FinExpert.e15.cz

Arbitráž K+ VP proti České republice skončila smírem

Nizozemská investiční společnost K+ Venture Partners, která žalovala Českou republiku u arbitrážního soudu podle pravidel UNCITRAL za neochránění své investice do společnosti Czech Venture Partners, se dohodla s Ministerstvem financí ČR na ukončení sporů smírem.

Dohodu o vyrovnání podepsaly obě strany 21. prosince 2006 a došlo i k zastavení samotné arbitráže. Další podrobnosti včetně výše kompenzace, kterou K+ VP v rámci mimosoudní dohody obdržela, nemůže společnost sdělit kvůli závazku důvěrnosti.

“Strany vyřešili spor smírem a k vzájemné spokojenosti,“ zdůraznil dnes Gijsbert Maarten Boot, jeden z partnerů K+ Venture Partners. „Jsem velmi rád, že se nyní místo vedení nekonečných soudních sporů mohu opět věnovat svému podnikání v oblasti rizikového kapitálu,“ dodal Boot.

K+ Venture Partners (K+ VP) podala na Českou republiku arbitrážní žalobu 18. listopadu 2005. Důvodem žaloby o téměř 140 milionů korun byla nevyplacená výkonnostní odměna společnosti Czech Venture Partners (CVP), kterou K+ VP stoprocentně vlastní. Odměna společnosti CVP vznikla v období, kdy řídila státem založené fondy rizikového kapitálu Regionální podnikatelský fond (RPF) a Českomoravský podnikatelský fond (ČMPF) určené ke správě finančních prostředků Evropské unie pro podporu malých a středních podniků.

Přestože fondy byly podle nezávislých auditů ziskové a CVP se jako jejich správci dostalo uznání i ze zahraničí, byla společnosti v roce 2003 tehdejším náměstkem ministra pro místní rozvoj Petrem Formanem s odůvodněním špatného hospodaření vypovězena smlouva a odmítnuto uhrazení výkonnostní odměny. V září roku 2006 byl Forman spolu s devíti dalšími lidmi obžalován z podvodu a praní špinavých peněz (ČTK, 20. 9. 2006) v souvislosti s událostí nazývanou největší zpronevěrou peněz z fondů EU (ČTK, 4. 11. 2005).

V zájmu zamezení jakýchkoliv pochybností nebo nedorozumění uvádíme, že K+ VP ani CVP nikdy nebyly orgány činnými v trestním řízení ve vztahu k těmto událostem, které jsou podle veřejně známých informací předmětem pokračujícího trestního řízení, podezřívány.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená