FinExpert.e15.cz

AXA: Získá podíl v druhé největší ruské pojišťovací společnosti Reso Garantia

Skupina AXA dosáhla dohody s akcionáři společnosti Reso Garantia (dále jen "RESO") na nabytí 36,7% podílu ve společnosti za peněžní protihodnotu ve výši přibližně 810 milionů EUR. Předpokládá se, že tato investice bude narůstat v průběhu 3 let. V rámci této dohody bude mít skupina AXA předkupní právo na zbývající podíl prostřednictvím opčních koupí vykonatelných v letech 2010 a 2011. Skupina AXA a akcionáři společnosti RESO se také dohodli na založení společného podniku za účelem rozvoje působení společnosti na rostoucím ruském trhu s životním pojištěním a spořením.

Společnost RESO, jež byla založena v roce 1991, si vybudovala jednu z vedoucích postavení v oblasti pojištění majetku a úrazového pojištění v Rusku (7% podíl na trhu) a zaměřuje se zejména na pojištění motorových vozidel občanů. Distribuční síť čítá 18 000 pojišťovacích agentů, což z ní činí druhou největší síť v Rusku. V první polovině roku 2007 společnost dosáhla příjmů ve výši 446 milionů EUR a čistý zisk 41 milionů EUR. Vlastní jmění akciové společnosti dosahovalo ke dni 30. června 2007 výše 195 milionů EUR.  

Současná akcionářská struktura společnosti RESO se skládá hlavně ze zakladatelů a řídících pracovníků společnosti (cca 90 %) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (10 %). Obě skupiny akcionářů prodají skupině AXA podíl úměrný výši jejich účasti ve společnosti.  

Podle podmínek dohody bude současný řídící tým společnosti RESO nadále řídit společnost a rozvíjet svou úspěšnou strategii. Skupina AXA bude mít řídicí funkce ve vedení společného podniku pro životní pojištění.  

„Společnost RESO dosahuje vysokých kvalit a má silný řídící tým a vedoucí konkurenční pozici založenou na pevných a zdravých základech,“ řekl Henri de Castries, předseda představenstva skupiny AXA. „Tato strategická investice je pro skupinu AXA vynikající příležitostí vstoupit na ruský pojišťovací trh, jenž nabízí vyhlídky silného růstu a příznivé podnikatelské prostředí. Touto akvizicí skupina AXA ještě více posílí svůj růstový profil a zvýší míru svého působení na vznikajících pojišťovacích trzích“.  

Dokončení této transakce se očekává během prvé poloviny roku 2008. V rámci dohody poskytne skupina AXA hlavním akcionářům společnosti RESO úvěr ve výši 1 miliardy USD, jež bude plně zajištěn jejich akciovým podílem ve společnosti.  

O ruském pojišťovacím trhu 

Velikost ruského pojišťovacího trhu dosahovala v roce 2006 výše 21,5 miliard USD, přičemž životní pojištění činilo pouze 2 % této částky. V rozmezí let 2002 až 2006 zaznamenávalo životní pojištění průměrnou míru růstu 19 % ročně.  

V roce 2006 dosahovala míra penetrace neživotního pojištění 2,3 % HDP. Pouze 10 % z 36 milionů automobilů v Rusku má pojištění pro případ škod a 7 % domovů v Rusku (143 milionů obyvatel) je pojištěno.  

V distribuci dominují agenturní sítě, zatímco přímé a nevlastnické distribuční kanály se teprve začínají objevovat.  

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená