FinExpert.e15.cz

Aktuální trendy investic: Komodity a rozvíjející se trhy

Přinášíme nejzajímavější nabídky z vídeňského „veletrhu“ fondů. Jak investovat např. do Olympiády v Číně?
Aktuální trendy investic: Komodity a rozvíjející se trhy

Jubilejní desátý ročník vídeňského Fonds Kongressu se konal 4. a 5. března 2008. Účastnilo se ho více než 130 vystavovatelů. Většinou se jednalo o investiční společnosti, ať už s celosvětovou působností nebo naopak lokální profilací na rakouský či německý trh.

Dále byli zastoupeni emitenti certifikátů, pojišťovny, zprostředkovatelé finančních služeb či nemovitostní společnosti. Kongres tradičně pořádal prestižní rakouský magazín Fonds Professionell, který je určen především pro finanční poradce. To byla také hlavní cílová skupina, kterou chtěl veletrh fondového a finančního průmyslu oslovit.
 
I když se nejedná o tak velkou akci jako obdobný kongres v německém Mannheimu z konce ledna, ve středoevropském regionu patří vídeňský Fonds Kongress k nejvýznamnějším investičním veletrhům s téměř 2 000 účastníky. Jaké byly nejzajímavější nabídky?
 

Prosazují se komodity i alternativní strategie       

Fonds Kongress dal příležitost představit své produkty a strategie několika desítkám převážně evropských investičních společností. Zatímco na loňském Fonds Kongressu jasně dominovalo téma ekologického investování, letos se kromě něj dostaly do popředí komodity a rozvíjející se trhy (které jsou na cenách komodit více závislé než vyspělé trhy).
 
Je to dáno především skutečností, že komodity nebyly pohnutým vývojem po loňské hypoteční krizi postiženy, naopak se staly často vyhledávanou náplastí. Většímu zájmu se těšily také alternativní investiční produkty, např. fondy absolutního výnosu.
 

Investice na východoevropských a středoevropských trzích

Investiční společnost Baring Asset Management prezentovala Baring Russia Fund. Tento akciový fond investuje nejen do Ruska, ale v menším rozsahu i na Ukrajinu a do dalších republik bývalého Sovětského svazu. Rusko se dostává do popředí investičního zájmu jednak pro své příznivé makroekonomické poměry, ale také kvůli dobré perspektivě energetického sektoru při vysokých cenách ropy a zemního plynu (největší pozice ve fondu mají Lukoil a Gazprom) i těžebního sektoru při vysokých cenách průmyslových kovů (pozice v JSC MMC Norilsk Nickel).
 
Bawag P.S.K. Invest věnovala pozornost středoevropským a východoevropským akciím. Tento region je z investičního pohledu důležitý především z hlediska konvergence zdejších ekonomik vůči západní Evropě. Fond Bawag Osteuropa Stock, který investuje nejvíce do Ruska a středoevropského prostoru (Polsko, Maďarsko, ČR), sice podlehl velké korekci na začátku letošního roku, ale dlouhodobě patří k nejvýkonnějším ve své skupině.
 

Investice do drahých a průmyslových kovů

Společnost Blackrock Merrill Lynch Investments Managers prezentovala skupinu globálních akciových fondů, jejichž úspěch je spojen s růstem cen komodit. World Gold Fund investuje alespoň 70 % portfolia do akcií společností zabývajících se těžbou zlata. Doplňkem jsou akcie společností těžících další drahé kovy, např. platinu, stříbro nebo diamanty. Fond je v rámci regionální alokace ze třetiny zainvestován do Severní Ameriky (ta je však nejvíce podvážena), významnou váhu mají i exotické regiony jako jižní Afrika, Austrálie nebo Latinská Amerika.
 
World Mining Fund investuje do sektoru těžby nejen vzácných, ale i průmyslových kovů (hliník, zinek, nikl) nebo energetických surovin (uhlí, uran). Oba fondy Blackrock mají nejvyšší rating AAA od S&P a v posledních dvou letech byly výrazně nadvýkonné proti svým benchmarkům. Nabídku Blackrock doplňuje ještě New Energy Fund, který se zaměřuje na alternativní energie a obnovitelné zdroje. Téměř polovinu portfolia fondu představují evropské země, významnou váhu nad jednu třetinu zaujímá i Severní Amerika. Tento fond má rating AA a je rovněž nadvýkonný.
 

Total return fondy

Společnost C-Quadrat věnovala větší pozornost dluhopisovým a smíšeným fondům. Do povědomí kongresového publika se dostaly hlavně fondy sledující alternativní strategii „total return“, která se snaží dosáhnout absolutního výnosu nezávisle na vývoji konkrétních indexů (tzn. i při jejich poklesu).
 

Emergency trhy na mnoho způsobů

Nabídka HSBC je silná v akciových fondech zaměřených na jednotlivé rozvíjející se trhy. Mezi nimi nechybí fond HSBC Indian Equity, který je nejvíce zainvestován do materiálů a technologií, ani fondy HSBC Chinese Equity a HSBC Brazil Equity, které sektorově více zohledňují finanční služby. Za pozornost stojí také fond HSBC Global Emerging Markets Bond, který investuje nejvíce do dluhopisů zemí Latinské Ameriky, východní Evropy a východní Asie. Na rozvíjející trhy se zaměřil i velký počet jiných investičních společností, které své produkty ve Vídni prezentovaly.
 

Investice do Olympijských her v Číně

Společnost Invesco představila asijské akciové fondy. Asia Infrastructure Fund se soustředí na infrastrukturní investice; stěžejním sektorem je průmysl. Fond investuje v mnoha zemích, např. v Hongkongu, Indii, Austrálii nebo v Číně. Invesco PRC Equity Fund je fond čínských akcií, který je zainvestován blízko indexu MSCI China. Předpokládá se, že výkonnost obou fondů s ratingem A by měla být podpořena přípravou olympijských her v Číně.
 

Na ekologické investování se nezapomnělo

Ekologickému investování je věrná společnost KBC Asset Management, ačkoliv v ČR tento trend příliš nepropaguje. Na Fonds Kongressu totiž upozornila na tři své fondy KBC Eco Fund Climate Change, KBC Eco Fund Alternative Energy a KBC Eco Fund Water.
 
Tyto akciové fondy mohou investovat do různých sektorů, v nichž se nacházejí společnosti produkující alternativní energie, zajišťující recyklaci, navrhující energeticky úsporná opatření nebo dodávající pitnou vodu.
 

Kupóny závislé na inflaci

Dalším tématem KBC byly speciální dluhopisové fondy, a to KBC Bonds High Interest (globální fond vysoce bonitních dluhopisů s vyšším výnosem a významnou měnovou diverzifikací; rating AA), KBC Bonds Inflation-Linked Bonds (fond vysoce bonitních dluhopisů s převážně delší splatností, jehož kupóny jsou závislé na výši inflace; rating A) a KBC Bonds Convertibles Euro Hedged (fond dluhopisů investičního stupně měnově zajištěných do eura, emitenti pocházejí nejčastěji z Evropy, USA a Japonska).
 
 
Článek vyšel v časopisu FOND SHOPu 6/2008 dne 21.3.2008.
redakčně kráceno
 
 Klepněte pro větší obrázek
  
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená