FinExpert.e15.cz

AXA: 62 % pracujících Čechů si chce udržet placené zaměstnání i v důchodu

Většina Čechů si chce udržet placené zaměstnání i v důchodu.Jedná se o největší podíl populace nejen ve střední a východní Evropě, ale téměř na celém světě. Více si v důchodu přejí pracovat jen Japonci. V Praze a středních Čechách je procento těch, kdo chtějí mít placené zaměstnání i v důchodu vyšší než ve zbytku republiky. V tomto regionu se jedná dokonce o 74 % ekonomicky aktivní populace. Zde navíc i pro současné důchodce platí, že větší procento z nich v důchodu nadále pracuje. Podle jedinečného výzkumu AXA Retirement Scope 2008 má placené zaměstnání dokonce 34 % důchodců v Praze, středních Čechách a městech s počtem obyvatel přesahujícím 100 000.

Unikátní výzkum finanční skupiny AXA, nazvaný AXA Retirement Scope 2008, sledoval postojea názory pracujících a důchodců ve 26 zemích světa. Z tohoto srovnání vzešli Češi jako národ, který si spolu s Japonci nejvíce přeje mít placené zaměstnání i po oficiálním odchodu do důchodu. 62 % ekonomicky aktivních Čechů přiznalo tento postoj. Výzkum také ukázal, že v současnosti v důchodu pracuje 22 % českých důchodců. V Praze, středních Čechách a velkoměstech je tento podíl dokonce 34%. Jedná se přitom o mladší důchodce do 71 let. Vypadá to tedy jakoby pro více než pětinu populace začínal opravdový důchodový věk bez placeného zaměstnání až po sedmdesátce.

AXA Retirement Scope 2008 také ukázal, že mladší část české populace nemá problém s posunem hranice odchodu do důchodu. Lidé do 40 let si uvědomují, že pozdější odchod do důchodu je nutný. Starší pracující – lidé ve věku od 41 do 50 let – pak více jak v 78 % nesouhlasí s pozdějším odchodem do důchodu. „Tento velký procentní rozdíl může být do jisté míry dán právě věkem dotázaných a aktuálností otázky odchodu do důchodu. Zatímco mladší občané považují důchodový věk za něco vzdáleného, starší lidé by neradi pracovali déle a na důchod se již těší a připravují,“ uvedl Pavel Trávník, vedoucí úseku penzijního připojištění finanční skupiny AXA. „Také může být tento rozdíl dán nedostatečnou informovaností českých občanů. Posun věkové hranice odchodu do důchodu by se totiž starších občanů již netýkal, přesto v nich vzbuzuje veliké emoce,“ dodal Pavel Trávník.

Podle celosvětového výzkumu AXA Retirement Scope 2008 se v České republice také téměř nevyužívá dobrovolného odchodu do důchodu. Dobrovolně a před naplněním oficiálního věku pro odchod do důchodu svoji pracovní činnost ukončilo jen 39 % Čechů. V západní Evropě je přitom běžné, že více než 50 % lidí odchází do předčasného důchodu. V Kanadě se pak dokonce jednáo 84 % obyvatel. „Česká republika má poměrně striktně zákonem vymezeno penále v podobě trvalého snížení vypláceného důchodu při předčasném odchodu do důchodu. Proto si většina ekonomicky aktivních dobře rozmyslí, zda sejim ty potenciální tři roky důchodového věku navíc oproti oficiální hranici finančně vyplatí. Tyto tři roky navíc představují až 11% trvalé snížení důchodu,“ komentoval zjištění výzkumu Pavel Trávník.

AXA Retirement Scope 2008 je jediný výzkum na světě zaměřený na představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o důchodovém věku a současně na jejich srovnání s pohledem nynějších důchodců. Letošní již čtvrtý ročník výzkumu proběhl tentokráte ve 26 zemích světa a dotazoval se více než 18 000 respondentů. Poprvé se do výzkumu AXA Retirement Scope zapojila i Česká republika a dotazováno zde bylo více než 600 osob. Jedná se o reprezentativní výzkum, jehož závěry je možné zobecnit na celou českou populaci.

Letos poprvé také AXA nabízí jedinečnou možnost všem návštěvníkům www.axa.cz porovnat své názory na otázky související s důchodovým věkem s výsledky výzkumu AXA Retirement Scope 2008 v České republice. Při vyplnění krátkého kvízu s otázkami jako například, zda sami souhlasís posouváním věkové hranice odchodu do důchodu si každý návštěvník může vyzkoušet, do jaké míry se jeho názor shoduje s respondenty výzkumu. Tento kvíz také umožňuje se jednoduchým proklikem dostat k podrobnějším informacím o výzkumu, které jsou dostupné na mezinárodních webových stránkách www.retirement-scope.axa.com.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená