text od minist...
tomáš
10. 4. 2015, 00:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená