FinExpert.e15.cz

Americká ekonomika nabírá tempo. Evropa může tiše závidět

Makroekonomické indikátory v USA signalizují oživení.
Americká ekonomika nabírá tempo. Evropa může tiše závidět

Zatímco se za velkou louží daří ekonomiku postupně vzkřísit, Evropa stále nemůže najít cestu z problémů. Psát o definitivní změně kurzu však není na místě. Největší ekonomika světa ještě nemá vyhráno.

Americká ekonomika pokračuje ve zvolném zotavování. Důkazem toho je větší nabídka pracovních míst, průmysl nabírající na obrátkách, ale také zlepšující se osobní spotřeba. Jeden z poměrně spolehlivých ukazatelů, které předem indikují stav ekonomiky, index nákupních manažerů ve výrobní sféře se v lednu vyšplhal na hodnotu 54,1, což je nejvíce od června roku 2011. Ode dna se dokonce odlepuje i nemovitostní trh.

Nezaostávají ani firmy, kterým se daří vytvářet zisky. Počítá se také růst širší peněžní zásoby, jenž po většinu minulého roku stagnoval. V americkém motoru jsou nyní patrné a jasnější známky oživení a zdá se, že růst největší ekonomiky světa může být udržitelný. To reflektují investoři, kteří na Spojené státy v současnosti sázejí. V kurzu je cokoliv, co má něco společného se značkou USA.

„V našem globálním fondu konvertibilních dluhopisů dnes více věříme Spojeným státům. Obáváme se, že Evropa bude v příštím období dosahovat nízkého růstu až recese, proto v Evropě investujeme méně. Jsme přesvědčeni, že americká vláda dokáže podpořit ekonomiku mnohem lépe. A americký akciový trh je mnohem citlivější na přicházející dobré zpráv,“ demonstruje myšlení investorů specialistka konvertibilních bondů Sheila ter Laag. Podle předpovědí by v tomto roce měly americké akcie přinést dvoucifernou procentuální návratnost. Stane se tak poprvé od Velké recese, čímž překonají akcie z Asie, nebo z Evropy.

Hrozba recese polevuje

Pravděpodobnost recese v USA se den ode dne snižuje. Dokonce i ekonom Nouriel Roubini, který je pro své pesimistické vyhlídky přezdívaný jako Dr. Zkáza, musel slevit ze svého původního odhadu na možnost návratu americké ekonomiky do červených čísel. Ta je v současnosti menší než dříve odhadovaných 60 procent. „Hodně ale záleží na eurozóně. Pokud bude situace chaotická, nákaza se rozšíří,“ říká Roubini.

Jinými slovy – na optimistickou notu je příliš brzy. Evropa se totiž na rozdíl od Ameriky potýká s recesí. V hospodářském útlumu není jen její periferie, ale celá eurozóna. Řecký problém je sice v podobě schválení druhého záchranného úvěru v objemu 130 miliard eur na chvíli zameten pod koberec, ostatní bolístky ale nadále přetrvávají.

Vedle v současnosti přinejlepším hospodářské stagnace bojuje Evropa s vysokou nezaměstnaností, která už překonala psychologickou hranici 10 procent. Starý kontinent nyní může konejšit pouze fakt, že se podařilo zažehnat bankovní krizi a tím i zpevnit pozici eura. Tomu napomohlo rozhodnutí Evropské centrální banky zavést tříleté úvěrové operace.

V návaznosti na to se výnosy na evropských dluhopisových trzích stabilizovaly, a k výraznému poklesu výnosů dokonce došlo i u některých krizí ohrožených zemí. Předpokládá se ovšem, že restrukturalizace dluhu nepostihne pouze Řecko. Itálie se Španělskem mají dohromady okolo 3 bilionů eur veřejného dluhu a uhasit jej mohou zkresleně řečeno pouze krev a pot. Dluhy se totiž sníží za předpokladu, že se Evropě podaří obnovit hospodářský růst a přiměje své obyvatele uskromnit se a tím pádem šetřit.

Snížit deficit za každou cenu

Toho jsou si vědomi evropští lídři, kteří sázejí na rychlé a souběžné snížení deficitů všech zemích. Postupují tak razantněji než v USA, kde se dává přednost jen postupnému a de facto citlivému snižování fiskálních deficitů. Zatímco Fed neváhá s financováním deficitů, v eurozóně se tak děje jen v omezeném rozsahu. Pomoci kvantitativního uvolňování, kterému v USA nemusí být ještě konec, se podpořila spotřeba domácností.

Lidé se snadno dostali k penězům, které následně utratili. Tohoto přepychu se však Evropě nedostává. Její politici vsadili na zaručenou kartu, jak snadno přijít k potřebným financím. Vedle snižování výdajů zvyšují daně. To se projevuje v celkovém navyšování nákladů, což v USA doposud nepoznali. Všechny tyto kroky se následně projevují v tom, že americká ekonomie dosahuje silnějšího růstu, investic a spotřeby. K tomu postupně klesá nezaměstnanost a probíhá obnova průmyslové báze.

Přesto nemá největší ekonomika světa stále vyhráno. S příchodem finanční krize klesla průmyslová produkce o více než 5 procent a tato meta je nadále vzdálená. Počet zaměstnaných na plný úvazek je v současnosti zhruba na stejných hodnotách jako v lednu roku 2000. Připočítat k tomu je však třeba dalších 18 milionů práceschopných obyvatel, kteří zaměstnání pozbývají. Aby USA udržely celkovou míru nezaměstnanosti na stávající úrovni, potřebují stabilně každý měsíc alespoň 150 tisíc nových míst. Zda se jim to podaří, ukáží následující měsíce.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Děkuji za zevrubné vysvětlení, jak se věci mají a zd...
Kamila
6. 3. 2012, 18:10
Nemám co vytknout...
Petr Skácel
5. 3. 2012, 17:54
Článek je čtivý, leccos vysvětlující. Kritika vš...
Karel Sláma
5. 3. 2012, 17:13
Jak mám věřit plátku, který nese vznešený název FinE...
Jaroslav Orlík
5. 3. 2012, 12:30
Nadpis: "Americká ekonomie nabírá tempo. Evropa může...
Petr
5. 3. 2012, 10:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená