FinExpert.e15.cz

Akciový výhled: Evropa se rozdělí, Ameriku čeká pokles

Zatímco severní část Evropy začne znovu akcelerovat své ekonomiky, tak okrajové země uvízly v blátě. Výhled amerického indexu S&P 500  je spíše negativní.
Globálním akciím ještě pár let potvrá, než se dostanou z dosahu současné propasti.

Ke konci loňského roku se naplnil náš scénář o maximální intervenci ze strany ECB, která spustila svůj program LTRO na obranu před úvěrovou krizí. LTRO, a lepší než očekávaná ekonomická data, pomohla akciím k růstu a některé z nejčernějších mraků se rozplynuly. Od našeho posledního kvartálního výhledu si MSCI World Index USD připsal 15 procent. Avšak i přes všechny snahy jsou objemy obchodů, ve srovnání s obdobím od roku 1995, jen lehce nad průměry. Kyvadlo globálních akcií se opět pohnulo směrem k historickým oceněním. Než definitivně překleneme zejcí propast, čeká nás ještě několik let. A rozhodně to nebude bez problémů.

Evropa: bohatý sever, problematický jih.

V Evropě bude zbytek roku ve znamení dvou odlišných trendů. Zatímco severní část Evropy začne znovu akcelerovat své ekonomiky, okrajové země uvízly v blátě.
Tento obrázek lze vidět už teď, kdy německý index DAX přidal 20 procent, zatímco madridský index IBEX 35 dvě procenta ztratil. Za propadem stojí působení úsporných opatření na španělskou ekonomiku a nové rekordy u nezaměstnanosti. V předešlých měsících se výnosy vládních 10letých dluhopisů Itálie opět propadly pod ty španělské. A kreditní spready indikují mnohem lepší budoucnost Itálii než Španělsku. A přitom předpokládané tempo růstu milánského indexu FTSEMIB a španělského IBEX 35 značí pravý opak.

S&P 500 čeká pravděpodobně pád

Rok 2012 jsme započali s cílovou cenou pro index S&P 500 na hodnotě 1215 bodů. Odhad byl založený na očekávaných ziscích na akcii (EPS) na úrovni 104,5 a mírném P/E na násobku 11,6. V první části roku jsme volili nižší ceny akcií společně s významnými a na dně skrytými investičními příležitostmi. Vše ale bylo jinak a dvě vlny LTRO programů zvedly investorům apetit a přinesly násobně vyšší ceny. S tím jak dochází ke snižování odhadů zisků a odhad růstu výnosů je na nejnižších úrovních od roku 2009, lze jen velmi těžko lze čekat další větší růst indexu S&P 500 než na 1375 bodů. Stejně tak neporostou jednotlivé valuace.

Pro nižší cílovou cenu indexu S&P 500 máme dva hlavní důvody. Prvním je náš opatrný makroekonomický výhled a druhým tlak, který je vytvářen na výsledky firem. Pravděpodobnější než růst indexu je tak jeho propad. Situace se ale samozřejmě může změnit. Tedy pokud globální ekonomika zařadí vyšší stupeň, se Spojenými státy jako jejím motorem. Zatím s obavami vyhlížíme zpomalující růst u ziskových maržích a zisků samotných v kombinaci s vysokými valuacemi akcií. Pokud přijdou, bude to jasný signál potenciálních dalších velkých propadů.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo bank
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená