FinExpert.e15.cz

Americký sen chudého Honzy

V Česku chudý Honza Vaňhara a v Americe bohatý podnikatel John Vanhara. To je dvojí identita zakladatele známého českého serveru Fazole.cz.
Americký sen chudého Honzy

Server Fazole.cz fungoval poměrně jednoduše a v internetové horečce si vydobyl slušnou pozici. Lidé po registraci sbírali na různých webech fazole a ty pak mohli vyměnit za reálné věci. Stejně jako mnoho velkolepých projektů před splasknutí internetové bubliny generovaly také ztráty. “Ty byly především kvůli naším velkolepým záměrům rozjet fazole po celém světě. Měli jsme vizi, jak budeme licencovat software, dělat různé joint-ventures a rozjíždět věrnostní programy,” říká dnes k projektu John Vanhara.

Klepněte pro větší obrázek

Bohatý John Vanhara ve Spojených státech.

Investoři tehdy byli ochotní podpořit téměř jakýkoliv internetový projekt. To však skončila s pádem akcií téměř všech internetových společností. “Všechno, co mělo něco společného s internetem, bylo najednou špatné. Velkolepé plány jsme opustili a já odjel do Spojených států. Začínal jsem v úplně nových oborech. Můj společník zůstal v Česku a dále se o Fazole.cz stará,” vypráví John Vanhara.

První kontakt s Amerikou zažil ještě před rokem 2001, kdy splaskla internetová bublina. V roce 1999 se ve Státech seznámil s člověkem, který provozoval barterovou burzu. Tu lze jednoduše přirovnat ke směnnému obchodu, který provozovali lidé před vznikem peněz – měnili mezi sebou věci, kterých měli nadbytek za ty, co nezbytně potřebovali. “S jedním studentem z Brna jsme vytvořili systém pro takovou burzu. Můj známý ze Států poslal pár e-mailů jiným majitelům barterových burz a najednou nám doslova začali trhat ruce,” popisuje John Vanhara.

Tehdy ještě Honza, jak sám přiznává, neuměl tak dobře anglicky, aby si troufl na telefonický kontakt se zákazníky, a tak všechno vyřizoval e-mailem. “Okopírovali jsme nějaké licenční smlouvy od konkurence, ve kterých jsme dali klauzuli, že zákazník nesmí dělat žádné úpravy bez nás, abychom měli zajištěný stálý přísun práce,” říká John Vanhara. Tímto drsným způsobem jednali společnosti se zákazníky v té době naprosto běžně a rozhodně ani dnes to není výjimkou. “Jenže my jsme nedokázali zvládnout vyžádané úpravy dělat. Na nic nebyl čas a byli jsme totálně přehlcení. Ani strašný kontrakt zákazníky neodradil,” prozrazuje John Vanhara. Stejně jako Fazole skončil raketový start softwaru pro barterové burzy v roce 2001. Zájem zákazníků po krachu burz ustal a jízda z extrému do extrému pro Johna Vanharu začínala opět od nuly.

Když si v roce 2001 vyřizoval víza do Států, přemýšlel opět o podnikání se softwarem. Podle jeho úsudku situace nebyla až tak tragická. Rady a reakce svého okolí před odletem příliš nebral vážně – viděl pouze svůj první snadný start podnikání a počítal s tím, že to půjde znovu snadno zopakovat. “Měl jsem svou hlavu jít to opět zkusit. Negativní přístup ke všemu je v Česku strašná věc, ubíjí veškerou energii něco zkusit,” vysvětluje, proč si z rad nedělal příliš těžkou hlavu.

Po příletu laboroval mezi virtuálním a reálným světem. Uskutečnit čistě internetový byznys bylo nereálné. Jen pro zajímavost – v té době Google neměl ani reklamní systém, takže ani webové stránky s obrovskou návštěvností neměly moc šancí vydělávat. “Rozhodl jsem se toho raději rozjet víc a doufat, že se něco uchytí,” vrací se k myšlenkám před 8 lety. Jako první založil realitní společnost Millionsaver a k ní druhou firmu na zakládání společností – Incparadise. “Z Česka jsem měl dovezených asi 15 až 20 tisíc dolarů, ale nechtěl jsem je utrácet, protože to byla rezerva na špatné časy. Všechno jsem rozjížděl až se směšně malými náklady,” říká John Vanhara. Start obou společností začal u e-mailu a přemýšlení, zda má zaplatit 25 dolarů za hosting, nebo peníze ušetřit a pořídit si tzv. free hosting bez vlastní domény.  “Když se podívám zpětně, tak se mi pomalu nechce věřit, že to tak amatérsky šlo rozjet. Toto byla obrovská lekce v myšlení, co vlastně jde a nejde. Jak není nutné dělat vše dokonalé hned od začátku, aby to mělo úspěch,” tvrdí John Vanhara.

Společnost na zakládání firem, jejíž sídlo je v Las Vegas, má společně s druhou realitní firmou obrat téměř dva miliony dolarů. John Vanhara hodnotí zpětně, že není potřeba do hloubky rozumět oboru, v němž chce člověk podnikat. “Obzvlášť když začínám s něčím novým, tak nejsem schopný dělat správné závěry a analyzovat. Dávám přednost něco začít a učit se za běhu. Rychle reagovat, dělat malé, ale časté změny,” říká na první pohled chaotický systém John Vanhara s tím, že to funguje lépe než cokoliv jiného.

Experimenty bohatého Johna

V roce 2006, kdy v Česku začínala blogovací horečka, se rozhodl založit firmu v přímém přenosu a veškeré jednání zapisovat na blog. O prodeji kol toho moc netušil a ani nevěděl, kam bude podnikání směřovat. I přesto vznikla firma XYZ Bikes. “To bylo v Kalifornii a v roce 2007 jsem ke kolům přidal posílání balíků z USA do celého světa na www.shipito.cz,” říká John Vanhara. Původním záměrem bylo alespoň naplnit pronajatý sklad, což mu nakonec přerostlo přes hlavu. Dnes populární balíková služba vytlačuje prodej kol z budovy. “Firma má obrat 1,2 milionu dolaru a 9 zaměstnanců,” doplňuje.

John Vanhara by se mohl stát rekordmanem v nejneobvyklejším způsobu založení firmy – jeho koníčkem se stalo podnikání netradičními způsoby. Na dálku v roce 2006 rozjel firmu Ofiplex v Memphisu. “Koupil jsem kancelářskou budovu a pronajímal kanceláře pro start-upy a malým podnikatelům. Mám tam jen jednu zaměstnankyni a roční obrat 120 tisíc dolarů,” dodává John Vanhara.

Jakkoliv zní příběh jako z pohádky o Honzovi, který se vydal do světa, ve skutečnosti podnikání zažívá krize a naopak obrovské úspěchy. Výhodou oproti zaměstnání je to, že si podnikatel řečeno fotbalovou hantýrkou vybírá hřiště a hráče, se kterými do “boje” nastupuje. “Teď mám neúspěch s realitní firmou. V Americe jsou reality v obrovské krizi. Jenže to nemůžu ovlivnit, je to dané trhem. Raději se tak soustředím na pozitivní věci, podnikání, kterému se daří,” vysvětluje John Vanhara. Jeho lékem na krize je pohled, který obrátí situaci k lepšímu. “Nemá cenu se zabývat neúspěchy, to prostě k podnikání patří. Něco jsem třeba chtěl rozjet a nakonec jsem zjistil, že to bylo hloupost a vymyslel jsem to celé špatně,” popisuje John Vanhara a přiznává, že za podnikatelský život udělal spoustu chyb, díky čemuž získal obrovské množství zkušeností.

K podnikání stačí čas

Sám tvrdí, že každý může dokázat to, co se ve Státech povedlo jemu. Inspirovalo ho samotné prostředí a zároveň otevřenost lidí k podnikání. “Snem mnoha lidí je založit vlastní firmu. Já se jen snažil pochopit americký systém a vzít znalosti z Česka,” říká John Vanhara.

V poslední době ho také uchvátila vlna tak zvaného self publishingu – neboli vydání knihy “vlastními silami” bez velkého nakladatelství. To byl i jeden z důvodů, proč se rozhodl vydat knihu Podnikání v USA, kterou distribuuje ve spolupráci s magazínem Dreamlife.cz. “Kniha by měla být inspirací, jak řešit různé situace při rozjezdu firmy. Extrémně užitečné je to pro všechny, kdo skutečně chce podnikat ve Spojených státech. Ale poučit se může každý. Já sám jsem přečetl o podnikání všechno, co bylo na trhu,” říká John Vanhara.

Kniha není jen souborem praktických rad. John Vanhara na svém příkladu dokazuje, že nejdůležitější je způsob myšlení. “Hlavní je s podnikáním začít, nemít výmluvy, všechno jde. Stačí věnovat podnikání volný čas a opustit zaměstnání, až když vidím, že podnikání přináší dostatek peněz,” radí milionář John Vanhara.
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená