FinExpert.e15.cz

Alimenty: vše, co potřebujete vědět

Výši výživného ovlivňuje několik faktorů. Například schopnosti, možnosti a majetkové poměry rodiče a také potřeby dítěte.
Alimenty: vše, co potřebujete vědět

Jak se bude postupovat při rozvodu při určování výše alimentů? Co můžete dělat v případě, že vám bývalý partner na vaše děti alimenty neposílá? Kam se obrátit, a má tato situace vůbec řešení?

Začněme hned na začátku, tedy vlastně na konci. A to u rozvodu či rozchodu. Při rozvodu je vše automatické a má svůj postup. Pokud jste ale s partnerem nebyli sezdáni, musíte k soudu podat žádost na určení vyživovací povinnosti. Nejlepší cestou je samozřejmě dohodnout se mezi sebou a soud vaši dohodu poté schválí – tedy pokud je v zájmu dítěte.

Určení výše výživného je více méně na soudci. Ovlivňuje ho několik faktorů. Například schopnosti, možnosti a majetkové poměry rodiče a také potřeby dítěte. Soudce má orientační tabulku pro určení výše výživného vydanou Ministerstvem spravedlnosti (níže).

Věk dítěte a díl platu, který připadne na výživné

  • 0 až 5 let: 11 – 15 %
  • 6 až 9 let: 13 – 17 %
  • 10 až 14 let: 15 – 19 %
  • 15 až 17 let: 16 – 22 %
  • 18 a více let: 19 – 25 %

Co když vám ale partner neplatí?

Samozřejmě dochází k situacím, kdy rodič na své děti neplatí. Na koho se v tomto případě obrátit? Hlavní je začít jednat co nejdříve. Uvědomte si, že špatná finanční situace ovlivní život nejen vám, ale také vašim dětem.

Samozřejmě můžete zkusit neplatiče nejdříve kontaktovat a „pohrozit“ mu tím, že učiníte jisté kroky. Je ale otázkou, zda ho to donutí platit. S největší pravděpodobností budete muset být radikálnější. Nejúčinnějším způsobem je vymáhání exekutorem. Tento krok přináší úspěšnost ze 70 %.

Mýty a fakta o výživném na dítě

Mýty a fakta o výživném na dítě

Dítěti by měl být i po rozvodu zajištěn standard, na který bylo zvyklé. O to se má postarat výživné.

„Paradoxně jej však využívá nejméně lidí, zřejmě z neznalosti a strachu z celého procesu a jeho nákladů,“ uvádí Alžběta Kokešová manažerka projektu Alimenty dětem.

Dále můžete alimenty vymoct nařízením soudního výkonu rozhodnutí. Úspěšnost je ale mizivá. Pouze okolo 5 %. Soud má totiž na rozdíl od exekutora možnost využívat jen jeden nástroj vymáhání.

V posledním kroku můžete využít podání trestního oznámení na spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. To můžete učinit po čtyřech měsících nezaplaceného výživného. Trestní oznámení vám ale peníze nevrátí, dlužník bude pouze potrestán. Nutno dodat, že trestný čin zanedbání povinné výživy je druhým nejčastějším trestným činem v naší republice. Předčí ho jen krádeže.

„Mnohdy se take v praxi setkáváme s určitou neznalostí Policie ČR při řešení dlužných alimentů. V případě, kdy dlužník pošle třeba jen symbolickou částku, se někteří policisté odmítají případem dále zabývat s tím, že dlužník projevil snahu. Zákon ale žádnou snahu o zaplacení dluhu nezná, takže by to neměl být důvod pro uzavření celého případu. My se již delší dobu snažíme upozorňovat politiky a jiné funkcionáře na tuto praxi, protože si myslíme, že se jedná o záležitost, kterou se dá poměrně lehce napravit – například proškolením policistů,“ uvádí Alžběta Kokešová.

Odebrání řidičáku

Exekutoři mohou jako prostředek k vymožení dlužných alimentů využít odebrání řidičského průkazu. Dle odhadů Exekutorské komory ČR je každý rok zahájeno přibližně 3 600 exekučních řízení k vymožení výživného – to představuje zhruba 0,16 % všech řízení, jinými slovy každé 625 exekuční řízení. Zhruba tři čtvrtiny těchto exekučních řízení je vedeno k vymožení výživného pro nezletilé dítě. 

Exekuce: Přinesly úpravy v pravidlech exekucí nějaké změny?

Exekuce: Přinesly úpravy v pravidlech exekucí nějaké změny?

V loňském roce došlo v exekucích k několika změnám.

„Každý rok je vydáno průměrně 470 exekučních příkazů pozastavením řidičských oprávnění, přičemž tento způsob vedení exekuce exekutoři využívají jen z 20 %, jinými slovy: ve čtyřech z pěti exekučních řízení vedených k vymožení výživného pro nezletilé dítě exekutor nevolí pozastavení řidičského oprávnění, ale méně invazivní formu, např. postižení bankovního účtu,“  řekl nám Petr Vorlíček z EK ČR.

Zálohové výživné

Institut zálohového výživného již existuje v 15 zemích Evropy. Problematika zálohového výživného nás rozděluje na dva tábory. Někdo je pro, protože to pomůže postiženým rodinám, jiný zásadně proti, protože proč bychom ze svých daní měli platit alimenty na cizí děti.

Pokud návrh projde, neznamená to, že dlužníci budou zbaveni svých závazků. Už ale nebudou v podstatě dlužit svému partnerovi, respektive dětem, ale státu. Ten má více prostředků na vymožení peněz než „obyčejný“ člověk. 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Je nějaké daňové zvýhodnění pro otce,kteří řádně pla...
Bábina
13. 1. 2017, 19:17
Rozešla sem se s otcem svého syna a on my neda pokoj...
Dominika Gazsiova
3. 12. 2016, 02:43
www.nastvanamatka.cz
Naštvaná matka
22. 11. 2016, 14:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená