Výsledky společnosti Apple za 1. čtvrtletí přinesly další rekordní čísla. Tržby překonaly odhady zejména díky prodejům chytrých telefonů iPhone. Apple za ně utržil 40,3 miliard dolarů při tržním očekávání 38,1 miliard. Celkové tržby pak dosáhly 58 miliard dolarů, zatímco trh čekal 56 miliard dolarů. Tato čísla je řadí na 2. místo mezi americkými firmami za Wal-Mart (tržby 116 miliard USD). Nejen tržby ale překvapily, také zisk dosáhl impozantní hodnoty 13,6 miliardy dolarů a upevnil firmě pozici na prvním místě nejziskovějších amerických firem. Za nimi se s odstupem 7 miliard krčí výše zmíněný Exxon.
Vzhledem k úspěchům se management rozhodl během příštích 3 let vyplatit zpět akcionářům 200 (!) miliard dolarů v podobě dividend a zpětných odkupů akcií. To by pro ně neměl být problém navzdory tomu, že na účtu mají „jen“ 33 miliard dolarů. Firma totiž ročně vygeneruje z provozní činnosti téměř 80 miliard dolarů hotovosti. A pokud by ani to nemělo stačit, může si Apple půjčit formou emise dluhopisů se směšným úrokem kolem 1 %.
Co se týče prodejů jednotlivých produktů, tak iPhony válcují vše ostatní. Zejména vlivem prodejů iPhone 6 a iPhone 6+ dosáhly prodeje 61,2 milionů kusů a v podílu na tržbách už tvoří 69,4 %, což je v novodobé éře firmy Apple nejvyšší číslo. Investoři ale začali pochybovat, jestli je tempo růstu prodejů udržitelné i do budoucna. Po výsledcích za 1. čtvrtletí se začaly objevovat komentáře, že tempo růstu prodejů dosáhlo vrcholu ve 4. čtvrtletí a dále bude jen klesat. To samo o sobě navzdory velmi dobrým číslům vedlo k negativnímu vnímání zveřejněných čísel a akcie klesla přibližně o 3 procenta.
Velmi důležité také je, že si firma dovede i při zběsilém růstu zachovat ziskovost. Provozní marže dosahuje 35,8 %, což je z pohledu firemní historie velmi vysoké číslo. Nicméně aby si akcie zachovala růstový trend, musí čísla nadále růst. Tržby, zisky i marže. Management se zapotí, ale soudě podle cílových cen analytiků to zvládne.
Autor je analytikem společnosti Cyrrus.