FinExpert.e15.cz

Americký INDOŠ rájem podvodníků

Program americké federální vlády, jenž pomáhá tamním školám a knihovnám v pořizování internetového připojení pro své žáky a návštěvníky, se pomalu stává noční můrou zákonodárců.

Poté co se krátce po spuštění programu E-rate vzbouřilo několik velkých telekomunikačních společností, které na něj byly donuceny přispívat, přichází se poslední dobou i na to, že E-rate je také živnou půdou pro mnoho podvodníků.

Fond, jenž disponuje částkou zhruba 2,25 miliardy dolarů potřebuje přísnější opatření a pravidla, která jej budou chránit před podvody a zbytečným plýtváním. Po jednání s Federální komisí pro komunikace (FCC) to sdělili zástupci z řad pedagogů a konzultantů telekomunikačních společností. FCC zároveň schválila změny potřebné k zvýšení prevence před podvody.

Na problémy s fondem už dlouho upozorňují hlavně telekomunikační společnosti. Ty jsou také jeho hlavním sponzorem. Největším nešvarem je podle nich plýtvaní – mnoho subjektů si prý bere víc peněz než je ve skutečnosti nutné. FCC i další zástupci vlády se už tyto potíže snažili řešit několikrát, všechny pokusy o transformaci však skončily nezdarem. „FCC ani Kongres nemohou plně rozumět všem komplexnostem programu, který sami vytvořili,“ tvrdí například zástupci společnosti BellSouth.

Zástupci škol však na druhou stranu požadují zjednodušení pravidel pro udělení podpory. Mnoho zařízení si dlouhodobě stěžuje na to, že nejsou schopna projít spletí podmínek a žádostí, které jsou k získání grantu nutné.

I přes zjevné potíže programu je však jeho působení, alespoň americkou vládou, hodnoceno kladně. FCC jej dokonce považuje za svůj velký úspěch. „Není žádných pochyb, že E-rate je ohromný úspěch, jenž umožnil miliónům dětí a návštěvníkům knihoven bezplatný přístup k nejnovějším telekomunikačním a informačním službám,“ tvrdí členka komise FCC Kathleen Abernathyová.

Všeobecný rozmach internetu na amerických školách, nastal po přijetí novely  Telecommunications Act of the 1996, kterou svým podpisem, 8. února 1996, stvrdil tehdejší prezident Bill Clinton. Novela zákona z roku 1934 byla mj. velmi důležitým krokem k deregulaci telekomunikací. Hlavním bodem pro tisíce školních zařízení bylo založení The Universal Service Fund, známého spíše pod označením E-rate (E v tomto případě znamená Education), jenž vláda USA zřídila právě s myšlenkou zavádění internetu do škol.

E-rate spravuje soukromá nezisková organizace Universal Service Administrative Company (USAC). Školy a další veřejná zařízení, například knihovny, tak dostaly možnost pořídit si levné internetové připojení. Fond totiž přispívá na výrazné slevy, pohybující se od dvaceti do devadesáti procent, a to nejenom na služby internetových poskytovatelů, ale také na nákup nezbytného vybavení (huby, routery, kabeláž, instalační poplatky...). Už v prvním roce svého působení rozdělil program 1,3 miliardy dolarů.


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená