Politici se na reformě nejspíš nedohodnou. Pokud se k nějaké shodě přiblíží, tak její výsledek bude špatný, komentoval naději na reformu důchodů na úterním fóru Zlatá koruna analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Michl doporučil, aby lidé investovali spíše do akcií. Podle něj se státy budou dále potýkat s dluhy a postupně budou škrtat všechny možné podpory. Michl tak narážel na státní dluhopisy, jimiž je kryta většina penzijních fondů.
Hlavní makroekonom hospodářských strategií ČSOB Tomáš Sedláček ve svém příspěvku zmínil, že se v uplynulých 150 letech zdvojnásobil průměrný věk, což je na jednu stranu požehnání, ale z hlediska penzí jde o prokletí.
Ponaučení z Řecka
„Je třeba využít onu pachuť z řeckého bankrotu a to, že lidé volili reformní strany, protože podle mého soudu máme tak šest až 17 měsíců, než zase na všechno zapomeneme a budeme volit podle 50korunové spoluúčasti u doktora,“ řekl Sedláček.
Současný systém funguje na úkor budoucnosti, kritizoval také Sedláček. „Je to podobné jako s alkoholem, když už v pátek večer vytunelujete energii ze sobotního rána. Energie víkendu je konstantní,“ řekl Sedláček.
Tomáš Matoušek, předseda představenstva a generální ředitel penzijního fondu České pojišťovny, zmínil problém klesajícího náhradového poměru. „V souvislosti s demografickým vývojem může náhradový poměr klesnout ze současných 40 % hrubé mzdy na třeba 20 % mzdy. To je, jako kdyby dnes byl průměrný důchod 5 000 Kč,“ řekl Matoušek.
Penzijní reforma by podle něj měla zejména změnit uvažování lidí. Podle jeho názoru je třeba více spořit.