Pouze švýcarský frank, norská a švédská koruna „poráží“ americký dolar v rámci tzv. Big Mac indexu. Ten už tři desetiletí zpracovává britský časopis The Economist. Z aktuálních dat za červenec plyne, že nejdražší hamburger Big Mac se prodává právě ve Švýcarsku, zatím co nejlevnější na Ukrajině (to platí ať už máte v kapse jakoukoli měnu).

Big Mac byl pro srovnání zvolen z toho důvodu, že po celém světě jde o identický produkt (obr.: businesskeywords.com)
Za velkou louží stojí jeden tento „burger“ zhruba pět „babek“, u nás něco málo přes tři dolary. Jenže česká měna je dle indexu vůči té americké podhodnocena téměř o 40 %, „vlajkový“ hamburger fastfoodového řetězce by u nás teoreticky měl stát v přepočtu jen 45 Kč. Proč teoreticky?
Big Mac index je založen na teorii parity kupní síly (PPP) s tím, že v dlouhém období by se směnné kurzy měly pohybovat směrem k takovému poměru, který by vyrovnával ceny identického koše zboží a služeb ve dvou jakýchkoli zemích. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že cena pětačtyřicet korun za jeden Big Mac by odpovídala tuzemským nákladům a mzdám. Jako výchozí měnu, od které srovnání vychází lze zvolit ještě euro, britskou libru, japonský jen a čínský juan, takže pokud máte chuť si vyhrát, můžete se orientačně podívat, jak si který stát, respektive jeho měna stojí vůči ostatním.
Kolik stály peníze v minulosti? Tohle vás bude zajímat.
Samotný The Economist připouští, že nejde samozřejmě o dokonalý model, přesto se stal jakýmsi celosvětovým standardem, který se dostal i na stránky ekonomických učebnic. Ačkoli šlo původně před třiceti lety o hříčku, ukázalo se, že na tom takříkajíc něco bude…