FinExpert.e15.cz

Akcie evropských firem zůstávají atraktivní

Potenciál růstu doposud nevyprchal, i když pro příští rok předpovídají analytici vyšší volatilitu.
Není proto radno spekulovat, ale dodržovat dlouhodobý horizont. Část zisků domácím investorům však zřejmě „ukousne“ posilující koruna.

Evropské akcie byly v posledních třech letech „zlatou“ volbou. Měřeno indexem MSCI Europe zhodnotily evropské akcie za poslední tři roky o 84 % v euru. Pokud bychom brali jen akcie ze zemí, kde se platí společnou evropskou měnou (měřeno indexem DJ EuroStoxx 50), vydělali investoři za srovnatelné období v euru 79 %. Na stejné periodě vydělal americký akciový trh (S&P 500) v dolaru 45 % a japonský akciový trh (Nikkei 225) v japonském jenu 63 %. Kdybychom výkonnost amerického a japonského akciového trhu neměřili v lokálních měnách, ale v euru, byla by díky posilování společné evropské měny nižší. Evropa tak měla pro eurové investory jednoznačně nejvyšší růstový potenciál, s ekonomikou v regionu to ale přitom nevypadalo zrovna nejlépe.

Madrid na historickém maximu

Rozdíl mezi výkonností kontinentálních akcií eurozóny a širokým evropským trhem je především v rozdílné regionální alokaci. V širokém evropském indexu převládají výraznou měrou akcie Velké Británie, zatímco v regionu eura dominuje v alokaci indexu Francie a Německo. Při srovnání výkonnosti jednotlivých evropských trhů opět na tříleté periodě je nejvýkonnějším trhem jednoznačně Španělsko. Madridská burza BME Spanisch Exchange dosáhla nového historického maxima. Burzovní index IBEX 35 se vyšplhal na hranici 13 730 bodů a magická hranice 13 500 bodů byla pokořena právě v den 175. výročí od vzniku španělské burzy.

Vzhledem k tomu, že obchodní objemy španělské burzy v jednom dni dosahují 1 % španělského národního produktu, jsou na španělské burze obchodovány 3 nejlikvidnější tituly celé eurozóny. Jedná se o telekomunikační společnost Telefónica a bankovní domy Santander a BBVA. Podle posledních spekulací by se madridská burza BME, která je čtvrtým největším akciovým trhem v Evropě, mohla účastnit na případné fůzi Euronextu a NYSE.

Z ostatních trhů, které mají v globálních evropských indexech větší zastoupení, překonalo svá maxima z března roku 2000 pouze Švýcarsko a Velká Británie. Německo a Francie za svými historickými maximy stále zaostávají.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Největší vliv mají úrokové sazby a výsledky společností

Nejdůležitějšími faktory pro další vývoj evropských akcií bude určitě vývoj úrokových sazeb v eurozóně, potažmo ve Velké Británii a ziskové reporty společností. Doposud se posunula úroková sazba eurozóny z 2 % (na kterých se udržovala od června 2003 až do prosince 2005) až na stávající 3,25 % (poslední zvýšení sazby o 25 bazických bodů v říjnu). Sazby ve Velké Británii rovněž rostly. Od září roku 2003 do současnosti se zvedly (i když ne plynule) z 3,5 % na 4,75 %. I když růst úrokových sazeb v eurozóně i Velké Británii akciové trhy výrazněji neohrozil, pokračování restriktivní monetární politiky by mělo pro trh do budoucna negativní dopad.

Dosavadní výsledky ovšem ukazují, že by se investoři nemuseli dalšího zvyšování úrokových sazeb v brzké době obávat. Další zvýšení úrokové sazby v eurozóně se plánovalo již na prosinec letošního roku. Výsledky inflace ovšem ukazují zřetelné ustoupení inflačních tlaků. Meziroční inflace v eurozóně se v září snížila na 1,7 % ze srpnových 2,3 %. Za poklesem meziroční inflace stojí především propad ceny ropy o 25 % od července letošního roku. Pokud tedy inflační tlaky opět nevzrosnevzrostou, nemusí se investoři dalšího zvyšování sazeb v brzké době obávat. Právě pokles ropy byl nejen jedním z důvodů oslabení inflačních tlaků, ale také se jednalo o jasný impuls pro nárůst kurzů na akciovém trhu. Kurzy akcií jsou na cenu ropy a dalších energií velmi citlivé.

Další výrazný vliv bude mít probíhající výsledková sezóna. Předběžná čísla ukazují, že by mohla být opět úspěšná. Analytici počítají opět s dvouciferným nárůstem ziskovosti společností. Například pro letošní rok se počítá s růstem ziskovosti společností uvedených v akciovém indexu Dax 30 o 10 % a pro příští rok dokonce o 12 %, proto i z pohledu ziskovosti by měly být evropské akcie atraktivní. Důležitější, než kolik bude činit výsledný nárůst ziskovosti, je ovšem to, zda se potvrdí odhady analytiků. Každé zklamání trh do cen promítne.

Turbulentní rok 2007

V roce 2007 by podle analytiků měl být evropský akciový trh turbulentní. Analytici se domnívají, že pod vlivem oslabování globálního ekonomického růstu budou v první polovině roku evropské akcie oslabovat. Podle některých z nich stále ve vzduchu visí možnost recese podmíněná propadem amerického nemovitostního trhu. Pokud ale inflace nevystřelí prudce vzhůru a ECB se neodhodlá k prudkému zvyšování úrokových sazeb, mohou se akcie dostat opět do růstového trendu. Bernd Meyer z Deutsche Bank vidí budoucnost pozitivně. Podle jeho názoru by evropské akcie stejně jako americké mohly v příštích dvanácti měsících vzrůst až o 15 %. Podle něj bude důvodem právě nízká inflace, nízké úrokové sazby a nízká cena ropy. Zároveň je toho názoru, že nedojde k recesi v americké ekonomice.

Podobný názor zastává i Karsten Stroh ze společnosti JP Morgan Asset Management. Rovněž doporučuje evropské akcie, které budou participovat na růstu zisků společností a současně i na růstu likvidity. To by mohlo vést k dalšímu oživení domácí poptávky a částečnému snížení závislosti na exportu. Stroh zmiňuje i velmi příznivé relativní ocenění evropského akciového trhu, včetně Velké Británie, vůči ostatním trhům. V roce 2005 se pohyboval valuační ukazatel P/E indexu Dax na úrovni 15,2, v letošním roce poklesl na úroveň 13,8 a v následujícím roce se předpokládá na úrovni 12,2. Do roku 2008 by přitom měl poklesnout až na hranici 11,2.

Z těchto předpovědí vyplývá, že dosavadní nárůst cen akcií společností se na ukazateli relativní valuace negativně nepromítl a ani do budoucna relativní hodnotu akcií neohrozí. Podobný vývoj se předpokládá u akcií Velké Británie. V roce 2005 se ukazatel P/E pohyboval na úrovni 14,6, letos poklesl na 12,9 a pro rok 2007 a 2008 se počítá s úrovní 12,0, respektive 11,5.

Fondy

V oblasti fondů Evropy a eurozóny mají investoři na našem trhu velmi široký výběr. Otázkou tedy zůstává, které produkty patří ke špičce? Provedli jsme analýzu dostupných fondů na tříleté a pětileté periodě v eurech a pomocí ukazatele information ratio (výkonnost a rizikovost fondu relativně proti vybranému indexu) je možné porovnat, které fondy svým řízením převyšují konkurenci, respektive index. Data v tabulkách jsou srovnána podle výsledků na tříleté periodě. Díky početné skupině fondů zaměřených na tuto oblast zde panuje silná konkurence, která se promítá i do kvality řízení fondů.

Ve skupině evropských fondů, která je početnější, najdeme proto řadu produktů, které svou kvalitou překonávají index. Patří sem fondy MFS Meridian European Value, Activest Europa Potenzial, EMIF Europe Value, MFS Meridian European Equity, Volksbank Europa Invest, Parvest Europe Opportunities a Parvest Europe Dividend. Do skupiny kvalitních fondů by se daly ještě zařadit Pioneer Top European Players a Franklin Mutual Europe díky svým výsledkům na pětileté periodě. Ke srovnání je ale nutné podotknout, že některé fondy mají stylově vyhraněné strategie (např. value), což ovlivňuje jejich výkonnost vůči konkurenci i indexu.

Ve skupině fondů z oblasti eurozóny nepřekonává na tříleté periodě srovnávací index žádný fond, na pětileté periodě však již fondy dosahují lepších výsledků. Svou kvalitu prokazují fondy JB Euroland Value Stock Fund, Templeton Euroland a HSBC GIF Europ exUK Eq.

Pokud patříte do skupiny dynamických investorů, evropský akciový trh by ve vašem portfoliu neměl chybět. Jeho růstový potenciál jistě ještě neskončil a dá se očekávat, že i do budoucna vykáže trh solidní nárůsty. Jisté obavy z možného zpomalení dynamiky růstu trhu a přechodu do stagnace nebo krátkodobého poklesu mohou být opodstatněné a souvisí především s vývojem inflace v eurozóně. Pokud se ovšem neřadíte mezi spekulanty a váš investiční horizont není půl roku, neměla by vám volatilita, která se předpokládá v příštím roce, nijak vadit. Z dlouhodobého pohledu jsou totiž evropské akcie stále atraktivní. Korunovým investorům ovšem částečně snižuje růstový potenciál evropského trhu posilující koruna.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 22/2006 dne 3.listopadu 2006.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavé články z FOND SHOPu 22/2006:
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená