FinExpert.e15.cz

Allianz: Se změnou času se výrazně zvyšuje riziko nehod všeho druhu

Praha, 27. března 2014

Blíží se poslední březnový víkend a s ním i každoroční změna zimního času na letní, která může na citlivé jedince působit negativně. S faktem, že si někteří lidé stěžují v prvních dnech letního času na sníženou soustředěnost, ospalost a zvýšenou únavu, jsou v souladu i statistiky Allianz pojišťovny. Z nich je patrné, že v následujících pěti dnech bezprostředně jdoucích po změně času, což je průměrná doba, po kterou se organismus adaptuje, roste počet škod o 15 - 20 procent.

Někteří klienti Allianz sami v hlášení své škody přiznali, že se po změně času necítili ve své „kůži“. Jedním z nich byl podle nahraného hovoru například řidič, kterého po loňské změně času v poslední březnovou neděli vpodvečer přepadl mikrospánek na trase mezi Olomoucí a Ostravou. Probudil jej až náraz vozu do svodidel. Únava řidičky v kombinaci se špatnou viditelností byly příčinou kolize dalšího auta, které ve stejný den vjelo do betonové zátarasy zužující jízdní pruhy. 

„Starší řidič z Vysočiny usnul na Apríla za volantem v pravé poledne a zdemoloval majiteli zahrady u silnice pět polí plotu, další zase vyjížděl ze dvora, aniž by si před tím otevřel vrata. Dokonce dva majitelé auta v tomto období nedostatečně v mírném kopci zabrzdili a jejich vozy se samovolně rozjely,“ přibližuje pouze zlomek nehod z únavy či nedbalosti Tomáš Klofát, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz.

Likvidátoři Allianz vyhodnotili pouze škody, jež mohou mít s těmito negativními vlivy souvislost, tedy počty dopravních nehod, úrazů a událostí z pojištění odpovědnosti. U nich lze totiž prokázat minimálně částečnou souvislost s nižší soustředěností, vykolejením z „biorytmu“, poruchami spánku, oslabenou koncentrací, nebo zhoršenými reakcemi.

Minimální nárůst škod – o 13 % byl zaregistrován ve dnech po 27. 3. 2011, kdy nastala změna na letní čas. V letech 2012 a 2013 byl březnový nárůst již o 16 a 17 procent. Více než 20procentní byl zaznamenán v říjnu 2011 a 2012. Loni v říjnu pak počet škod, u nichž tento „změnový“ faktor může hrát roli, přesáhl za zmíněných pět dní počet 1500. Nejvíce se jich stalo 2. a 3. den po změně času – 470 a 450. Oproti běžným dnům činil nárůst téměř čtvrtinový. „Je jednoznačné, že na podzimních vyšších číslech se negativně projevují i jiné faktory, zejména u dopravních nehod jsou to četnější cesty po hřbitovech na svátek zesnulých, podzimní školní prázdniny, nebo zhoršené počasí. Jaro je z pohledu rizik příznivější,“ doplňuje ředitel Klofát.

Dalšími častými příčinami dopravních nehod změnových dnů jsou kromě mikrospánku také nedodržení bezpečné vzdálenosti, nedobrzdění, „přehlédnutí“ vozidla hlavně při couvání, nebo vyjíždění z parkovišť a nedání přednosti v jízdě. Řidiči by proto ani o tomto, o hodinu kratším víkendu, neměli podceňovat únavu a raději se vyvarovat dlouhého cestování.

Pokud bychom se podívali na úrazy, tak v inkriminovaných březnových a říjnových dnech byly nejčastějšími diagnózami distorze kotníků, pohmoždění hlezen, tržné rány, často v obličeji nebo na prstech rukou, zlomeniny bérců a zápěstí. Více než polovina úrazů se stala při sportu, nebo neopatrností při práci doma a na zahradě. Častěji byly registrovány také nejrůznější odpovědnostní škody – jednou z nich bylo vytopení několika domácnosti v paneláku vodou z vany, kterou si roztržitá dívka napouštěla a pak dlouze telefonovala, nebo požár domu po vznícení oleje v hrnci, na který kuchařka zapomněla. 

Každoroční zavedení letního času u nás začalo již před 35 lety. Přes četné argumenty jeho odpůrců bude i letos trvat od 30. března do 26. října a naplánován je i na příští rok od 29. března do 25. října.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená