Spojené státy
Americké trhy ukončily další bolestný rok. Jedná se již o třetí pokles v řadě za sebou. Z velkých indexů nejvíce ztratil technologický Nasdaq Composite (-31 %). O moc lépe se nedařilo ani tradičnímu indexu Dow Jones, když klesl téměř o 17 %. Z jednotlivých odvětví byl loňský rok doslova brutální pro polovodiče: Filadelfský polovodičový index propadl o 44 %!
Poslední dny roku se investoři navíc chovali opatrně a dlouhé pozice raději neotevírali. Důvodem bylo stále přetrvávající geopolitické napětí. A trhy nemají nejistotu v lásce. Přidaly se i smíšené zprávy z ekonomiky. Zklamala zpráva o spotřebitelské důvěře za prosinec. Čekala se hodnota 86, ale statistici zveřejnili 80,3 bodu. Nutno ovšem dodat, že toto číslo signalizující prudký propad je v ostrém kontrastu s jiným ukazatelem – důvěrou podle University of Michigan. Takže nakonec to s důvěrou spotřebitelů nebude tak zlé. Ve čtvrtek trhy s napětím čekaly na výsledky ISM indexu (celonárodní průzkum nakupujících manažerů), který mohl udat další směr. ISM index překvapil (54,7 % vs. odhady 50,1 %) a růst napříč všemi sektory neměl chybu (Nasdaq +49,34, Dow +265,89).
Z firemní sféry se na mušku investorů dostal konglomerát Tyco, jenž před několika měsíci čelil odlivu investorů, kteří se obávali účetních podvodů. Minulý týden společnost oznámila, že vnitřní vyšetřování sice ukázalo na některé problémy v účetnictví, nicméně důkaz o podvodu nalezen nebyl. Následoval růst akcií přes 10 %.
Česká republika
Obchodování ke konci roku se neslo v klidném duchu, objemy obchodů se pohybovaly pod průměrem. Poslední obchodní den (30. 12.) skončil pro všechny SPADové tituly příjemným růstem. Nejvíce si připsala Komerční banka a České radiokomunikace, shodně po 3,5 %. Index PX 50 posílil téměř o 1,7 % a potvrdil celoroční růstovou náladu na pražské burze, kdy přidal 16,75 %. Z jednotlivých titulů se loni nejvíce dařilo Komerční bance (+100 %), naopak ztráty oplakávali akcionáři Českých radiokomunikací (-45,8 %).
Nyní máme začátek ledna a o slovo by se měl přihlásit tzv. lednový efekt. A pravda je, že v uplynulých třech letech opravdu tuzemský trh v lednu peníze zhodnocoval. Nejúspěšnější byl rok 2000, kdy si index PX 50 za první měsíc na konto připsal 13,2 %. Nicméně to bylo v době nekončícího optimismu na zahraničních trzích; Nasdaq Composite měl našlápnuto na 5 000 bodů. Leden roku 2001 skončil „pouze“ s růstem 4,9 %, leden 2002 pak se ziskem 7,7 %.