FinExpert.e15.cz

Apple mění strategii

Apple vydává každé dva roky nový model. S největší pravděpodobností to bude již tento měsíc, konkrétně 21. nebo 22. března.
Apple mění strategii

Firma Apple s největší pravděpodobností 21. nebo 22. března představí nový telefon. Nebude se ovšem jednat o iPhone 7, jak by bylo logické od firmy očekávat. Bude to podle anonymních, leč většinou dobře obeznámených zdrojů, iPhone SE. Tento netradiční krok má racionální důvody, ovšem nese s sebou také svoje rizika.

Apple každé 2 roky vydává nový model, ve „hluchých“ letech inovuje loňský model s přídomkem „s“. Na řadě je tedy na podzim letošního roku iPhone 7. Ovšem jak ukázaly hospodářské výsledky za 4Q, Apple zpomaluje svůj růst a nic na tom nezměnilo ani 73 milionů prodaných iPhonů za 3 měsíce. Proto musí změnit svou zaběhlou strategii jednoho telefonu ročně.

Přitlačí FBI Apple ke zdi?

Přitlačí FBI Apple ke zdi?

FBI požaduje, aby Apple odemkl jeho iPhone 5c a vyšetřovatelé se tak dostali k cenným údajům.

iPhone SE bude obdobou iPhone 5c, tedy dva a půl roku starého modelu. Novinkou bude čtečka otisku prstů, jako ji má iPhone 6S, a také podpora platební technologie Apple Pay. To sice není relevantní pro české spotřebitele, ale v USA a nově i v Číně je to velmi užitečná funkcionalita. iPhone SE bude mít i lepší procesor Apple A9. Cena by se měla pohybovat někde kolem 11 tisíc, tedy přibližně na polovině nejnovějších telefonů.

iPhone SE má 2 zásadní konsekvence. Jednak to je změna dlouho držené strategie, že prodávané modely jdou jen dopředu. Ostatně určitý posun už naznačuje nějakou dobu i fakt, že Apple souběžně oficiálně prodává 3 poslední verze: 5s, 6 a 6s. iPhone SE posune prodejní řadu o hodně dozadu (byť ten model bude inovovaný). Ale hlavně, a to je druhá konsekvence, nový čtyřpalcový model sníží firmě marže.

Poptávka po starších verzích poměrně nízká

To ještě samo o sobě ale nemusí být negativní, pokud jim to navýší tržby. A to je právě velká neznámá. V současné době je poptávka po starších verzích poměrně nízká, protože aktualizace operačního systému ve starších modelech vedou ke zpomalení telefonů. Pokud Apple nyní dá na prodej model za 11 tisíc, který bude softwarově i hardwarově „up-to-date“, tak je podle mého názoru pravděpodobné, že iPhone SE může kanibalizovat iPhone 6s a na podzim také iPhone 7. Výsledný efekt je sice nejistý, ale i tak je to podle mého názoru od managementu krok správným směrem.

Trh s mobilními telefony je totiž čím dál více saturovaný a je naivní neočekávat jeho zpomalení. Proto nemá Apple moc jiných možností, tak si zajistit mohutný růst i do budoucna. Jestli to bude správná cesta, to se ukáže až za několik čtvrtletí, ale risk je zisk.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená