FinExpert.e15.cz

Analýza: Zlato je velmi žádané, proto cena půjde nahoru

Zlato je mezi investory stále velmi ceněnou komoditou a zájem o něj neustává. Další analýza společnosti Colosseum se zaměřuje na důvody, proč zlato nakoupit a jak. Pokud uvažujete o investici do zlata, máme pro vás návod.
Analýza: Zlato je velmi žádané, proto cena půjde nahoru

Zlato na vzestupu

Nákup tohoto drahého kovu jsme doporučovali v posledních letech již několikrát, mezitím se jeho cena zvýšila o desítky procent. To ovšem investory neodrazuje. Předpovídají totiž, že cena má stále velký potenciál k dalšímu růstu. Nyní se zajímavá nákupní příležitost objevuje znovu. Očekáváme, že by trh se zlatem mohl atakovat 500 dolarovou úroveň za jednu unci.

Důvody pro nákup zlata

Fundamentální analýza

Poptávka po zlatě zaznamenává výrazný vzestup a ten by měl dále sílit, silně by s trhem mela zahýbat Čína či Indie. Na straně nabídky naopak došlo ke koncentraci producentu do úzké skupiny, kteří trh ovlivňují a jsou nakloněni pokračování cenového růstu.

Cena jakékoliv komodity je řízena vztahem nabídky a poptávky. Z teoretického hlediska by při dlouhodobé stabilní výši nabídky i poptávky mela cena dané komodity či služby zůstat také stabilní. To se však prakticky nestává. Důvodem je, že jak nabídka, tak i poptávka kolísá, což přirozeně vede k tomu, že cena kolísá také. Podívejme se tedy blíže na trh se zlatem – na vztah nabídky a poptávky na tomto trhu a jeho dopad na cenu tohoto drahého kovu.

Dnes, možná více než kdy jindy, je zlato mezi investory chápáno jako uchovatel hodnoty. Cykly na trzích přicházejí a zase odcházejí, zlato si však z dlouhodobého hlediska svou hodnotu udržuje. To si investoři moc dobře uvědomují. Hodnota zlata, vyjádřena ve zboží a službách, které si za něj můžete pořídit, zůstává z dlouhodobého hlediska stabilní. Naproti tomu kupní síla většiny měn vlivem inflace všeobecně klesá.

Ve prospěch silné poptávky po zlatě hovoří situace ve světě z posledních několika let. Na jedné straně můžeme hovořit o výrazném růstu světové ekonomiky, tažené v první řadě Spojenými státy, Čínou a Indií. To přináší poptávku po zlatě z průmyslového sektoru či šperkařského odvětví. Na druhou stranu přetrvávající napětí a nejistota ve světě, vytvářená především hrozícím terorismem či rekordně vysokými cenami energií, zvyšuje poptávku po zlatě ze strany těch investoru, kteří pro své finance hledají tzv. bezpečný přístav. A tím jsou odjakživa investice do drahých kovu, především pak zlata. Vždyť z analýzy vývoje ceny zlata a akciového trhu ve Spojených státech za posledních třicet let lze vysledovat, že korelace mezi zlatem a indexem Dow Jones se výrazně snižovala v nejhorších třiceti měsících daného akciového indexu – to indikuje, že investice do zlata poskytovaly největší ochranu právě v obdobích, kdy to bylo nejvíce potřeba.

Zlato si tak získává větší a větší oblibu u investičních manažerů při řízení jejich portfolií. Většina investičních portfolií se skládá z tradičních aktiv, mezi které lze zařadit akcie a dluhopisy. Manažeři však do nich přidávají více a více zlato, aby tak diverzifikovali a ochránili svá portfolia proti fluktuaci v cenách jednotlivých částí svých aktiv. Portfolia obsahující zlatou část jsou všeobecně robustnější a dokáží lépe celit obdobím nejistot na trzích. Ve světě dokonce došlo k rozmachu investičních fondu, které investují finanční prostředky výhradně do zlata či společností produkujících zlato.

Konsolidace na straně nabídky

Růst cen zlata by měl být podpořen také sérií akvizic, které v posledních letech na trhu proběhly a které zkonsolidovaly stranu nabídky. V roce 2001 společnost Barrick Gold převzala Homestake Mining a stala se tak třetí největší firmou těžící zlato. O rok později Newmont Mining získal práva na nákup Normandy Mining of Australia, čímž se z něj stal největší světový producent zlata. V srpnu 2003 pak světová dvojka AngloGold Ltd. koupila Ashanti Goldfields a upevnila si tak své postavení na trhu. Tyto aktivity vedou ke konsolidaci trhu do úzkého kruhu producentu, kteří tak mohou velmi efektivně řídit produkci, nabídku na trhu a tím v podstatě také cenu zlata. Události popsané výše mely velký podíl na tom, že v loňském roce došlo k výraznému propadu těžby zlata v Jihoafrické republice, jenž je největším světovým producentem. Ta tak dosáhla nejnižší úrovně za posledních 73 let. Kromě konsolidace těžebních společností se na tomto poklesu podepsaly silný jihoafrický rand a zvýšené náklady na těžbu.

Pokles produkce ze strany Jihoafrické republiky muže mít velký vliv na trh se zlatem, zvláště připočteme-li k tomu tamní oslední problémy, kdy poprvé od konce apartheidu v roce 1987 vstoupili pracovníci jihoafrického těžařského průmyslu do stávky, požadujíc zvýšení mezd.

Produkce zlata podle zemí

Klepněte pro větší obrázek

 
Poptávka po zlatě nabírá na síle

Poptávka po zlatě je podporována radou faktoru, které způsobují její silný růst. Mezi ně lze zařadit stále nízkou výši úrokových sazeb ve Spojených státech či obavy z tamní rostoucí inflace. Ta sice podle posledního červnového údaje indexu spotřebitelských cen rostla ve Státech meziročně dvou a půlprocentním tempem (pro červenec se počítá s růstem indexu
spotřebitelských cen meziročně o tri procenta), pouhým pohledem na ceny komodit či z názoru prostých Američanů, jejichž náklady se zvyšují mnohem razantnějším tempem, je inflace skutečnou hrozbou.

World Gold Council ve svém červnovém reportu uvedl, že celosvětová poptávka po zlatě dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku 977 tun, což je z meziročního hlediska výše o 26 procent. Burzovně obchodované fondy investující do zlata přispěly k této poptávce 89 tunami. Velký podíl na zvyšujícím se zájmu o zlato připadá také na šperkařský průmysl. Z meziročního hlediska dosáhl růst poptávky po špercích 19 procent. K silným nákupům zlata dochází v Asii, především pak v Cíne a Indii, která si stále drží první příčku na žebříčku největších světových spotřebitelů zlata.¨

Čína by však již brzy mohla Indii na prvním místě vystřídat. Její poptávka po zlatě ze šperkařského průmyslu se totiž v prvním čtvrtletí roku meziročně zvýšila o 13 procent, čínské nákupy zlata pro investiční účely pak narostly dokonce o 36 procent. Obe země tradičně považují zlato za významný uchovatel hodnoty a ukládání majetku do zlata tak zde má dlouhodobou tradici. K tomu je třeba si uvědomit, že asijské země významným způsobem bohatnou a liberalizují své trhy, což zvyšuje jejich
poptávku po zlatě.

Čína je na tahu

V červenci došlo na měnovém trhu k významné události. Čínská centrální banka revalvovala svou menu – juan. Sice pouze mírně, avšak tento prvotní krok by mohl odstartovat dlouhodobý proces uvolnění svázanosti kurzu čínské měny a jeho přechod na volně
plovoucí. Tím by melo dojít ke zpevňování juanu a zároveň i kupní síly Číňanů. Podle rady ekonomu by se navíc tento proces mohl přenést také do okolních zemí – došlo by tedy ke zhodnocování dalších asijských měn a současně i zesílení vlivu nákupu zlata ze strany asijských investoru.

Proces revalvace juanu by mohl znamenat oslabení amerického dolaru, nejen kvůli flexibilnějšímu měnovému kurzu čínské měny, ale také kvůli její orientaci na celý koš hlavních světových měn, nikoliv tedy jen na americký dolar. Čína tak má zřejmou snahu snížit svou závislost na americkém dolaru, což by také vedlo ke snížení objemu nákupu dolaru a tím k jeho poklesu. Zde se již dostáváme k známé skutečnosti – zlato je obchodováno v US dolarech, oslabení dolaru znamená rust ceny zlata. I další významné regiony jako je Blízký východ či Rusko naznačují odklon od dolaru jako jediné světové měny a signalizují vetší diverzifikaci.

Klepněte pro větší obrázek

I přes silný hospodářský růst byla poptávka po zlatě ze strany Cíny nevýrazná, a to především z důvodu striktní regulace tamního trhu, kdy ceny byly centrálně kontrolovány a zahraničním společnostem nebylo umožněno na čínském trhu zlato prakticky prodávat. Od roku 2002 jsme však svědky dramatického obratu. Postupná deregulace dává zlatu atraktivitu a mnoho analytiku se domnívá, že boom na trhu se zlatem je v Číně za dveřmi.

Sezónní vzestup poptávky

Přestože je nyní teprve srpen a myslet na vánoční svátky se muže zdát někomu zbytečné brzy, není tomu tak. Obchodníci se již musí na toto období roku připravovat. V nejbližším období tedy začnou ve velkém zlato nakupovat. Před námi jsou totiž tri významné svátky, které zahýbají s poptávkou směrem vzhůru. Předně jsou to vánoce v křesťanské části světa. K tomu je třeba přidat lednový příchod a oslavy čínského nového roku. V neposlední radě se pak blíží hinduistická svatební sezona v Indii.

Technická analýza

Trh se zlatem se nachází v dlouhodobém vzestupném trendu. Jít s trendem je základ každého úspěšného investora. Po dosavadním vrcholu, vytvořeném na konci uplynulého roku, se trh uchýlil ke konsolidaci. Tato konsolidace tak trvá již téměř osm měsíců, což téměř odpovídá předchozí konsolidaci leden – září 2004, po které následovala silná růstová vlna.

Z toho lze vyvodit, že se nyní nacházíme krátce před výrazným pohybem. Signálem k jeho zahájení bude vyražení kurzu zlata z trianglu směrem vzhůru, tedy ve směru dlouhodobého trendu.

Zlato, týdenní graf

Klepněte pro větší obrázek

Formace trianglu je konsolidační formací v trendu a při jejím potvrzení lze očekávat pokračování daného trendu alespoň v rozsahu výšky formace, která v našem případě dosahuje 45 USD na unci. Za nákupní signál lze brát uzavření kurzu nad hranicí 450 dolaru za unci, což by následně melo vést k růstu ceny těsně pod 500 dolarovou hranici za unci.


Kamil Bednář
Colosseum, a.s.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Gold Bars & Bullions
Pavel Trtík
12. 10. 2005, 16:27
Re: Kde se da koupit
goldfinger
6. 10. 2005, 19:32
Re: Zlaté cihly
xXx
25. 8. 2005, 13:51
Zlaté cihly
Michal Daňhelka
24. 8. 2005, 18:12
Re: Kde se da koupit
Zdenek
24. 8. 2005, 00:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená