FinExpert.e15.cz

Analýza: cena ropy bude klesat

Trh s ropou je v současnosti možná trhem, na který mají obchodníci po celém světě nejvíce rozdílné a protichůdné názory. Jedni předpovídají strmé pokračování vzestupného trendu a pokoření hranice sto dolarové úrovně za jeden barel, druzí naopak velký pokles. Společnost Colosseum nezastává žádný z těchto extrémních názorů, očekává však nastolení výraznější cenové korekce směrem dolů.
Analýza: cena ropy bude klesat

Důvody pro prodej ropy

Fundamentální analýza

Dlouhodobější faktory začínají na trhu s ropou hrát ve prospěch cenového poklesu. Růst poptávky se zpomaluje, volné produkční kapacity by měly opět narůst. O mnohém pak vypovídají také ropné zásoby.

Technická analýza

Trh s ropou poskytuje signály o nastolení výraznější korekce dlouhodobého trendu. To dokládají na týdenním grafu elliotovy vlny, či pokles ceny pod důležitý support na denním grafu.

Fundamentální analýza

Podívejme se nejprve na hlavní důvody, které podporovaly trh s ropou v jeho dlouhodobém vzestupném trendu, který se naplno projevil především v posledních dvou letech. Z rozboru těchto důvodů se totiž dá odhalit, zdali stále přetrvávají či již slábnou a jejich význam tak mizí.

Mezi hlavní fundamenty podporující růst cen ropy patřil především výrazný vzestup světové poptávky, jenž převýšil tempo růstu nabídky. O celosvětový růst poptávky po ropě se však z dominantního hlediska postaraly hlavně Spojené státy a Čína. K silné poptávce se pak přidalo napětí na Středním Východě a u několika důležitých světových producentů (Nigérie, Venezuela).

Z grafu růstu celosvětové poptávky po ropě je patrné, že především rok 2004 přinesl neobvykle silný nárůst poptávky. Pro letošní ani nadcházející rok se však nic takového již neočekává. Ochlazení zájmu o ropu by mělo být důsledkem vývoje ve Spojených státech, Číně, ale i dalších zemích, kde se očekává snížení tempa růstu ekonomiky. Americký Federal Reserve pokračuje v nastoleném tempu zvyšování úrokových sazeb, což přináší „dražší peníze“ a útlum růstu.

Klepněte pro větší obrázek

K růstu ceny ropy v předchozím období přispěl také fakt, že volná produkční kapacita členských zemí kartelu OPEC, neboli jakýsi polštář k pohlcení nenadálých a skokových výkyvů v poptávce, se snížil na velmi nízkou úroveň (viz následující obrázek). Odhaduje se, že prakticky pouze Saudská Arábie má okamžité volné kapacity ke zvýšení těžby.

Klepněte pro větší obrázek

Situace se však začíná měnit. Dochází k masivním investicím do ropného sektoru, což povede k vyšší produkci a nabídce na trhu. Volná produkční kapacita by se tak měla opět rozšiřovat. Podle odhadů amerického Ministerstva energetiky by již v příštím roce měla dosáhnout tří milionů barelů denně.

Velmi významným fundamentálním faktorem, který by měl přispět ke korekci na trhu s ropou, je ukončení nákupů ropy ze strany americké vlády. Prezident Bush přikázal naplnit americké strategické ropné rezervy až po horní okraj a tento záměr byl beze zbytku naplněn. Američané sice plánují rozšíření svých strategických rezerv, to však bude nějaký čas trvat. Nákupy do strategických rezerv představovaly znatelnou část poptávky po ropě, která však v nadcházejícím období na trhu již nebude.

Zajímavý je také vývoj komerčních zásob ropy ve Spojených státech. Ty totiž výrazně rostou již od září minulého roku. Jen v letošním roce od začátku do poloviny května zaznamenaly nárůst o 15 procent. V průběhu letních měsíců sice opět poklesly, především z důvodu silné poptávky v průběhu hlavní motoristické sezony a pak také vlivem hurikánů, i tak se však jejich hladina nachází oproti úrovni na začátku roku výše o téměř šest procent a zároveň na nejvyšší úrovni od poloviny roku 2002. To jen dokládá, že největší světový spotřebitel ropy má v podstatě „černého zlata“ dostatek a netrpí nouzí. Kdyby bylo ropy nedostatek, zásoby by přece nemohly růst. Navíc nyní poklesu ropných cen nahrává sezónní skutečnost - na severní polokouli končí motoristická sezóna.

Pokud shrneme výše uvedené faktory, zjistíme, že situace na ropném trhu začíná nahrávat cenovému poklesu. U růstu poptávky se očekává zpomalení, navíc mohutné investice by měly zajistit více ropy na světových trzích. Zásoby jsou pak na relativně vysokých úrovních. Tyto fundamenty jsou totiž dlouhodobějšího charakteru. Naopak ve prospěch vzestupu cen již nyní mohou hovořit pouze krátkodobé zprávy. Mezi ty lze zařadit například hurikány ve Spojených státech, mezinárodní terorismus či situaci v Iráku.

Hurikány Katrina a Rita bezpochyby způsobily významné výpadky v produkci, když těžba v oblasti Mexického zálivu propadla o téměř 97 procent. Prvotní paniku však vystřídalo uklidnění. To když si obchodníci uvědomili, že i přes tento výpadek je v zásobách stále dostatek ropy a navíc řada zemí nabídla Spojeným státům pomoc v podobě ropných dodávek. I přes škody napáchané hurikány je však třeba si uvědomit, že jakmile dojde k odstranění škod a opravě poškozených zařízení, těžba se opět vrátí do svého normálu. Teroristické útoky, z nichž má celý svět strach, se ropné infrastruktuře vyhýbají, a to dokonce i v zemích s napjatou situací, jako je například Irák. K útokům dokonce nedochází ani na západní zaměstnance ropných společností působících v Iráku, Nigérii či dalších zemích.
 

Technická analýza

Řada analytiků hovoří ve vztahu k ropnému trhu o tom, že v poslední fázi dosavadního vzestupného trendu jsme již nebyli svědky fyzického býčího trhu, avšak finančního býčího trhu. Ukazatel počtu otevřených pozic (open interest) na trhu s ropou na burze New York Mercantile Exchange výrazně vzrostl. Je o 72 procent vyšší než tomu bylo před 18 měsíci. Za stejné období se přitom fyzický trh s ropou zvýšil možná tak o pět procent. Toto nadměrné množství peněž hozených do trhu zde sice zvyšovalo nabídku, avšak ne na fyzické straně.

Ropa WTI, listopad 05, týdenní graf

Klepněte pro větší obrázek

Týdenní graf ropy na burze New York Mercantile Exchange odhaluje zrychlující se dynamiku růstového trendu. Cenový růst nabírá tvar exponenciály, což bývá typické při tvoření vrcholu. Zajímavý je trh také z pohledu elliotových vln. Ropa stoupala v pěti vlnách, když k dokončení té páté došlo před několika týdny. Nyní nadešel čas k „a-b-c“ korekci.

Ropa WTI, listopad 05, denní graf

Klepněte pro větší obrázek

Na denním grafu nyní aktivního listopadového futures kontraktu se formoval rozsáhlý triangl. Kurz nyní proráží důležitý support, vyráží z dané formace směrem dolů a nachází se tak na počátku korekce. Rychlejší ze střednědobých klouzavých průměrů (18-denní – červeně) se již otočil dolů.

Zajímavou změnu v náladě na trhu lze zjistit také pohledem na množství otevřených pozic velkých spekulantů na ropě. Velcí hráči, tedy především komoditní fondy, již očekávají cenový pokles. Začínají zvyšovat počet svých prodaných futures kontraktů a zároveň likvidují své držené dlouhé pozice.

Historie hovoří pro vrchol

Kromě fundamentálních a technických informací hovoří pro střednědobý až dlouhodobý vrchol ceny ropy i pozoruhodné statistiky zjištěné Jamesem Flanaganem z National Institute of Investment Research z Kalifornie. Tento analytik se specializuje na zkoumání dlouhodobých zákonitostí a cyklů cen komodit a finančních trhů a jeho úspěšnost je velmi vysoká. Při své práci pracuje s daty sahajícími zpět až několik století, tedy s údaji, které mnozí analytici v životě neviděli… Ve své srpnové analýze dochází k závěru, že z pohledu délky býčího trendu ceny ropy je velmi pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k utvoření vrcholu. V takovém případě by mohl následovat střednědobý pokles ceny v rozsahu desítek procent.

Citace z analýzy:

„Jak už jsme několikrát diskutovali, jsou zde dvě strany rovnice, pokud se díváme na historickou pozici trhu s ropou. Z pohledu celkového procentuelního růstu by někdo mohl předpovídat další vzestup cen. Nicméně z pohledu doby růstového trendu jsme ve velmi uzrálé pozici. A protože čas je při našich predikcích důležitější než cena, dáváme přednost analýze času. Závěrem je, že je velmi pravděpodobné, že jsme blízko finálního vrcholu růstového trendu ceny ropy, který probíhá od 15. listopadu 2001.

Sestavili jsme seznam 27 trhů, které v minulosti prožily historické vyražení ceny na nová maxima a následný růst podobně jako nyní trh s ropou. V tabulce č. 1 je seznam těchto trhů:

Přehled 27 býčích trhů, které utvořily nová maxima (dole pro srovnání ropa a topný olej)

Klepněte pro větší obrázek

Ke všem těmto nárůstům na nová maxima došlo v rámci hlavních komoditních inflací, které začaly v letech 1914, 1932, 1939, 1971 a 1977. Jinými slovy, v kontextu hlavního býčího trhu všech komodit je možné, že daná komodita překoná resistenci předchozího historického maxima a vyrazí na nové nepoznané úrovně. Ze zhruba 700 býčích trhů, které monitorujeme od roku 1800, pouze 27 z nich patří do této elitní kategorie trhů. To podtrhuje unikátnost situace, kterou nyní zažíváme na trhu s ropou.
Trh s ropou je v posledním růstovém trendu od 15. listopadu 2001, což je k 10. srpnu 3 roky, 8 měsíců a 25 dní. To řadí v historii délku tohoto trendu na 3. místo! Nejdelší býčí trh v tabulce je káva v roce 1946 až 1950, kdy trend trval 4 roky, 1 měsíc a 6 dní. Pokud přičteme tuto dobu k okamžiku startu růstového trendu ropy dne 15. listopadu 2001, mělo by dojít k utvoření maxima do 21. prosince 2005. Závěr je, že se nacházíme ve velmi zralé fázi býčího trendu a pokud nedojde k přepsání historie, čas běží proti trhu s ropou a odpočítává vytvoření významného vrcholu.
Závěr: Takticky, pokud cena bude pokračovat vzhůru, mohlo by být rozumné otevřít krátké pozice na pokles.“

Tím končí analýza pana Flanagana.

Kamil Bednář, Colosseum

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

jo
j_lo
6. 11. 2005, 19:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená