FinExpert.e15.cz

Analýza: Je čas na nižší spotřební daň z benzínu?

V příštích dnech máme za litr benzínu Natural 95 platit až 35 Kč. Tato šokující zpráva jistě vedla mnoho motoristů k úvahám, kde ušetřit. V této snaze by jim ale mohl výrazněji pomoci stát. Není čas na snížení spotřební daně z pohonných hmot?
Analýza: Je čas na nižší spotřební daň z benzínu?

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn tyto úvahy zamítl s tím, že „firmy by měly tendenci ceny nesnížit a spíše zvýšit své marže. Naopak státu by vypadly příjmy, které by musel nahradit výběrem jinde.“ (MF Dnes 3. 9. 2005)

Daně tvoří téměř polovinu ceny benzínu

Státu plynou příjmy z prodeje pohonných hmot ve dvou formách:

  • v dani z přidané hodnoty,
  • ve spotřební dani (ta je stále 11,84 Kč/litr).

Na začátku roku 2005 se cena jednoho litru benzinu natural 95 pohybovala pod hranicí 25 Kč. Při této ceně státu plyne přímo částka ve výši 15,83 Kč (v tom je 3,99 Kč DPH). Při průměrné ceně 30 Kč/litr, za kterou jsme mohli benzín nakupovat ještě minulý týden, činí příjem státní pokladny 16,63 Kč (4,79 Kč DPH). Během následujících dní při ceně benzínu 35 Kč/litr bude každý motorista státu přispívat částkou 17,43 Kč (v tom je 5,59 Kč DPH).

Prostor pro snížení je i bez ohrožení státního rozpočtu

Státní rozpočet na rok 2005 při svém vzniku o prázdninách minulého roku mohl dle mého názoru stěží předpokládat cenu benzínu vyšší než 27 Kč/litr, neboť zpravidla jsou odhady příjmů ministerstva financí střízlivější než odhady běžných analytiků. Podle této ceny musely být naplánovány i příjmy z prodeje pohonných hmot. Dnes je však cena paliv mnohem vyšší, a proto jsou kvůli mnohem vyššímu výběru DPH také vyšší příjmy státního rozpočtu, než bylo plánováno. Stát měl minulý týden z litru benzínu o 80 haléřů vyšší příjem než na začátku roku. V následujících dnech by to mohlo být až o 1,6 Kč více na litru benzínu oproti začátku roku.

Pokud by tuto korunu a šedesát haléřů stát oželel, pak by mohla spotřební daň z litru naturalu 95 klesnout z 11,84 Kč na 10,49 Kč a konečná cena benzínu by tak za ideálních podmínek klesla z avizovaných 35 Kč/litr na 33,40 Kč. Tolik štědrosti od našich politiků však čekat nemůžeme, neboť zcela jistě vyrukují s argumentem, že EU stanovuje povinnou minimální výši spotřební daně. To je pravda, ale na druhou stranu je také pravda, že naše spotřební daň z benzínu je vyšší než jaká podle evropských norem musí být. Vyšší výběr daní však snižuje schodek státního rozpočtu a to je v době, kdy zbývá 16 měsíců do voleb jistě příjemná skutečnost hodná uvedení v předvolební kampani.

Tip: Víte, z čeho se skládá cena pohonných hmot? Na kolik opravdu přijde ujetý kilometr? Máme pro vás detailní rozbor.

Bude stát seriózní?

Proto buďme realisté a řekněme, že státu náleží tolik peněz z litru benzínu, kolik jsme mu platili při ceně 30 Kč/litr. Tedy o 80 haléřů méně než při ceně 35 Kč/litr. Protože se sazbou DPH hýbat nelze, měl by seriózně se chovající stát snížit sazbu spotřební daně o 67 haléřů na 11,17 Kč. V důsledku toho by konečná cena klesla z 35 Kč na 34,20 Kč/litr. I tak je to víc než hodně, ale každý desetník potěší.

Vicepremiér Jahn má pravdu, že toto snížení spotřební daně by částečně zbrzdili prodejci pohonných hmot zvýšením svých marží. Ale zcela určitě je zavádějící tvrzení o tom, že by tyto peníze bylo nutné vybrat jinde. Není to úplná pravda, s těmito penězi státní rozpočet nepočítal. Prostor ke snížení spotřební daně tady je a už je třeba jen čekat, jak se vláda zachová a zda v rámci pravidel EU dojde ke snížení spotřební daně.

Doplnění: V tomto ohledu považujeme za nezbytné zmínit, že ODS má v plánu navrhnout snížení spotřební daně na benzin ve Sněmovně; prohlásil to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce Vladimír Tlustý. Nezapomněl připomenout, že ze současného zvýšení ceny benzinu o tři koruny jdou dvě koruny na zmíněných formách daně státu. Stanislav Gross toto prohlášení označil za populismus.

Další článek


 

Související články


celkem 77 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Není, je čas na ....
t
7. 9. 2005, 17:47
Re: Není, je čas na ....
VlK
6. 9. 2005, 20:30
Re: Není, je čas na ....
Worm
6. 9. 2005, 12:31
Re: Není, je čas na ....
Worm
6. 9. 2005, 12:28
Re: Není, je čas na ....
t
6. 9. 2005, 11:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená