FinExpert.e15.cz

Aktivní Vs. pasivní klient. Co nabízejí banky za aktivitu?

Být „průtokový“ klient se nevyplatí. Buďte aktivní a ušetříte!
Aktivní Vs. pasivní klient. Co nabízejí banky za aktivitu?

Kolik účtů máš, tolikrát jsi člověkem. Anebo možná taky ne… Nové nízkonákladové banky hledají cesty jak udržet své služby zdarma a ty klasické zase chtějí nabídnout alternativu těm zákazníkům, kteří už se nechtějí nechat škubat na poplatcích. V podstatě všechny banky tak hledají aktivního klienta, který využívá jejich služby, platí kartou, má kontokorent či jiný úvěr nebo třeba drží v bance určitou sumu peněz. Samozřejmě existují tací, co si rádi připlatí, nebo tzv. „průtokoví“ klienti.

Páchá mBank sebevraždu? Odhání „průtokové“ klienty

Páchá mBank sebevraždu? Odhání „průtokové“ klienty

Zdraží i platby v cizí měně a předčasné splacení hypotéky.

Ale pak buď platíte přemrštěné poplatky, nebo nějaké řekněme minimální – oboje prakticky zbytečně. Je tak lepší udělat si inventuru a ujasnit, které účty/služby jsou vám ku prospěchu a které se staly přítěží.

Komerční banka (KB)

Málo co je tak chaotické jako program „MojeOdměny“ Komerční banky. Abyste měli zdarma běžný účet, který zahrnuje elektronický výpis, platební kartu, internetovou a mobilní banku a příchozí platby na účet, musíte splnit alespoň dvě z následujících podmínek:

 • alespoň jedna příchozí platba na účet měsíčně
 • vlastnictví kreditní karty, úvěru či hypotéky (od KB/Modré pyramidy stavební spořitelny)
 • suma prostředků u KB, Modré pyramidy stavební spořitelny, KB Pojišťovny, KB Penzijní společnosti a Investiční kapitálové společnosti KB činí alespoň 100 tisíc Kč
 • pravidelná měsíční úložka v libovolné výši u KB (spořicí účet, stavební spoření u Modré pyramidy stavební spořitelny, KB Penzijní společnosti, KB Komerční pojišťovny, Investiční kapitálové společnosti KB)

Při splnění jen jedné podmínky odpouští KB 50 % z měsíčního poplatku za balíček „MůjÚčet“. Ten činí 68 Kč. V rámci odměn můžete mít i výběry z bankomatů KB zdarma, platí pravidlo:

 • 1 platba debetní či kreditní kartou u obchodníka = vrácení poplatku za 1 výběr z bankomatu KB debetní kartou

Jinak stojí výběr z vlastního bankomatu 9 Kč a 39 Kč z cizího.

Česká spořitelna (ČS)

Pro ty, kteří se obejdou bez pobočky, připravila Česká spořitelna iÚčet. S tímto účtem máte internetové, mobilní a telefonní bankovnictví Servis 24, debetní kartu Visa classic, příchozí i odchozí platby zdarma a elektronické výpisy za splnění dvou podmínek:

 • v daném měsíci nevyužijete vklady či výběry hotovosti na pobočce s výjimkou vkladu a výběru cizí měny z nebo na účet a zároveň nezadáte příkaz k bezhotovostní transakci z účtu včetně příkazu přes sběrný box (s výjimkou žádosti o inkaso a realizace zahraničního platebního styku)
 • zaplatíte kartou alespoň 7 000 Kč (počítá se i platba bezkontaktní nálepkou i splátka kreditní karty)

Pokud podmínky nesplníte, bude vás to stát 98 Kč. Součástí služeb bez poplatku však nejsou výběry z bankomatů, ty z bankomatů České spořitelny vyjdou na 5 Kč, výběr z bankomatu jiné banky vyjde na 40 Kč. K účtu lze dokoupit balíček neomezených výběrů z vlastních bankomatů za 29 Kč měsíčně.

ČSOB

ČSOB aktivní konto zahrnující elektronické výpisy, bezkontaktní debetní kartu MasterCard, kontokorent, internetové bankovnictví, deset tuzemských odchozích plateb a neomezený počet příchozích plateb, pět inkas a pět výběrů z bankomatů ČSOB můžete mít zdarma, pokud:

 • je jeho majitel rovněž majitelem ČSOB Firemního konta nebo Obchodního konta nebo pokud je majitelem ČSOB Podnikatelského konta, na kterém dosáhl průměrného měsíčního kreditního obratu vyššího než 100 tisíc Kč za poslední 3 měsíce. Zároveň při automatickém převodu z ČSOB Studentského konta je Aktivní konto vedeno 12 měsíců zdarma.

Při nesplnění podmínek vyjde účet na 95 Kč měsíčně. Výběry z cizích bankomatů jsou zpoplatněny částkou 35 Kč.

Raiffeisenbank

Vedení účtu zdarma, neomezený počet výběrů z bankomatů všech bank v ČR, příchozí i odchozí platby zdarma, vedení základní debetní a kreditní karty plus bezkontaktní nálepka, sleva 1 % z úrokové sazby hypotéky a spořicí účet s úrokovou sazbou 1,5 % (výpovědní doba 21 dní, při splnění podmínek pro bezplatný účet) přináší eKonto Smart. Podmínky jsou právě dvě a je třeba je splnit současně:

 • na účet vám dorazí alespoň 15 000 Kč měsíčně
 • uskutečníte alespoň tři odchozí transakce měsíčně

V případě, že podmínky dodržíte, jsou výše uvedené služby zdarma, v opačném případě za 99 Kč.

GE Money Bank

Všechny příchozí i odchozí tuzemské platby zdarma s kontem Free & Flexi, dále jednorázové transakce zadané prostřednictvím internetového bankovnictví v rámci tuzemského platebního styku, zadání, změny a zrušení trvalého příkazu nebo inkasa včetně SIPO prostřednictvím internetového bankovnictví. Elektronický výpis z účtu a čtyři výběry z bankomatů GE Money Bank měsíčně rovněž zdarma. K tomu debetní bezkontaktní karta včetně nálepky při splnění následující podmínky:

 • na účet vám dorazí alespoň 7 000 Kč měsíčně

V případě nesplnění podmínky činí měsíční poplatek 149 Kč. Pátý a další výběr z bankomatu GE vyjde na 15 Kč, výběr z cizího bankomatu 40 Kč.

Citibank

Balíček služeb Citikonto Plus obsahující běžný účet v českých korunách i cizích měnách, spořicí účet, embosovanou debetní kartu, čtyři výběry hotovosti z tuzemských bankomatů, příchozí a deset odchozích plateb (včetně trvalých příkazů a SIPO) zadaných elektronicky, internetové a mobilní bankovnictví zdarma, pokud:

 • celkový průměrný zůstatek neklesne pod 250 000 Kč nebo v případě, že součet příchozích plateb v daném měsíci nepřesáhne 25 000 Kč (za příchozí platbu se nepovažují převody mezi vlastními účty vedenými v Citibank)

V případě nesplnění podmínky stojí balíček 169 Kč měsíčně. Každý další výběr z bankomatu nad čtyři v rámci balíčku vyjde na 30 Kč.

Equa bank

Za „běžné“ služby u Equa platit nemusíte, splníte-li alespoň jednu ze čtyř podmínek, viz níže. Zdarma pak máte vedení účtu, elektronický výpis, domácí příchozí i odchozí platby včetně trvalých příkazů, výběry ze všech bankomatů v tuzemsku, bezkontaktní debetní platební kartu. Podmínky jsou následující:

 • v daném měsíci máte alespoň tři zaúčtované platby provedené bezkontaktní platební kartou Debit MasterCard
 • v daném měsíci dosahuje součet příchozích transakcí na váš běžný účet alespoň 10 000 Kč
 • celkový zůstatek na vašich účtech v Equa bank neklesne pod 100 000 Kč
 • v Equa bank splácíte hypoteční nebo spotřebitelský úvěr.

Za jednu splněnou aktivitu vám banka odpustí 99 Kč, které se jinak za balíček platí.

Zuno

Účet Plus a s ním zdarma výběry z bankomatů v tuzemsku nad 1 000 Kč a výběry z bankomatů v zahraničí včetně sazby 1,5 % na Spoření Plus a bezplatného kontokorentu do 2 500 Kč lze mít za splnění následující podmínky:

 • zaplatíte v daném měsíci kartami (debetní + kreditní) u obchodníků či na internetu alespoň 3 000 Kč.

Jinak vyjde Účet Plus na 68 Kč měsíčně. Se základní verzí účtu stojí výběr z bankomatu v tuzemsku 28 Kč a 80 Kč v zahraničí.

Era

Vedení účtu zdarma, elektronické výpisy, elektronicky zadané transakce, odchozí platby na základě inkasa (včetně SIPO) pokud:

 • průměrný měsíční zůstatek v předchozím měsíci neklesne pod 15 000 Kč

V opačném případě je účtován poplatek 50 Kč za vedení účtu. Výběr z bankomatu ČSOB v tuzemsku vyjde na 5 Kč, výběr z bankomatu cizí banky vyjde na 30 Kč.

UniCredit Bank

V rámci U konta lze mít jeho vedení bez poplatku, všechny výběry z bankomatů všech poskytovatelů v ČR i zahraničí bez poplatku, příchozí platby, provedení všech standardních trvalých i jednorázových příkazů online, elektronické výpisy a jednu platební kartu, pokud:

 • přijde vám na účet alespoň 12 000 Kč měsíčně

Pokud kreditní obrat nesplníte, pak zaplatíte 199 Kč plus veškeré elektronické odchozí platby (včetně plateb SIPO, inkas, trvalé příkazy), veškeré výběry z bankomatů všech provozovatelů v ČR i v zahraničí.

Fio a mBank

U obou bank je vedení účtu a běžné služby zdarma. Za svou aktivizu (placení kartou) je zákazník odměněn bezplatnými výběry z bankomatu:

 • Fio: jeden výběr z bankomatu cizí banky za každých 4 000 Kč utracených kartou, nejvýše však pět za měsíc. Výběr z bankomatu cizí banky je jinak zpoplatněn částkou 30 Kč. V rámci bezplatného účtu má zákazník k dobru 10 výběrů z bankomatů Fio, každý další 9 Kč.
 • mBank: jeden výběr z libovolného bankomatu při souhrnné útratě kartami alespoň 2 000 Kč, dva bezplatné výběry při zaplacení alespoň třech tisíc a tři výběry pokud zaplatíte kartou alespoň 4 000 Kč u obchodníků.

Tip: Výhody a nevýhody jednotlivých bank a jejich nabídek můžete zkonzultovat na našem fóru.

Plaťte chytře. Tyto „kreditky“ vám vrátí peníze

Plaťte chytře. Tyto „kreditky“ vám vrátí peníze

Využijte peníze banky, získejte procenta zpět a vstupní bonus.

Další článek


 

celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Pověz nám ještě tu pohádku jak jsi byl v Mexiku a má...
Chrz je niemand
19. 12. 2014, 08:51
A komu by si jako měl ty malá plešatá nulo ležet v ž...
Chrz je niemand
19. 12. 2014, 08:48
Což o to, to já to mám podobně, ale také chápu lidi,...
Patrik Chrz
19. 12. 2014, 07:18
Air Bank - ucet proste zadarmo, zadne podminky jako ...
Redmarx
18. 12. 2014, 22:18
Tak nevím ale u era online účtu je: Bezplatný neo...
MirekP
18. 12. 2014, 14:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená