U nás sice není individuální investování tak běžné jako v Americe a převažují investice do fondů, obraty brokerských společností však ukazují, že zájem o přímé investice do akcií se postupně zvyšuje. Následující informace jsou původem z amerického webu The Motley Fool.
Autor příspěvku 4 Critical Errors You Must Avoid Richard Gibbons tvrdí, že drobní investoři mají na akciovém trhu před správci fondů hned několik výhod, ale aby jich dokázali naplno využít, musí se vyvarovat čtyř nejčastějších chyb.
Odpovídáte sami sobě
Individuální investor může vstoupit do jakékoliv společnosti, s jejímiž akciemi se na trhu obchoduje. Velké fondy oproti tomu musí vyhledávat pouze akcie společností, se kterými se obchoduje ve velkých objemech, aby v případě potřeby mohli své peníze rychle zpět. Individuální investor nemusí oznamovat výsledky svého portfolia každé čtvrtletí a obávat se, že nepříznivý výsledek povede ke ztrátě důvěry a výběru vkladů z jeho fondu. Může si tak dopřát větší klid a vypilovávat strategický postup na delší časové období. Odpovídá totiž jen sám sobě.
Samostatnost na kapitálovém trhu samozřejmě vyžaduje disciplínu, poctivý přístup ke shánění a hodnocení dostupných informací a značnou míru sebeovládání. A právě nedostatek těchto vlastností podle Richarda Gibbonse dokáže řadu nadšených začátečníků připravit o dobré výsledky.
Chyba číslo 1: Časování trhu
Základní vlastností akciových trhů jsou výkyvy cen. Pohled na výsledky burz ukazuje, že každý týden jsou stovky titulů schopny přinést zisk či ztrátu ve výši deseti i více procent. Pokud by někdo dokázal přesně vytipovat, které akci se takhle zachovají během tohoto a několika následujících týdnů, měl by nadosmrti vystaráno.
Při pohledu na tyto výkyvy se zdá, že by stačilo kupovat akcie některé firmy tehdy, když cena poklesne a zbavit se jich v době, kdy cena dosáhne dílčího maxima. Existují tituly, které jakoby rostly a klesaly o desítky procent v relativně pravidelném intervalu. Na každého, kdo si troufá vyvozovat z těchto pohybů zákonitosti a investovat podle nich čeká velké zklamání. Výkyvy cen jsou víceméně náhodné a nikdy nikdo nezkonstruoval diagram, který by dokázal dokonale odhadnout budoucí vývoj.
Sázka na zachycení denního, týdenního či měsíčního minima nebo maxima může vyjít, ale nemusí. Pravděpodobnost úspěšnosti takové sázky zhruba odpovídá úspěchu při odhadnutí výsledku hodu mincí: panna či orel? Pokud chcete být úspěšní, měli byste se rozhodovat promyšleněji.
Chyba číslo 2: Ignorování nákladů
Poplatky a daně – to je pravá zhouba drobného investora. Při investování se pohybujete v síti finančních institucí, které jak známo nikomu nic nedají "zadarmo". Poplatky se platí správcům fondů, u akcí brokerům a správcům trhů za realizaci pokynů, při výměně měn, při vkládání a vybírání peněz na účet… Samozřejmě existují čestné výjimky a někteří brokeři některé typy služeb nabízí zdarma.
Dalším mínusem jsou daně. Pokud své zisky z prodeje akcií zrealizujete do 6 měsíců, platíte daň z příjmu, a to z čistého zisku po odečtení nákladů, tj. výše poplatků při nákupu a prodeji daného titulu. Nemusíte daň platit také v tom případě, pokud je zisk možné plně včlenit do částky 20 000 Kč, spadající pod jednorázové a příležitostné příjmy za daný rok.
Když už kupujete fondy, vybírejte ty s nízkými poplatky. Obchodujte u takového brokera, který vám za své služby vezme nejméně. Z ohledu na potenciální daňovou povinnost investujte s výhledem na delší dobu držení nakoupených akcií.
Další užitečnou radou je nepřeskakovat z jednoho titulu na druhý v rámci jednoho sektoru. Pokud se u nás obchodují akcie Komerční banky a Erste Bank, nemá velký smysl koupit jedny a po několika měsících je třeba pod dojmem nějaké aktuální zprávy v portfoliu vyměnit za druhé.
Chyba číslo 3: Nekupujte vzrušení
Při investování se nevyplácí postupovat podle titulků v denním tisku, zpráv z rozhlasu nebo televize. Masová média mají potřebu své čtenáře upoutat, a když už informují o něčem tak "nudném", jako je ekonomika, podléhají tendenci zveličovat význam novinek na úkor jiných informací.
Řada investorů si dobře pamatuje období před splasknutím "internetové bubliny". Neuplynul týden, aby nebyla objevena nějaká fantastická možnost využití internetu ke komerčním účelům. Kupující pod vlivem těchto zpráv vyhnali ceny akcií internetových firem do nepřiměřených výšek a následoval strmý pád. Něco podobného možná platí pro současné ocenění producentů biotechnologií nebo pro firmy patentující alternativní formy paliv pro motorová vozidla. Jen málo z nich přežije a prosadí se.
Zprávy o úžasných novinkách většinou neposuzují ekonomickou perspektivu daného výrobku či technologie. Tu spolehlivě posoudí pouze delší časový odstup. Hledat zaručené tipy k rychlému zbohatnutí na stránkách denního tisku a populárních časopisů se příliš nevyplácí.
Chyba číslo 4: Burza není Las Vegas
Ačkoliv to tak často vypadá, akciová burza opravdu není kasino v Las Vegas. Do výherního automatu nebo na tiket sázkové kanceláře můžete dát několik korun, nebo celou výplatu a můžete čekat, zda vám vypadne dvojnásobek, stonásobek nebo nic.
Pokud s podobným pocitem a očekáváním přistupujete k nákupu akcií, nemělo by vás překvapit, když se dostaví ztráta. Pokud cílem vaší investice je něco jiného než dosáhnout vzrušení ze hry, měli byste začít studiem ekonomických pravidel. Ta fungují poněkud jinak, než pravidla hazardních her.
V akciích se velkých zisků nedosahuje riskantností sázek, ale trpělivostí, sbíráním a vyhodnocováním informací a získáváním zkušeností. Nekupujte s vidinou okamžitého získání "desetinásobku".
Snažte se dobře posoudit:
- Hodnotu dané společnosti
- Její strategii a produkty
- Sledujte, jaké konkurenci čelí a jaké problémy či překážky se před ní mohou objevit.
Originální verzi článku najdete zde.