Mnoho z nás řeší dilema, jak skloubit rodinný a profesní život tak, abychom ani jedno nezanedbávali. Pomoci nám mohou alternativní pracovní úvazky. O jaké alternativy může jít? Lze mezi ně zařadit zkrácený pracovní úvazek, flexibilní pracovní dobu, práci z domova, stlačenou pracovní dobu, rozdělené či sloučené pracovní úvazky.
Jak jsme na tom u nás?
I když se Česká republika snaží, přesto je v tomto směru za západoevropskými státy pozadu. Například v roce 2013 na zkrácený úvazek v naší republice pracovalo 10 procent žen, v Rakousku to bylo 45 procent a v Nizozemsku 77 procent. Informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.
„Ženy s dětmi v předškolním věku představují pro naši ekonomiku potenciál, který je potřeba rozvíjet. Naším úkolem je mimo jiné motivovat zaměstnavatele více využívat možností alternativních pracovních úvazků a matkám co nejvíce ulehčit slaďování rodinného a profesního života,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministerstvo práce a sociální věcí se snaží prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje podporovat vznik různých projektů, které by měly pomáhat jak maminkám s malými dětmi, tak jejich zaměstnavatelům a učit je efektivně rozložit čas mezi rodinu a práci. Zaměstnavatelé mohou matkám pomáhat i dalšími způsoby. V poslední době se rozmáhá vznik firemních školek nebo dětských skupin.
Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.
Kdy je největší propad zaměstnanosti českých žen?
Samozřejmě je to v době, kdy jsou ženy na mateřské či rodičovské dovolené. V posledních letech je to okolo třicátého věku žen. Podle mezinárodního průzkumu z roku 2013 věnovanému příčinám ekonomické neaktivity ve státech Evropské unie, je 17, 2 % tuzemských žen ekonomicky neaktivních právě z důvodu péče o dítě, v Německu je to 9, 9 % a v Dánsku dokonce jen 1, 7 % žen.