FinExpert.e15.cz

Akcie se řadí stále k nejlepším investičním příležitostem, zajímavé jsou hlavně dividendové tituly

Praha, 15. listopadu 2013

Ceny akcií stouply v posledních měsících podstatně rychleji než firemní zisky. V absolutním vyjádření ocenění akcií měrou vzrostlo, ale i tak zůstává zejména v Evropě na rozumné hodnotě. V dnešní době se za průměrnou americkou akcii v indexu S&P 500 platí zhruba o 10 až 15 % méně než činí průměr za posledních dvacet let. Zajímavou investiční příležitost přitom představují akcie s vysokými dividendami.

Evropské akcie měřené indexem MSCI Europe jsou v průměru ještě o něco levnější, s poměrem ceny k ziskům ve výši 12,3. To odpovídá slevě 15 až 20 %. „Vyloučíme-li roky extrémního přecenění v letech 1998 až 2000 v době internetové bubliny, nejsou ceny příliš vzdáleny historickému průměru,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost a dodává: „Navzdory vyšším cenám akcií a vyšším úrokovým sazbám zůstává mezi akciemi a dluhopisy velká oceňovací propast.“

Právě tuto mezeru může překonat pouze ohromující burzovní boom nebo „normalizace“ dluhopisových sazeb. Pravděpodobnějším scénářem je spíše druhá možnost – tedy další růst úrokových sazeb. „Jak je všeobecně známo, stoupají-li úrokové sazby, klesají ceny dluhopisů. Proto jsou pro nás akcie i nadále nejlepší a v podstatě jedinou možností pro rozumnou návratnost investice,“ vysvětluje důvody pro nákup akcií Aleš Prandstetter.

Investoři by se měli také při nákupu cenných papírů více zajímat o akcie s vysokými dividendami. „Dividendový výnos u průměrné evropské akcie je 3,45 %. Vysoké výplaty zisku obvykle značí stabilnější návratnost investice a vykazuje silnou tendenci ke zpětnému odkupu akcií nebo převzetí,“ komentuje Aleš Prandstetter. Výplata dividend je také znakem efektivní finanční politiky společnosti, v jejímž rámci se spouštějí pouze projekty s nejvyšší ziskovostí a přebytečná hotovost se ve firmě zbytečně nekumuluje ani neutrácí za nevýhodné projekty.

Dividendy jsou také důrazným signálem, že cílem společnosti je budování stabilní odměny pro akcionáře. Vysoká, udržitelná a rostoucí dividenda představuje punc kvality. „Pro investora představují vysoké dividendy relativně stabilních společností dobrou alternativu k nízkým výnosům z dluhopisů. Investoři by si měli uvědomit, že akcie společností, které rozdělují vysoké procento zisků, podávají v dlouhodobém horizontu stabilnější výkon než jejich bezdividendové protějšky ze stejného odvětví,“ uzavírá Aleš Prandstetter.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená