FinExpert.e15.cz

Auto na splátky - úvěr, nebo leasing?

Tuzemský finanční trh nabízí mnoho produktů, proto vám poradíme, jak vést kalkulace, směřující k nalezení toho ideálního.
Auto na splátky - úvěr, nebo leasing?

Ptáte se, jestli je možné koupit na splátky i automobil? V duchu, ve kterém jsme si představili nákup na splátky, by odpověď zněla ne. Ovšem v širším slova smyslu, kdy za nákup na splátky budeme považovat jakoukoli pravidelně splácenou půjčku, lze automobil pořídit na spotřebitelský úvěr, leasing, popřípadě operativní leasing (platí pro firmy). Žádat o peníze můžete u bankovních domů a leasingových společností, ale také u finančních společností. 

Čeho se při výběru „chytit“? 

Nelze jednoznačně uvést, jaký produkt je ze všech nejvýhodnější. Záleží na konkrétní situaci nakupujícího a konkrétních podmínkách prodávajícího. Obecně lze pouze říci, že financovat nové auto je vždy výhodnější než v případě „ojetiny“. Přispívají k tomu nejrůznější dotace ze strany importérů či dealerů automobilů nebo přímo od finančních domů, pro které je financování ojetého vozu v mnoha ohledech rizikovější: naznačuje nižší solventnost zákazníka, u staršího vozu hrozí větší nebezpečí poruch. 

Úvěr 

U soukromých osob pozorujeme v současnosti trend směřující od leasingu k bankovním úvěrům, protože mezi největší přednosti leasingu patří především daňové odpisy, jež soukromá osoba těžko využije. V účetnictví firem se úvěr tváří jako nákup za hotové, zatímco leasing umožňuje zrychlení odepisování auta. Zvláště pro malé firmy, které auto pořídí na úvěr, je zajímavou možností uplatňovat na vůz cestovní příkazy.

Úvěr je navíc dále osvobozen od DPH a při nákupu vozu kategorie N1 se DPH z jeho pořizovací ceny vrací jednorázově, zatímco u leasingu postupně. Nespornou předností úvěru je skutečnost, že provozovatel je hned od počátku také majitelem vozu, jeho nevýhodou pak relativně komplikovaná administrativní procedura a přeplacení pořizovací ceny o úrok. Řada bankovních domů vyžaduje množství různých dokladů či vedení účtu, v některých případech si musíte sehnat ručitele nebo se zaručit jiným majetkem 

Leasing 

Vyřízení leasingu bývá rychlejší a snadnější, navíc riziko inflace nese obvykle leasingová společnost. Na druhou stranu s sebou tato forma financování přináší výrazně omezená vlastnická práva k předmětu leasingu, ten totiž po celou dobu pronájmu patří leasingové společnosti, a nájemce tak nemůže provádět ani sebemenší úpravy bez jejího souhlasu. Některá vlastnická rizika jsou pak přenášena na nájemce, například v případě odcizení nebo totálního zničení předmětu, pokud není poskytnuta náhrada od pojišťovny v plné výši.

Další nevýhodou leasingu je skutečnost, že nájemce nemůže vypovědět smlouvu, popřípadě jen s vysokým penále. Čím více si od leasingové společnosti půjčíte, tím více samozřejmě přeplatíte. Proto se většina takových ústavů snaží podporovat smlouvy, v nichž nájemce v první splátce zaplatí co nejnižší částku. V tom může být nájemce podporován například formou zdarma dodávaného příslušenství nebo služeb. Je však třeba jedním dechem dodat, že některé leasingovky s rostoucí půjčenou částkou snižují úrokovou sazbu. 

Co je to operativní leasing? 

Jedná se o poměrně mladý produkt. Umožňuje naprosto bezstarostné užívání firemního vozového parku a ve větších firmách ušetří jednu i více pracovních sil. Společnost poskytující operativní leasing nabízí také komplexní péči o jednotlivé vozy, a to v několika stupních. V tom nejvyšším pečuje o vozy z hlediska placení dálničních známek a silničních daní, pneumatik a veškerého preventivního i výjimečného servisu.

Mezi přednosti operativního leasingu patří skutečnost, že společnosti tento produkt poskytující se po účetní stránce tváří jen jako autopůjčovny (vozy tedy nevstupují do majetku společnosti, po skončení leasingu zůstávají poskytovateli), z toho plyne také daňové zjednodušení.

Nevýhodou pak zůstává, že firma, jež se pro řešení vozového parku prostřednictvím operativního leasingu rozhodne, výrazně přeplatí jak samotná auta, tak v souhrnu i jednotlivé servisní služby. Zároveň jsou ve chvíli sestavování smlouvy u každého vozu předepsané horní hranice kilometrů, které tyto vozy během své služby v dané firmě mohou najet. Ačkoli se odhady různí, lze konstatovat, že operativní leasing se vyplatí firmě s alespoň třiceti auty. 

Zpozorněte 

Při posuzování konkrétních kalkulací od leasingových společností si všímejte především těchto tří parametrů: 

  •          výše akontace (splátky předem)
    Pohybuje se od 0 třeba až po 75 %. 
  •          délky splácení
    Je uváděna v řádu měsíců. Zprvu byla nejdelší doba jen 36 měsíců, dnes dosahuje až 72 měsíců. Ačkoli byly prováděny pokusy uvádět na trh produkty s ještě delším časovým horizontem, nebyl o ně ze strany zákazníků již zájem. 
  •          zůstatkové hodnoty
    Jde o v podstatě symbolickou částku, za kterou po skončení splácení zákazník auto od leasingové společnosti odkoupí. Většinou se jedná o obnos ve výši okolo 1 000 Kč, ale pozor: některé leasingovky v současnosti zvedají tuto hodnotu třeba až na 50 000 Kč. Nabízejí tak produkt s nízkou akontací a nízkými pravidelnými splátkami, ale na závěrečnou, dosti vysokou částku ne vždy nájemce důrazně upozorní.

 

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Háček ?
Simon
18. 11. 2007, 14:09
Re: Háček ?
ace
13. 11. 2007, 19:37
Re: Háček ?
comment
13. 11. 2007, 17:11
Re: Háček ?
comment
13. 11. 2007, 17:10
Re: Háček ?
Simon
13. 11. 2007, 16:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená