FinExpert.e15.cz

Analytik: Informace k druhému pilíři jsou podle mě zavádějící, podávám stížnost k ČNB

Znojmo, 7. června 2013

Do konce června mají lidé ve věku nad 35 let čas na vstup do druhého důchodového pilíře. V jeho současné podobě ho kritizují mnozí analytici. Mimo jiné výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Temelkov. Proto podal stížnost k ČNB. Domnívá se, že vláda některými informacemi o II. pilíři porušuje zákon na ochranu spotřebitele.

„Vláda reguluje a přikazuje, jaké související informace musí společnosti nabízející vstup do II. pilíře povinně uvádět. Zákon  426/2011Sb. v § 79 respektive §92 penzijním společnostem a investičním zprostředkovatelům ukládá, že nesmí používat nejasné, nepravdivé, zavádějící nebo klamavé informace. Ovšem současná vládní kampaň pro II. pilíř zavádějící a ne zcela pravdivé informace používá. Lidem slibuje, že pokud si vloží 500 Kč, stát jim přidá 750 Kč, tedy 150 % vložené částky. Tato informace je ovšem pravdivá jen ve dvou případech. Prvním z nich je situace, že se klient nedožije důchodového věku. Pak jeho dědici skutečně obdrží ke každému měsíčnímu příspěvku 150 % od státu, to jsou ta 3 %, které klient odváděl z důchodového pojištění. V takovém případě ale postrádá reforma smysl, protože ještě více zatíží stav účtu prvního pilíře.  

Druhým případem, kdy vláda může dodržet slib, by byla garance dostatečně vysokého zhodnocení peněz, minimálně 2 % p. a. To proto, aby se v případě dvacetileté penze dorovnaly peníze, o které se klientovi sníží výplata penze z prvního pilíře. Účastí ve II. pilíři se totiž státní důchod, tedy první pilíř, krátí až o 15 %. Vysvětlím to na příkladu: čtyřicetiletý muž s platem 25 000 Kč hrubého odvádí do druhého pilíře 750 Kč měsíčně po dobu 26 let. Státní důchod se mu dle kalkulačky MSPV sníží z 12 156 Kč na 11 076 Kč, tedy o 1 080 Kč měsíčně. Při dožití se penze si zvolí dvacetiletou výplatu. Za těch 20 let obdrží z prvního pilíře méně o 1080x12x20, tedy o 259 200 Kč. Aby tvrzení vlády o zhodnocení 150 % bylo pravdivé, musel by být příspěvek zhodnocován minimálně 2 %. K tomu je však zapotřebí dlouhodobá ekonomická a politická stabilita.

Vláda sice není zprostředkovatelem důchodového pojištění, přesto se domnívám, že ústavní činitelé nemají zákon přehlížet, ale ctít ho. Stejné nepravdivé informace totiž začaly používat už i některé penzijní a zprostředkovatelské společnosti. To je důvod, proč podávám podnět na ochranu spotřebitele k prošetření těchto souvislostí k České národní bance.“

Petr Temelkov, výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená