FinExpert.e15.cz

Akciový trh: po deseti letech konečně stabilní prostředí?

Akciový trh v České republice je věkem desetiletý mladíček na prahu puberty. Potřebuje ještě vodit za ruku, nebo už se začíná chovat dospěle? Nejen o tom jsme si povídali s Martinem Kozumplíkem, místopředsedou představenstva brokerské společnosti Cyrrus a prezidentem nedávno vzniklé České asociace obchodníků s cennými papíry (ČAOCP).
Akciový trh: po deseti letech konečně stabilní prostředí?

Jaký je váš pohled na srovnání minulosti a současnosti našeho akciového trhu?

Stav na trhu je po zavedení systému SPAD naprosto neporovnatelný se stavem před deseti lety. Jak v otázkách systému obchodování tak i v oblasti likvidity a samozřejmě i ve zkvalitnění legislativy. Rozhodně se již jedná o trh, který si vydobyl své postavení ve středoevropském, potažmo evropském sektoru.

Nese si sebou ještě nějaké dětské neduhy, nebo se už ze všech stačil vyléčit?

Jisté slabiny zde jsou. V hlavním systému SPAD je stále málo kótovaných společností, chybí tedy větší možnost výběru. Donedávna také na naší burze nebylo možné získat kapitál pro rozvoj firem prostřednictvím úpisu akcií, což by měl být jeden z hlavních úkolů kapitálového trhu. To se nyní snad změní díky úspěšné primární emisi Zentivy. Nejdůležitější však je, že se povedlo rapidně zvýšit likviditu trhu.

Souvisí s přetrvávajícími problémy burzy vznik České asociace obchodníků s cennými papíry, jejímž jste prezidentem?

Nepochybně. Například je zde velmi výrazná převaha institucionálních investorů a nízký počet retailových klientů. Lidé stále po zkušenostech z krachujících bank, kampeliček atd. kapitálovému trhu nevěří. Na trhu obchoduje 3 000 až 5 000 retailových klientů, zatímco v Polsku je to přes 60 000. Čili v tomto segmentu jistě máme nedostatky, nicméně například Cyrrus se zaměřuje právě na tuto klientelu. Dalším problémem je stále neprovedená penzijní reforma, která by trhu výrazně prospěla. Přirozeně jedním z důvodů vzniku České asociace obchodníků s cennými papíry (ČAOCP) je zvýšení prestiže tuzemského akciového trhu.

Jaké má Česká asociace obchodníků s cennými papíry ambice?

ČAOCP vznikla zejména jako profesní organizace obchodníků s cennými papíry, která bude schopna hájit jejich specifické zájmy. Hlavním důvodem vzniku Asociace je vytvoření silného partnera pro jednání s Ministerstvem Financí a Komisí pro cenné papíry v rámci legislativního procesu. Domníváme se, že kapitálový trh je již v některých oblastech přeregulován a chceme přizpůsobit zákony a vyhlášky reálným možnostem účastníků trhu. Dále členové ČAOCP hodlají sdílet vybrané informace a působit pozitivně na rozvoj kapitálového trhu v České republice.

Nakolik a v čem se liší záměry ČAOCP od programu Asociace pro kapitálový trh (AKAT)? Nemůže mít podobné „štěpení sil“ na zájmy brokerských firem negativní dopady?

Před okamžikem jsem hovořil o profesní organizaci obchodníků s cennými papíry, která bude hájit jejich zájmy. V případě AKAT se jedná o asociaci sdružující zejména bankovní obchodníky. Zájmy a motivace bank jsou v některých oblastech odlišné.od nebankovních obchodníků Určitě je však naším společným záměrem kultivace kapitálového trhu. Nedomnívám se však, že by vznikem dvou asociací šlo o štěpení sil, stojí zde vedle sebe dvě různé organizace.

Mohou vámi zmiňované snahy ČAOCP ovlivnit současnou pozici drobných investorů? V jakém ohledu?

V každém případě. ČAOCP připravuje Etický kodex chování svých členů ke klientům a hodlá se věnovat mimo jiné etickým problémům v rámci naší branže. Jsme přesvědčeni, že členství v ČAOCP bude v budoucnu veřejností vnímáno jako pozitivní faktor při výběru společnosti, jejichž služeb bude chtít drobný investor využít. Ale nejen drobný investor. Pokud hovoříme o kultivaci kapitálového trhu, tak jde o pozitivní signál pro veškerý typ investorů. Dále máme zájem na tom, aby nepokračovalo zvyšování finanční náročnosti podnikání na kapitálovém trhu, protože zvyšování nákladů obchodníkům s cennými papíry se přirozeně promítne do zvýšení cen služeb zákazníkům.

Kauza Private Investors, tj. společnosti která v roce 2001 připravila svých 2 500 klientů o zhruba 1 miliardu korun, poukázala na nedostatky ve způsobu fungování Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. Hodlá se ČAOCP zabývat zlepšením situace také v této oblasti?

Nedostatky nejsou ve způsobu fungování garančního fondu, jako spíše v jeho financování. Fond byl kvůli kauzám zkrachovalých obchodníků v obrovské finanční ztrátě dříve, než do něj začali zbývající obchodníci posílat první příspěvky. Navíc způsob výpočtu výše příspěvků do garančního fondu je velmi nešťastný. ČAOCP prosazuje v rámci novely Zákona o podnikání na kapitálovém trhu jiný model.

Garanční fond se dosud nevyrovnal ani s klienty Private Investors. Disponuje tedy a snaží se kumulovat nějaké další zdroje pro případ, že by se podobná situace měla znovu opakovat?

Načasování vzniku garančního fondu bylo skutečně nešťastné, protože garanční fond v současném stavu nemůže efektivně fungovat a především plnit svoji preventivní funkci. Obchodníci by měli podle současného modelu desítky let splácet starý dluh, takže o kumulování zdrojů nemůže být vůbec řeč. Myslím si, že situace je v této oblasti dlouhodobě neúnosná a vláda se jí bude nucena dříve či později zabývat.

Jak zní vaše doporučení stran co nejbezpečnějšího, zároveň však co možná nejvýhodnějšího způsobu investování na kapitálových trzích?

Pokládáte mi otázku související s pohledem do křišťálové koule. Investice se dělí podle míry rizika. Čím je investice rizikovější, tím lze očekávat vyšší výnos. Otázka, jaká investice je nejvýhodnější je potom irelevantní, vzhledem k odlišné averzi k riziku u jednotlivých investorů. Co se týče způsobu investování na kapitálový trh, tak bych určitě doporučil obrátit se na odborníky, seriozního obchodníka s cennými papíry a především pečlivě zvážit míru rizika, na kterou je investor ochoten přistoupit.


Martin Kozumplík (32) je předsedou představenstva společnosti Cyrrus, obchodníka s cennými papíry, kde působí od roku 1998. Na českém kapitálovém trhu se pohybuje prakticky od jeho vzniku v roce 1993, v roce 1994 získal makléřskou licenci. Od června 2004 je prezidentem České asociace obchodníků s cennými papíry. Absolvoval bakalářské studium na Vysoké škole ekonomicko-správní v Brně. Má rád rockovou hudbu, ve volných chvílích si zahraje squash.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená