FinExpert.e15.cz

Americký dluh zdá se být nezkrotným

Před rokem podepsal americký prezident Barack Obama zákon na podporu ekonomiky. Nejdražší nařízení v americké historii obhajoval slovy, že zemi zachrání.
Americký dluh zdá se být nezkrotným

Časovanou bombou je však výše dluhu kdysi země zaslíbené. Jedním z prvních zákonů, jenž podepsal Barack Obama ve funkci amerického prezidenta, byl balíček na podporu ekonomiky. Ta již rok funguje díky státní finanční injekci v celkové hodnotě 787 miliard dolarů. Zatímco záchranné plány se daří realizovat pouze z části, výše amerického dluhu narůstá raketovou rychlostí.

Americký prezident se s největšími problémy amerického hospodářství od konce druhé světové války rozhodl vypořádat po vzoru ekonoma Johna Keynese. Naučil vládní činitele utrácet, díky čemuž americké hospodářství přežívá a historie se opakuje. Ve třicátých letech minulého století zatáhnul za stejnou záchrannou brzdu tehdejší prezident Franclin Roosevelt. Tehdy byl propad amerického hospodářství dvacetiprocentní a nezaměstnaný byl každý čtvrtý Američan.

Dnes si v USA hledá práci každý desátý a stimulačním balíčky pozvolna zvedají ekonomiku vzhůru. Ta se však může opět ocitnout v červených čísel. Problémem je výše amerického dluhu.

Vysoké státní dluhy totiž mohou vést ke zpomalení hospodářského růstu. Na toto úskalí upozorňuje bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Kenneth Rogoff. Podle něj se handicap vysokého státního dluhu může projevit v neschopnosti tyto dluhy snižovat, což může ohrozit platební schopnost zadlužených zemí. K těmto možným problémům se mílovými kroky přibližují Spojené státy.

Letošní finanční rok skončí v USA s rekordním deficitem 1,56 bilionu dolarů. Se zlepšením nelze počítat ani v roce příštím. Schodek by měl dosáhnout částky 1,26 bilionu dolarů. Přičemž od roku 2006 vzrostl vládní dluh více než dvojnásobně. V loňském roce dosáhl vládní dluh 85 % HDP. Do roku 2014 má podle předpovědi Mezinárodního měnového fondu dostat na 108 %.

Tímto trojciferným číslem přesáhnou USA hranici škodlivosti státního dluhu pro možný hospodářský růst. Tu Rogoff stanovil na 90 % hrubého vládního dluhu a to včetně splátek úroků.

Krach jako v Řecku?

Současné tempo zadlužování řadí USA po bok Řecka a Itálie. Finanční problémy, se kterými tyto země bojují, jsou jasným indikátorem potřeby zaházet s penězi více obezřetněji než kdykoliv jindy.
Obamova administrativa by se tak měla zabývat nejen otázkami zvýšení veřejných výdajů, tvorbou pracovních míst či investic do ekologických projektů, na něž se pohlíží jako na možnou cestu k lepším zítřkům. Prozatím tak nečiní a otázku zadlužení příštích generací odsouvá na vedlejší kolej.

Poamericku doufá, že bude líp. Jde však spíše o zbožné přání. Kongresový úřad pro rozpočet předpokládá, že do roku 2019 vynaloží na splátky přes 800 miliard dolarů, které musí mít Amerika k dispozici. Pokud by neměla, nastal by problém v pořadí několikátý, o to však palčivější. Neschopnost splácet americký dluh by totiž mohla vážně ohrozit světový finanční systém. Američané proto musí neustále přesvědčovat finanční trhy, že dluh americké vlády mají pod kontrolou. Pokud by tomu tak nebylo a finanční trhy by ztratily důvěru v solventnost americké vlády, došlo by k zhroucení finanční infrastruktury současného světa.

To vše za cenu dvaceti let, kdy si Amerika zvykla žít na dluh. Potřebné finance půjčovali jak soukromí investoři, tak především asijské centrální banky. Čína má pohledávky vůči americké vládě ve výši 700 miliard dolarů, Japonsko 600 miliard, země z Blízkého východu půjčily americké vládě 200 miliard dolarů. Výčet zemí zdaleka není u konce. Amerika dluží Brazílii, Rusku, Thajsku, Mexiku či Turecku. Celkem se jedná o částku přesahující dva biliony dolarů.

Tato suma však není konečná a bude se nadále zvyšovat. Problémy americké ekonomiky v současnosti řeší Bílý dům méně drasticky - zadlužováním. Aktuálně prezident Obama podepsal zákon o navýšení limitu státních dluhů USA o dalších 1,9 bilionu dolaru. Tím se celková výše státního dluhu vyšplhala na částku 14,3 bilionu dolarů (zhruba 270 bilionů Kč).

Každý Američan dluží 40 000 dolarů

Pravda, Barack Obama nemá v současnosti příliš na vybranou. To, co americké ekonomice pomůže hned, jeví se v dlouhodobém měřítku jako řešení nevyhovující. V případě, že by americký prezident nepodepsal návrh zákona o navýšení limitu státních dluhů, riskoval by, že by se Spojené státy dostaly do platební neschopnosti. Navíc toto navýšení se ukazuje jako dočasně dostačující. Kongres palčivou otázku výše státního dluhu nebude muset řešit dříve než v příštím roce. Termínu listopadových voleb se tak debata o potřebě dalších financí nejspíše vyhne.

Přesto tento krok znamenal zvýšení dluhové zátěže o 6 000 dolarů na každého obyvatele USA. Součet všech dluhů, které spolkla snaha udržet kvalitu amerického života, se pohybuje kolem 40 000 dolarů na osobu. Spojené státy za záchranu či tvorbu dvou milionů pracovních míst, které přežily prostřednictvím zákona na podporu ekonomiky, platí příliš vysokou daň. Navíc stimul, jenž zadlužil americké domácnosti na léta dopředu, přispěl k růstu hrubého domácího produktu USA pouze o dva procentní body.

Jednou z mála pozitivních zpráv je tak údaj o takřka šestiprocentním růstu americké ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Ta přiměla Baracka Obamu jednak i jinak. Se svými spolupracovníky nyní pracuje na plánu, jak zvýšit daně a snížit výdaje vlády. Důvod je zřejmý. Do roku 2015 chce hlava státu snížit rozpočtový deficit na tři procenta hrubého domácího produktu. Přičemž letošní rok bude zakončen s deficitem více něž trojnásobně vyšším. Obama si je dobře vědom, že s tak vysokým číslem je ohrožena stabilita americké ekonomiky.

Otázkou zůstává, zda rozhodnutí změny nastaveného kurzu nepřišla příliš pozdě. Navíc příští dva roky nezbude Obamovi nic jiného než šetřit. Přičemž předpověď, že do roku 2013 bude americká pokladna přebytková, je spíše utopickou vizí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená