FinExpert.e15.cz

Auto na leasing, nebo úvěr?

Úvěr a leasing patří k nejčastějším způsobům financování osobních automobilů i pro běžné občany. Rozhodněte se pro výhodnější variantu.
Auto na leasing, nebo úvěr?

I když leasingem je možné financovat také pořízení výrobních strojů, zemědělské techniky nebo jiných investic, pro nepodnikatele je to většinou pouze automobil, o jehož leasingové financování se zajímá.

Většina leasingových společností dnes nabízí nejen finanční leasing, ale i spotřebitelský úvěr. Zákazník tak má možnost si přímo u obchodníka prověřit, zda pro financování konkrétního vozidla popřípadě jiného předmětu bude výhodnější leasing, nebo úvěr.

Oproti bankám mají leasingové společnosti tu přednost, že kromě samotného úvěru nebo leasingu nabízí i další poradenské služby počínaje výběrem vozu, a rovněž pojištěním, které je v rámci úvěru i leasingu poskytováno často za zvýhodněné ceny.

Úvěr a leasing – pro a proti

Obecně lze říct, že pro pořízení nového vozidla je vhodnější formou leasing a pro pořízení ojetého úvěr. Vždy je ale na místě nechat si zpracovat srovnávací kalkulace. Leasing je o něco dostupnější díky tomu, že leasingová společnost zůstává po dobu trvání smlouvy majitelem pořízeného auta. Čím nižší částku finanční instituce klientovi půjčuje, tím je pro něj snazší financování získat. Finančně jsou obě služby srovnatelné, i když každá má své přirozené výhody i nevýhody.

Srovnání výhod a nevýhod leasingu a úvěru při pořizování auta
 Finanční leasingSpotřebitelský úvěr
Výhodynení třeba ručit dalším majetkemosvobozen od DPH
zvýhodněné pojištění nebo i další službyv případě neúčelového úvěru lze peníze lze použít na „cokoli“
 automobil je majetkem zákazníka
Společné výhodymožnost pořídit si automobil s minimem vlastních prostředků
rychlé vyřízení žádosti
nízké a neměnné úrokové sazby
možnost volby délky splácení i předčasného splacení
kontrola splácení přes internet
Nevýhodyz leasingu se platí DPHu vyšších částek je třeba ručit dalším majetkem (někdy i přímo kupovaným autem) nebo si najít ručitele
automobil je dočasně majetkem leasingové firmyu vyšších částek může být časově náročnější peníze získat
 u bank někdy povinnost zřídit si běžný účet
Společné nevýhodyfinancování ne vždy pokryje celých 100 % ceny auta
leasingové společnosti někdy nechtějí financovat příliš stará auta

Novela nepřinesla pro běžné občany významnější změny

Již před novelou zákona o dani z příjmu, která ovlivňuje podmínky poskytování leasingu, většina zákazníků preferovala delší dobu splácení, tedy rozložení splátek na delší období. Povinné prodloužení minimální doby leasingu aut ze tří na pět let nemělo tedy na většinu občanů větší vliv. Změna zákona neovlivnila výši leasingových úroků, ty zůstaly na původních hodnotách.

Se zvyšující se životní úrovní obyvatelstva budou zřejmě autosalony zaznamenávat nepatrný růst koupě vozidel za hotové peníze.

Téměř vše lze řešit na internetu

Čím dál větší část komunikace s poskytovateli finančních služeb se přesouvá na internet. Pomocí on-line kalkulaček si zájemce o financování spočítá, kolik jej bude stát splácení. Vybrané společnosti pak může prostřednictvím formulářů oslovit a požádat o konkrétní kalkulace nebo rovnou o financování v případě, že už má poskytovatele vybraného. Pokud financování nezprostředkovává přímo prodejce vozu, je po internetu možné získat i tzv. leasingový příslib. Autobazary i autosalony jsou však dnes vybaveny internetovým rozhraním, prostřednictvím kterého komunikují s leasingovými společnostmi i bankami, takže získat auto i peníze na něj lze prakticky na počkání.

K úvěru nebo leasingu také existuje obdoba internetového homebankingu. V této aplikaci může klient sledovat vývoj svých splátek včetně pojištění a další jevy dohodnuté ve smlouvě. Dále zde může požádat o devinkulaci pojistného plnění nebo o financování dalšího předmětu. Elektronická komunikace mezi finanční společností a klientem je samozřejmě chráněna šifrováním.

Zadlužovat se s citem

Každý dospělý občan by měl mít jasno v tom, kolik peněz mu stačí na živobytí a jakou část může věnovat splácení různých půjček. Většina lidí si občas musí odepřít věci, na které zrovna nemají, a musí se zdravým rozumem odolávat pokušení různých reklam. Ne všechny nabídky na financování jsou férové. Smlouvu, které nerozumí nebo která se mu zdá nevýhodná, by zkrátka člověk neměl podepisovat.

Solidní finanční instituce se snaží různými způsoby předcházet tomu, aby se občané předlužili. V první řadě nahlížejí do registrů dlužníků a ty žadatele, kteří už dluží na jiných místech a u kterých by hrozilo riziko nesplácení, obvykle odmítají. Druhou možností, která je stále častěji nabízena, je připojištění pro případ finančních problémů a neschopnosti splácet. Za zákazníka, který se například vlivem ztráty zaměstnání dostane do finančních problémů, pak část splátek uhradí pojišťovna.

I pokud pojištění proti těmto situacím sjednáno není, existují vyzkoušená řešení. Klient, který dočasně nemá na splácení, by měl finanční instituci o situaci co nejdříve informovat. Může zároveň požádat o úpravu splátkového kalendáře, anebo jestliže je pravděpodobné, že se jeho situace delší dobu nezlepší, o převod leasingové smlouvy na jinou osobu, která je v lepší finanční situaci.

 

Autor je ředitelem společnosti D. S. Leasing, a. s., člena České leasingové a finanční asociace.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Rozhodně ne leasing
Mirek
18. 6. 2008, 10:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená