V poslední době se hodně mluví o intervencích ČNB proti silné koruně, která z „tištění“ peněz udělala drogu pro naši ekonomiku. Ale jak už to tak chodí, čím víc dávek, tím horší bude vystřízlivění. Dle odhadů analytiků by mělo euro reálně stát pod 25 Kč, někteří vidí přirozený kurz mezi 23 a 24 Kč za euro. Celosvětově známý Big Mac index, který konstruuje uznávaný The Economist říká, že ještě méně.
Dle lednové aktualizace právě 19,33 Kč/1 € a americký dolar by měl být dokonce pod 15 Kč. Interaktivní mapku najdete pod odkazem výše, porovnávat můžete ještě britskou libru, japonský jen a čínský jüan. Stačí vybrat měnu a stát a hned uvidíte, zda je jedna měna vůči jiné nadhodnocena či podhodnocena a jak moc.

Big Mac byl zvolen proto, že po celém světě jde o identický produkt (obr.: mcdonalds.com, economist.com)
Nejznámější „burger“ řetězce McDonald's u nás stojí dle indexu 75 Kč, v Americe 5,06 dolaru (eurozóna 3,88 €). Dle aktuálního kurzu dolaru tedy 126 Kč, respektive 105 Kč po přepočtu z eur. Cenový rozdíl vyjadřuje podhodnocení koruny o 40 % vůči dolaru a o 28 % vůči euru.
Pokud se vám to celé nezdá, pak vězte, že Big Mac index je konstrukce založena na teorii parity kupní síly (PPP) s tím, že v dlouhém období by se směnné kurzy měly pohybovat směrem k takovému poměru, který by vyrovnával ceny identického koše zboží a služeb ve dvou jakýchkoli zemích.
Evropu straší další bankovní krize, naplní se černý scénář?
Samotný The Economist připouští, že jde o hříčku, přesto se Big Mac stal jakýmsi celosvětovým standardem, který se dostal i na stránky ekonomických učebnic. Sestavován je už tři desítky let.