FinExpert.e15.cz

Akcie na rozvinutých trzích jsou levné

Akcie rozvíjejících se trhů byly jednou z nejlevnějších tříd aktiv v roce 2005. Dnes je tomu naopak, říká Philipp Vorndran.
Akcie na rozvinutých trzích jsou levné

„Mým úkolem je přemýšlet o věcech, o kterých běžní investoři začnou přemýšlet až za mnoho let,“ začal Philipp Vorndran, hlavní investiční stratég divize Asset Management v Credit Suisse, svoji přednášku v Praze konanou začátkem června letošního roku. Akci uspořádala společnost Conseq pro finanční poradce, kteří přes ni zprostředkovávají investice do otevřených podílových fondů. „Zkuste zavzpomínat, jak vypadal váš svět a život před dvaceti lety a porovnejte s tím, jak vypadá teď,“ nabádal Vorndran. Změny v následujících dvaceti letech budou podle něj minimálně stejně dramatické.

Philippa Vorndrana podle jeho slov při pročítání statistik zaskočilo, jak silný sklon mají obyvatelé České republiky investovat pouze ve svém vlastním regionu. Portfolia řady z nich mají dominantní podíl v českých dluhopisech (přes penzijní fondy), v českých akciích a v českých nemovitostech. Finanční experti tomu říkají „home buyers“ – lidé mají tendenci kupovat to, co mají blízko. „I Česká republika bude jednou čelit ekonomickým potížím. Růst už trvá dlouho,“ řekl.

Tím si nahrál na to, aby zdůraznil, jak důležitá je diverzifikace investičního portfolia. Ovšem co je to „vhodná diverzifikace“ pro investiční portfolia s velmi dlouhým horizontem? Jak bude svět vypadat za 40 let? Jak mají lidé investovat, aby jejich portfolia dokázala uchovat reálnou kupní sílu?

Ekonomická dominance Severní Ameriky a západní Evropy bude klesat. „Jsou zajímavější místa, kde investovat. Například svým dětem držím v portfoliích 14 % akcií firem z Latinské Ameriky a 14 % ruských státních dluhopisů,“ prozradil přednášející. Rostoucí ekonomická síla rozvíjejících se trhů je nezadržitelná.

Pro Evropu a Severní Ameriku je podle Vorndrana nutné snížit spotřebu ropy. Jinak nás čeká období trvající vysoké inflace kolem 15 % a negativní výnosy na dluhopisech. Pokud by takový scénář nastal, bude úspěšné investování skutečně obtížné a v ostrém kontrastu s uplynulými roky, kdy na finančních trzích „téměř všechno rostlo“. Jak ale investovat v obdobích, když téměř všechno prodělává?

V současné době by Vorndran vsadil na akcie rozvinutých trhů. Jsou levné vzhledem k předpokládaným ziskům.

Klepněte pro větší obrázekPhilipp Vorndran působí v Credit Suisse Asset Management (CSAM) od roku 1997, do roku 2004 na pozici hlavního stratéga (chief strategist) v Curychu. V této funkci byl odpovědný za rozložení portfolií CSAM do tříd aktiv a měn. Do května 2006 byl ředitelem CSAM v Německu. Od června 2006 působí jako hlavní investiční stratég (senior investment strategist) v divizi Asset Management v Credit Suisse.

Philipp Vorndran začal kariéru jako školitel v oblasti teorie moderního portfolia. V roce 1991 se stal portfolio manažerem derivátového fondu u Julius Baer Group, poté ředitelem derivátových portfolií. Philipp Vorndran publikoval řadu článků o demografickém vývoji v Evropě a jeho dopadech na investice a řízení portfolia.

 

O většině lidí mladšího a středního věku žijících v rozvinutých zemích můžeme uvažovat jako o investorech s velmi dlouhým investičním horizontem 30 let a více. Jakou alokaci aktiv byste jim doporučil? Je vhodným benchmarkem akciový index MSCI World?

Není. Index MSCI World obsahuje pouze akcie a ještě pouze akcie z rozvinutých zemí. Podle mého názoru by investoři z rozvinutých zemí s velmi dlouhým investičním horizontem měli alokovat 60 % svého investičního portfolia do akcií a 40 % do jiných aktiv. Z těch akciových 60 % bych dal 40 % do akcií firem z rozvinutých trhů, například použil jako benchmark zmíněný index MSCI World, a 20 % do akcií firem z rozvíjejících se trhů. Ze zbývajících 40 % bych umístil 10 % do komodit, 10 % do hotovosti, ve vašem případě české koruny, 10 % do dluhopisů rozvíjejících se zemí a 10 % do alternativních investic. Tato skladba portfolia dle mého názoru nejlépe odpovídá dlouhému investičnímu horizontu.

Porozuměl jsem během přednášky správně, když jste říkal, že akcie na rozvíjejících se trzích v současné době nejsou zrovna levné?

Správně. Akcie na rozvíjejících se trzích byly jednou z nejlevnějších tříd aktiv v roce 2005. Dnes je už ale považujeme naopak za jednu z nejdražších. Řekl bych, že lepším způsobem, jak profitovat na hospodářském růstu rozvíjejících se zemí, je nakoupit nyní levné akcie na rozvinutých trzích, a to těch firem, které realizují velkou část tržeb také v rozvíjejících se zemích. Atraktivní jsou dnes globální hráči, firmy aktivní v rozvinutých i rozvíjejících se zemích. Tyto firmy se nabízí jako vhodné alternativy k předraženým akciím z rozvíjejících se trhů. Jako příklad popsaného jevu se nabízí Coca Cola. Její potenciál růstu tržeb v rozvíjejících se trzích je mnohem vyšší než v USA a západní Evropě.

Akcie v rozvíjejících se zemích považujete v současné době za drahé a akcie v rozvinutých zemích za levné?

Přesně tak.

Na přednášce jste říkal, že největší hrozbou je rostoucí světová inflace. Jak může inflace poškodit portfolia investorů?

Jednoznačně negativní vliv má inflace na dluhopisovou část portfolia. Jakmile začne inflace růst, hodnota dluhopisů padá dolů. Můžete se utěšovat, že při držení dluhopisu do splatnosti dostanete celou nominální hodnotu zpět, ale reálný výnos může být silně záporný. Na akciovém trhu při růstu inflace klesá předpokládaná budoucí hodnota firem. Inflace je hrozbou také pro nemovitosti, přestože mnoho lidí si myslí, že nemovitosti fungují jako zajištění proti inflaci. Mohly by takto fungovat, ale jen v případě, že by ceny nemovitostí v minulých letech rostly pouze tak rychle jako inflace. To ale není dnešní případ. Ceny nemovitostí rostly v minulých letech enormním tempem a jsou již velmi vysoko. Navíc lidé kupovali nemovitosti z větší části na úvěr, vlastních prostředků měli například jen 10 % nebo 20 %, zbytek byl dofinancován úvěrem. Při růstu inflace rostou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. To způsobí problémy mnoha vlastníkům nemovitostí pořízených na úvěr. Zaplatí z pravidelného měsíčního příjmu větší část než před tím za splátku úvěru a méně jim zbude na útraty. To zpomalí ekonomiku.

Vidíte bublinu v cenách nemovitostí v Evropě?

V některých evropských zemích vidím bublinu v cenách nemovitostí zcela zřetelně. Příklady jsou Irsko, Velká Británie, Španělsko a Francie. Myslím, že i v některých zemích střední a východní Evropy došlo přinejmenším ke krátkodobému přehřátí nemovitostního trhu a nastane v nich několikaletá stagnace cen nemovitostí. Stagnující trh nemovitostí je pro investory mnohem méně atraktivní než silný růst jaký jsme viděli v uplynulých několika letech. Na rozdíl od západní Evropy, mnoho lidí ve střední a východní Evropě stále ještě očekává, že silný růst cen nemovitostí bude dále pokračovat. To je ale podle mně velmi nepravděpodobné.

Jaká je pravděpodobnost hospodářské recese v Evropě a zejména střední Evropě v porovnání s ostatními částmi světa?

Nemyslím si, že v nejbližších letech nastane ve střední Evropě hospodářská recese. Potenciální ekonomický růst je tady na to příliš vysoký. Zdejší firmy by musely začít pracovat pět až šest procent pod potenciálem, což je nerealistický předpoklad. Ale docela dobře si lze představit, že ekonomiky ve střední Evropě porostou ročním tempem jen kolem dvou procent v následujících třech letech. Výjimkou je Maďarsko, jehož ekonomický růst může klesnout i do negativního teritoria. V západní Evropě pak předpokládám hospodářskou recesi v Itálii. To je hlavní kandidát na recesi. Na druhém místě je Španělsko. U něj bych se pádu do hospodářské recese také nedivil.

Stejně jako mnozí jiní předpovídáte výrazně rychlejší tempo ekonomického růstu rozvíjejícím se zemím než rozvinutým. Jak se stavíte k argumentu, že rozvíjející se ekonomiky nejsou schopny inovací? Vyrábí jen to, co bylo vymyšleno v USA a západní Evropě. Vynálezy a technologické inovace, které způsobují zvyšování produktivity práce, mohou vznikat jen ve svobodné společnosti.

To máte pravdu. O většině rozvíjejících se zemí lze říci, že to nejsou svobodné země s liberální ekonomikou. Když se podíváme na tzv. velkou čtyřku, tak Čína je jednoznačně levný výrobní závod, neprobíhají tam žádné inovace. Naproti tomu v Indii je to úplně jiné. Indie již přišla s mnoha velmi zajímavými novými obchodními modely. Myslím, že budeme překvapeni s jakými novými inovacemi Indie v krátkém čase přijde zejména v oblasti služeb. Rusko, jak víme, není vůbec liberální ekonomikou. Jeho síla spočívá pouze v tom, že sedí na obrovském množství surovin, které Evropa nutně potřebuje. Brazílie je něco mezi Čínou a Ruskem. Má hodně surovin a také hodně závodů na jednoduchou a levnou výrobu spotřebního zboží na export. I přes vyjmenované nevýhody rozvíjejících se zemí věřím, že jejich potenciál ekonomického růstu je pro následující roky přinejmenším o 2,5 % ročně vyšší, než mají rozvinuté země.

Článek publikován ve spolupráci s časopisem FOND SHOP.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z FOND SHOPu 13/2008:

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená