Budete-li cestovat autem pouze po Evropě, stačí vám řidičský průkaz vydaný v ČR. Většina zemí uznává veškeré národní průkazy (výjimkou je třeba Řecko). Přesto lze doporučit vyřízení mezinárodního řidičského průkazu.
Mezinárodní řidičák v ČR neplatí
Mezinárodní řidičské průkazy vydávají okresní úřady podle místa trvalého (popřípadě přechodného) pobytu žadatele. Existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů platných pro danou skupinu států, proto při vyřizování průkazu sdělte, do kterých zemí se chystáte vycestovat. Průkaz vám vydají na počkání při předložení:
• písemné žádosti,
• českého řidičského průkazu,
• 1 fotografie pasového formátu (3,5 × 4,5 cm),
• platného občanského průkazu,
• kolku v hodnotě 50 Kč.
Mezinárodní řidičský průkaz platí jeden rok ode dne vystavení, průkazy za dvojnásobnou částku platí tři roky. Neopravňují vás ale k řízení vozidel na území ČR!
Dalším potřebným dokladem je doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení) v podobě zelené karty. Všechny země Evropy (s výjimkou oblasti Kosovo v Srbsku) tento doklad akceptují. Existují jistá „národní“ specifika jako například při cestě na Ukrajinu v autě, kde nejste v technickém průkazu zapsáni jako majitelé, je třeba mít ověřenou plnou moc majitele o zapůjčení vozidla.
Samozřejmostí je označení vozidla mezinárodním kódem České republiky – CZ.
Zelená karta na internetu
O Zelené kartě se dozvíte spoustu dalších podrobností na internetových stránkách České kanceláře pojistitelů (CKP) www.ckp.cz/kdezk.asp.
Ceny paliva a povolené limity některých evropských zemí
Ceny pohonných hmot jsou pouze orientační a skutečná výše položky závisí nejen na pohyblivých měnových kurzech, ale také na lokálních konkurenčních podmínkách. Zjišťováno 24. května 2004.

Zdroj: ÚAMK