FinExpert.e15.cz

AXA: Světluška rozdělila během roku 2007 více než 10 milionů korun nevidomým

Nadační fond Českého rozhlasu společně s patronkou Anetou Langerovou rozdělil výtěžek sbírky Světluška za rok 2007 ve výši 10 170 159 Kč. Pomoc je určena na konkrétní potřeby jednotlivců se zrakovým postižením, ale i na projekty neziskových organizací, které nevidomým pomáhají žít kvalitnější a samostatnější život. Mezi podpořenými jsou děti i dospělí z celé České republiky. Světluška jim přispěla na speciální pomůcky, osobní asistenty či rozvoj talentu. Generálním partnerem projektu Světluška je finanční skupina AXA, která již třetím rokem pravidelně přispívá na projekt částkou 2 miliony korun.

Výtěžek sbírky rozděluje ve veřejném grantovém řízení Rada odborníků. „Celkem bylo na projekty neziskových organizací pro rok 2008 rozděleno 8 396 422 Kč, individuální žádosti byly podpořeny v celkové výši 1 773 737 Kč“,uvedla ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, Martina Kaderková.

„Za to, že může Světluška 5 let účinně pomáhat, tam, kde je to potřeba, vděčíme stále rostoucí rodině pravidelných dárců, kterým moc děkujeme. Ale také naší milé patronce Anetě Langerové, se kterou se nám daří vymýšlet stále nové projekty, jak oslovit a najít ty, co s námi pomáhat chtějí. V neposlední řadě je to také díky loajálnímu generálnímu partnerovi Světlušky, finanční skupině AXA a dalším partnerům, kteří nám pomáhají minimalizovat náklady na provoz organizace tak, aby peníze získané sbírkou mohly v plné výši jít nevidomým“, dodala Martina Kaderková

„Jsem rád, že je naše spolupráce na projektu Světluška konkrétně vidět a věřím, že bude stejně úspěšná i v dalších letech,“ dodává generální ředitel finanční skupiny AXA pro ČR a SR Dušan Doliak.

Osobní asistence

Světluška např. již počtvrté pomohla 72-leté paní Evě B. z Prostějova, která je 40 let nevidomá, trpí cukrovkou a protože nemá žádné blízké příbuzné, je pro ní příspěvek Světlušky (45 000 Kč) na osobního asistenta jedinou záchranou, jak žít samostatně ve své domácnosti a ne v ústavu. Asistent ji pomáhá s nákupem a domácími pracemi jako praní prádla, příprava jídla, s úklidem a především je též společníkem na vycházkách či návštěvách u lékaře a úřadech.

Pomůcky pro nevidomé

Také Ivo B. z Prahy, mladý nevidomý masér, se na Světlušku obrátil opětovně. V minulých letech mu Světluška přispěla na výcvik vodícího psa, letos přispěla na digitální zápisník pro nevidomé s hlasovým výstupem (30 000 Kč).Na pomůcku, která částečně vyrovnává handicap Světluška přispěla (15 085 Kč) též devítiletému silně slabozrakému Martinu K z Mostu. Martin využije kamerovou lupu na zvětšování textu ve škole i doma při čtení knížek.

Rozvoj talentu

Světluška stejně jako v předchozích letech směřuje svou pomoc mezi mladé zrakově postižené muzikanty. Např. osmiletému Robinu J. ze Žďáru přispěla na pianino Petrof či Božence B., Radkovi Ž. a Míši M., kteří studují na Konzervatoři Jana Deyla, na trubku, akordeon a klarinet.

Vzdělání

Desítky dětí z MŠ a ZŠ i SŠ mají díky příspěvku Světlušky školního asistenta a mohou být integrovány do běžných škol, aniž by dojížděly do mnohdy stovky kilometrů vzdálené speciální školy. Světluška podporuje ve studiu také 16 zrakově postižených studentů VŠ, např. Eliška M. studuje sociální péči o smyslově postižené na Univerzitě v Hradci Králové či Martina K., z Lomnice speciální pedagogiku na Masarykově univerzitě v Brně.

Rodiny pod křídly Světlušky

Světluška pomáhá postiženým dětem, aby mohly vyrůstat v bezpečí domova. Náruč a láska rodičů je pro zdravý vývoj dítěte to nejdůležitější. U dětí s postižením to platí dvojnásob. Téměř 2 000 000 Kč z výtěžku sbírky putovaly na projekty Společnosti pro ranou péči v regionech v celé České republice. Odborně vyškolení poradci rané péče učí rodiče, kterým se narodilo těžce postižené dítě, jak svému novorozenému děťátku pomoci. Regionální Střediska pro ranou péči zajišťují osobní návštěvy rodin, půjčují stimulační pomůcky a hračky pro děti.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená