FinExpert.e15.cz

Akcie: Kde to skutečně žije?

Kde hledat informace o vývoji akciových trhů? Co je opravdu důležité při investování? CAPS a Stockpickr! – o čem a k čemu to je? Rady a postřehy zkušených investorů.
Akcie: Kde to skutečně žije?

Podle průzkumu agentury Factum Invenio, jehož výsledky se minulý týden zabývala Veronika Štefková na Finweb.cz jsou čeští střádalové setrvale konzervativní. Šestici nejoblíbenějších finančních produktů již řadu let tvoří následující:

 • běžný účet
 • spoření či ukládání peněz doma
 • stavební spoření
 • penzijní připojištění
 • životní pojištění
 • ukládání peněz na vkladní knížku

Tyto způsoby ukládání peněz jsou stabilní, nepřináší však téměř žádné možnosti zhodnocení. Je zřejmé, že rozpočet českého střádala je většinou enormně napnutý a v porovnání s jistým výnosem ve stavební spořitelně jakákoliv ztráta na akciích nebo fondech bolí dvojnásobně. Kam nastřádané peníze směřují je vidět i z reklamy bankovních služeb, kde dominují „supervýhodné“ hypotéky a nejrůznější půjčky v akci.

Ze slamníku na Wall Street?

Pokud přesto máte zájem vzít svoji finanční budoucnost do vlastních rukou, je nejdůležitějším úvodním krokem nutnost podrobněji promyslet rizika, které investování přináší.

V tomto směru u nás kultura investování na kapitálových trzích u nás není příliš rozvinuta. Je pravdou, že na jednoho legendárního investora-miliardáře typu Warrena Buffeta nebo George Sorose, připadají desítky bezejmenných, kterým se tak dobře nezadařilo, kteří o investované peníze přišli, nebo jejich výdělek nepřevýšil několik procent. Pokud vám nejde o miliardové zisky, ale o zhodnocení v řádu do 20 % ročně, máte šanci toho dosáhnout pravidelnými nákupy akcií velkých společností se stabilním růstem. Ani zisk zmíněného Warrena Burgeta není o mnoho vyšší, jeho výhodou je jen vysoký kapitál, který má k dispozici.

V souvislosti s tím je na místě otázka, zda je možné se na investování připravit. Bohužel obecná úroveň vzdělání je v tomto směru nízká, školství z nepochopitelných důvodů výuku finanční inteligence obchází širokým obloukem. Zbývá tedy cesta sebevzdělání. Číst veškeré dostupné publikace na dané téma a sledovat jak trhy reagují na zprávy z ekonomiky a firemní sféry.

Investovat začněte v jazykové škole

Svět burz zprostředkovávají diskusní fóra na webech www.akcie.cz, www.fin.cz a obdobných. Kultura diskuse zde není nijak vysoká a rovněž počet diskutujících je omezený. Jinou možností, jak si vyzkoušet svůj  cit pro investice je investiční hra, která právě probíhá na www.investicka.cz. Velkým limitem této hry je skutečnost, že probíhá jen po dobu tří měsíců, a to do června letošního roku. Nejúčinnější strategií, jak o investované peníze přijít je nakupovat a prodávat je v co nekratší době. Je to výhodné pro obchodníka s cennými papíry, který žije z poplatků, které si za obchody účtuje. Ovšem investiční horizont v délce týdnů či dnů dává šanci vydělat maximálně několik procent a to není zhodnocení, které by mělo smysl. Několik procent vydělaných na jedné akcii se vzápětí obrátí za stejně vysoký prodělek na jiné a je to celkově aktivita, o níž platí že nula od nuly pojde.

Pro investora je kromě peněz maximálně důležitá angličtina.  Umožňuje sledovat dění na trzích s větším pohodlím. Snad každá burza na světě poskytuje zpravodajství v angličtině a láká tak zahraniční investory. Praktická výhoda angličtiny je, že dovoluje zapojit se do soutěží pro drobné investory, které probíhají v USA. Nemůžete tak sice vyhrát žádné "rychlé prachy", ale získáte neocenitelné zkušenosti.

Mezi dva nejlepší systémy, se kterými jsem se v tomto směru zatím setkal patří CAPS Fool a Stockpickr! A ty si v následujících řádcích popíšeme. Nejlepší na nich je, že nabízí obrovské množství informací a pomůcek - zcela zdarma.

CAPS Fool.com


Soutěž na webu Motley Fool nese pojmenování po klávese psacího stroje, kterou se píší velká písmena, mj. se tak jimi píší zkratky firem obchodovaných na burze, tzv. tickery.

Jedná se o velmi přístupnou a vtipně řešenou aplikaci. Po přihlášení si snadno vytvoříte soutěžní portfolio. Musíte do něj vložit minimálně sedm titulů, u kterých odhadnete, zda se v příštích týdnech zhodnotí lépe nebo hůře než akciový index Standard & Poor 500. Jakoukoliv akcii podniku obchodovaná v USA vložíte do portfolia jeho zkratkou, tzv. tickerem. CAPS to usnadňuje tím, že nabízí vyhledávání v databázi podle jména společností. V profilu společnosti její ticker snadno najdete. Krom toho poskytuje profil společnosti informace o vývoji ceny akcií, odkazy na poslední zprávy, počty uživatelů systému, kteří tipovali, že cena akcie překročí nebo nepřekročí zhodnocení S&P 500, komentáře uživatelů ke společnosti a řadu dalších informací.

Z portfolia nemůžete žádný titul vymazat dříve než za jeden týden, což zamezuje krátkodobým spekulacím a posiluje směřování k investování na delší horizonty, tzv strategii koupit a držet.

Systém nabízí řadu vychytávek, např. sleduje investiční doporučení profesionálních firem, takže si můžete porovnat zhodnocení svého portfolia v porovnání s portfolii nejznámějších investičních firem a poradců. Můžete vést vlastní finanční blog, v sekci Video Pitches sledovat krátká videa - komentáře k firmám, které jsou momentálně v kurzu. Svůj vlastní výkon porovnáváte s 29 306 jinými hráči a vybírat můžete z 4 562 titulů amrických a zahraničních firem, jedinou podmínkou je, aby byly k dostání na burzách NYSE nebo NASDAQ. Na CAPS dokonce můžete vyhlásit svoji vlastní soutěž, například o odhad ceny některé akcie k určitému dni, nebo o zhodnocení portfolia v určitém období. Na druhou stranu, nemusíte jen soutěžit, můžete sledovat vývoj řady titulů, které do svého soutěžního portfolia nezařadíte a to pomocí Watchlistu.

Systém CAPS je uživatelsky velmi přístupný, podporuje komunikaci a je ideálním vyukovým místem pro každého začínajícího investora.

Stockpickr!


Nabízí v podstatě obdobné možnosti v technicistněji laděném designu. Najděte jej na adrese www.stockpickr.com a patří do skupiny www.thestreet.com, jejíž nejznámější tváří je finanční analytik Jim Cramer, který je v USA populární díky svým emotivním televizním vystoupením ve vlastní show nazvané Mad Money. Stránka se chlubí podtitulem Váš zdroj  investičních nápadů a je skutečně zaměřena na vzájemné poskytování investičních rad a doporučení. Portfolio zde vytvoříte už ze tří titulů a systém ke každému vloženému Tickeru nabízí informace, jaké další obdobné podniky doporučují profesionálové a jaké běžní uživatelé systému.

Také zde si můžete založit vlastní finanční blog, dále můžete ostatním členům systému položit jakoukoliv otázku, která vás ohledně situace na trhu zajímá. A samozřejmě získáváte nejrůzněji zaměřené podrobné informace k dění na trhu.

Stockpickr! mi připadá méně přehledný než CAPS a možná více působí na davové myšlení.  Objemem informací a využitelných pomůcek je s CAPS celkem srovnatelný.

Rozum do kapsy


Na závěr tucet rad a doporučení, která jsem vybral z dalšího webu. Patří k těm lepším česko-slovenským nezávislým webům věnujícím se investování.

 1. Vezme-li si investor na pomoc profesionály, vydělá jen 80 % toho, co by dokázal sám. (Warren Buffett)
 2. Graf akciového indexu má takový smysl jako graf průměrných horeček všech pacientů kliniky. (Andre Kostolany)
 3. Koupit akcie protože rostou, to je ten nejhloupejší důvod. (Warren Buffett)
 4. Kup akcie levně, neprodávaj nikdy! (Warren Buffett)
 5. Při nákupu akcií si představte, že burza bude pět let zavřená a akcie nepůjde prodat! Je nutno tomu podniku příštích pět let důvěřovat. (Warren Buffett)
 6. Brát, když ostatní chtějí dát. Dát, když ostatní vezmou. (André Kostolany)
 7. Neúspěch inspiruje vítěze, ale zničí zbabělce. (Robert T. Kiyosaki)
 8. Nikdo neplánuje krach, spíše zkrachuje, protože mu plánování chybí. (Charles L. Minter)
 9. Nikde na světě nepotká člověk tolik hlupáků na metru čtverečním jako na burze. (André Kostolany)
 10. V době největšího pesimismu a nezájmu o akcie je nejlepší čas akcie koupit. (John Templeton)
 11. Bohatým se člověk nestane z peněz, které vydělá, ale z peněz, které neutratí. (Henry Ford)
 12. Pro vývoj kurzu není důležité, co se děje dnes, to už je v něm obsaženo. Důležité je, co se bude dít zítra a pozítří. (André Kostolany)

Zdroj citátů: http://nr1a.com/moudrosti.htm

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Chování pana Potůčka
Ladis
1. 1. 2008, 15:40
Chování pana Konečného je neetické
Vladimír Potůček
6. 12. 2007, 22:19
Chyby
Ladis
18. 9. 2007, 15:51
Re: Nezávislá webstránka fungovala a funguje
Ladis
6. 9. 2007, 16:57
Re: Nezavisly web
-mk
7. 6. 2007, 22:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená