FinExpert.e15.cz

Asiana proti Student Agency – souboj Davida s Goliášem

Jízdenky Praha-Brno za 50 korun nejsou výsledkem tvrdého konkurenčního boje, ale tvrdohlavosti vnesené do podnikání.
Asiana proti Student Agency – souboj Davida s Goliášem

Mediálně vděčná kauza souboje krále žlutých autobusů Radima Jančury ze Student Agency a Alexeje Litvina z Asiany vygradovala až do neuvěřitelné podoby, kdy obě společnosti za určitých podmínek nabízejí svezení mezi Brnem a Prahou za 50 Kč.

„Knoflíková válka“ 

Nezaujatému pozorovateli přijde celý souboj jako bitka malých kluků. Celé to mělo začít tím, že Alexej Litvin o sobě v reklamě prohlašoval, že je číslem jedna v prodeji letenek. Radim Jančura se proti tomu ohradil s tím, že jej vyzval ke stažení tohoto tvrzení, jinak vstoupí se svými žlutými autobusy na linku Karlovy Vary – Praha. Tak se i stalo. Začátkem měsíce pak Alexej Litvin představil společný projekt s Eurolines nazvaný Megabus a poslal své autobusy přímo do jámy lvové – na dálnici D1. 

Od počátku bylo jasné, že tato hra nikdy nebude mít svého vítěze, jen poražené. Někdo prohraje více, někdo prohraje méně. Ty tam jsou doby vstupu Student Agency na linku do Varů, kdy Alexej Litvin vyzýval Úřad na ochranu hospodářské soutěže k prošetření, zda-li padesátikorunové jízdné na trase mezi Prahou a Karlovými vary není dumpingové. Dnes přišel se stejnou cenou na ještě delší trase, a stejně jako tehdy Radim Jančura, i on dnes tuto cenu mediálně hájí jako propagační akci portálu Megabus. 

Těží z toho cestující 

Mezi oběma dopravci zuří válka, na které zdánlivě vydělává cestující – ušetří více jak 100 korun na každé cestě mezi oběma městy. Větší část z ušetřené sumy však nejde na úkor zisku dopravců, ale jde o náklady spojené s přepravou, které však nikdo nezaplatí a které jdou na vrub hospodářského výsledku obou společností. 

Přestože se v případě padesátikorunového jízdného jedná o dočasnou akci, každý den její existence znamená pro oba z dopravců desetitisícové ztráty. A přitom bylo už na začátku měsíce jasné, jak celý souboj skončí: Asiana se dříve nebo později z linky stáhne, protože Student Agency je na lince silně zavedena a jen tak lehko svou kůži neprodá. Navíc většina pasažérů již ze zvyku volí právě Student Agency, což je ostatně vidět na odjezdu autobusů – žlutý vůz Student Agency je plný, často včetně posilového busu, zatímco obsazenost zlatého autobusu se běžně pohybuje na polovině kapacity. 

Nikoliv nízkorozpočtové, ale pod nákladové 

Je to souboj v pravdě krvavý – i kdyby za 50 Kč cestovala jen třetina cestujících, spoj se přes svou vyprodanost dostává do červených čísel. A čím více autobusů jede, tím větší je ztráta Student Agency. V případě Asiany poloviční obsazení vozu i při standardním jízdném nestačí ani na úhradu nákladů, natož ve chvíli, kdy několik cestujících jede za 50 korun. 

V souboji Radima Jančury a Alexeje Litvina už nejde o čest, dnes jde čistě o jejich ego. Jeden z nich musí toho druhého vždy něčím přebít, ať to stojí, co to stojí. V podnikání by však měly jít emoce stranou. Alexej Litvin musel vědět, že na lince Praha – Brno nemá šanci zvítězit. Jestliže je přesvědčen, že Student Agency v souboji s ním používá nekalé metody, pak to mohl veřejně deklarovat a své autobusy poslat na jinou trasu, kde by nešel do souboje s Radimem Jančurou. Nabízí se řada variant: 

  •          Praha – Hradec Králové
  •          Praha – České Budějovice
  •          Praha – Příbram
  •          Praha – Ústí nad Labem (Teplice) 

A ze souboje by vyšel jako morální vítěz, jako ten, kdo se drží přísloví „moudřejší ustoupí“. Svou šanci však promarnil, a dnes si oba pánové navzájem nemají co vyčítat. Celý souboj bude oba stát hodně peněz. Bylo by rozumnější a efektivnější, kdyby tyto statisíce a miliony korun spíše investovali do svého vozového parku, než do nesmyslného souboje. Pár ušetřených stokorun žádného z cestujících nezachrání, ale jim souhrn oněch stokorun mohl významně pomoci.

 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

ad moznosti novych linek
D
24. 10. 2007, 06:52
Re: Platil jsem 180 kč
D
24. 10. 2007, 06:50
Platil jsem 180 kč
achjo
24. 10. 2007, 06:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená