FinExpert.e15.cz

AOP: Vánoce strůjcem dluhů

O Vánocích se tradičně najde mnoho lidí, které půjčování peněz na dárky zavede do dluhové pasti. Tito lidé mohou využít služeb projektu Dluhové poradenství, který funguje díky spolupráci ČSOB, Poštovní spořitelny a Asociace občanských poraden (AOP). Specializované poradny i během letošních vánočních svátků řešily zvýšený zájem lidí o pomoc se zadlužováním, pořádaly se navíc preventivní semináře pro veřejnost.

„Opět se ukázalo, že projekt má smysl, na specializované poradny se o Vánocích obracelo mnoho lidí se žádostí o pomoc. Našim cílem je ale také občany vzdělávat a zabránit jim už předem spadnout do víru dluhů,“okomentovala projekt manažerku pro společenskou odpovědnost ČSOB Pavlína Folovská. Nápor zadlužených lidí dokazují i statistiky. Podle nich vykázalo čtrnáct poraden, které se projektu účastní, v období od září do listopadu 2008 celkem 572 konzultací v oblasti dluhové problematiky.
 
Ačkoli roste počet seminářů (54 v loňském roce) i zúčastněných lidí (průměrně 17), je projekt teprve na začátku. Ondřej Kotáb, který projekt řídí, k pořádání seminářů v předvánočním čase říká: „Jsme si vědomi toho, že semináře přitáhnou hlavně zodpovědné občany, kteří myslí na možné následky přehnaného vánočního nakupování. Našim cílem je zlomit společenský trend, kdy předlužování je tzv. v módě. Jedná se o běh na dlouhou trať, při kterém každý seminář může v delší časové perspektivě někomu  pomoci.
 
Vánoční dluhy? Řešení až na jaře
Poradny se v na začátku roku 2009 už pomalu chystají na nápor lidí, které dožene zadlužování z Vánoc. „Ač klienty odrazujeme od rizikového zadlužování, domníváme se, že rok 2009 budeme také v důsledku finanční krize řešit minimálně stejný počet případů. O to více musíme investovat do prevence, a to nejen formou pořádání seminářů, ale především v dlouhodobé práci s našimi klienty, která nekončí jejich odchodem z poradny, “ nabídla svůj pohled do blízké budoucnostiLenka Tomšů, vedoucí poradny na Praze 3.
 
Podle zkušeností z minulého roku se dá očekávat, že lidé zadlužení z Vánoc začnou vyhledávat poradenskou pomoc s počátkem jara. V roce 2008 narostly návštěvy poraden za účelem řešení dluhů v březnu a dubna až o čtvrtinu. Nejčastěji se podle statistik poraden lidé zadlužují kvůli zbytečným věcem - novým televizorům, DVD přehrávačům, WiFi soupravám, mobilním telefonům atd.
 
Projekt Dluhové poradenství započal na podzim roku 2007 a jeho realizace je umožněna díky laskavé podpoře ČSOB, Poštovní spořitelny a Magistrátu hl. města Prahy. Partnerem projektu je Ministerstvo spravedlnosti ČR.
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená