FinExpert.e15.cz

Auto z bazaru? Proč ne

I v autobazaru se dá koupit kvalitní vůz a jeho cena bude vždy nižní než u nového srovnatelného modelu. Aby radost nebyla krátkodobá a abyste byli s autem z autobazaru spokojeni, musíte dodržet určité zásady.
Auto z bazaru? Proč ne

Při výběru vozu je dobré pamatovat na známé heslo Více očí víc vidí. Nechoďte proto kupovat auto sami. Váš nezaujatý známý, který autům pokud možno dobře rozumí, bude při výběru jistě objektivnější.
Přestože všechny autobazary nelze podezřívat z prodeje kradených vozů, je lepší s touto možností počítat. Výsledky nedávných silničních kontrol totiž potvrdily, že zhruba u každého čtvrtého prověřeného auta byly pozměněny identifikační znaky či zfalšovány doklady. Rady, jak zjistit, zda není automobil kradený, naleznete v rámečku Není auto kradené? Největší jistotu spolehlivého původu nabízeného vozu však budete mít v autobazarech značkových prodejců.

Nejkupovanější vozy

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Autobazary

Pozor na smlouvu

Než podepíšete smlouvu o koupi automobilu, dobře si ji pročtěte. Zejména údaje o povinnostech prodávajícího a kupujícího mohou skrývat potenciální nástrahy. Náležitosti:

  • Smlouva musí být vyhotovena ve dvou exemplářích (pro prodávajícího a kupujícího) jako originál, což znamená, že je v obou případech orazítkována a podepsána zvlášť.
  • Vždy musí obsahovat jména prodávajícího a kupujícího, důležitý je rovněž údaj VIN (číslo automobilu). Další obsah smlouvy vychází ze znění obchodního zákoníku (§ 409).

U ojetých vozů obecně platí půlroční záruční lhůta. Pokud se prodávající s kupujícím dohodnou na delší lhůtě, měla by být tato doba ve smlouvě uvedena. Ale pozor, záruka se nevztahuje na součásti a náplně, které musí řidič při provozu obnovovat (oleje, brzdové destičky apod.).
Autobazary mohou vozidla nabývat a dále prodávat výkupem anebo zprostředkovatelsky. V prvém případě je majitelem nabízeného vozu autobazar a v okamžiku prodeje ručí za technický stav. Pozdější reklamace je třeba uplatňovat vůči autobazaru. Druhý případ znamená, že bazarem nabízený vůz je stále v držení původního majitele, případnou reklamaci je třeba uplatnit vůči němu. Také tyto náležitosti by měly být smlouvou ošetřeny.

Závady

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Se stářím vozu roste procento závad. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který každoročně provádí německá společnost TÜV.
Zdroj: TÜV

Kontrola před vyjetím

Renomované autobazary si většinou zákazníků považují a vůz předávají v provozuschopném stavu. Přesto byste si před vyjetím měli zkontrolovat správnou hustotu pneumatik, dostatek oleje v motoru a agregátech (rychlostní skříň, diferenciál). Doporučujeme také zkontrolovat veškeré položky přiloženého nářadí a náhradních dílů, jejichž seznam bývá uveden v servisní knížce.
Prodejce ojetého vozu předá při prodeji zákazníkovi kupní smlouvu a následně (někdy i po několika dnech) technický průkaz. Z hlediska pozdějších pojistných událostí může hrát roli předávka originálních klíčů od vozu (některé pojišťovny v případě, že byly předány duplikáty klíčů, krátí finanční náhradu). Ve vztahu k prodejcům ale žádná norma tento požadavek (včetně počtu předaných klíčů) neupravuje.

Není auto kradené?
1) Porovnejte všechny údaje uvedené v technickém průkazu se skutečností.
2) Čím více má vozidlo předcházejících majitelů (nebo zapsaných převodů mezi jednotlivými okresy), tím je nákup rizikovější.
3) Zjistěte, zda odpovídá přední i zadní SPZ značce zapsané v malém i velkém technickém průkazu.
4) Ověřte si, zda v dodacím listě, popř. faktuře od nového nebo dovezeného automobilu je uvedeno číslo převodovky, a zkontrolujte je se skutečným číslem, obvykle vyraženým na přírubě nebo nálitku na převodovce.
5) Je-li vozidlo označeno bezpečnostním kódováním skel, porovnejte je s průkazem od firmy, která označení provedla.
6) K vozu byste měli dostat dva originální značkové klíče.

Databáze odcizených vozů najdete na internetových adresách:
www.mvcr.cz/vozidla, www.automobil.cz/odcizene, www.infocar.cz


Článek vyšel v časopise Osobní finance č. 8/204. Další novinky ze světa automobilů naleznete na www.autorevue.cz.


Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Žádost
Petr Protzner
17. 9. 2007, 11:53
Re: překlep
Rudi
18. 9. 2004, 10:05
Re: překlep
MrX
16. 9. 2004, 15:51
překlep
atnarfus
15. 9. 2004, 11:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená